Jak skutecznie walczyć z pyłem budowlanym?

Podziel się:
Pył budowlany to nie tylko problem osób pracujących na budowach. Przecinanie płyt chodnikowych czy kostki brukowej na wolnym powietrzu to obrazki często widziane w miastach w Polsce. Mało kto zdaje sobie sprawę jak niebezpieczna jest chmura pyłu, która wydostaje się do otoczenia podczas takiego cięcia. Cząsteczki pyłu zawierają krystaliczną krzemionkę, która powoduje mnóstwo niebezpiecznych chorób, a w efekcie może nawet zabić.

Fot. Husqvarna ConstructionFot. Husqvarna Construction

Nie oddychaj szkodliwym pyłem!

Coraz powszechniejsze są przepisy zakazujące w miastach korzystania z dmuchaw do sprzątania liści oraz odpadów. Wynika to z faktu, iż dmuchawy ponownie wzniecają pył, który już opadł. Przez co jesteśmy narażeni na powtórne jego wdychanie. Brakuje natomiast jednoznacznych przepisów zakazujących przecinania w przestrzeni publicznej np. kostek brukowych, co dzieje się każdego dnia na ulicach polskich miast wzniecając w powietrze chmury pyłu, który dosłownie zabija nas każdego dnia.

Czym jest krystaliczna krzemionka?

Krystaliczna krzemionka to podstawowy składnik piasku, granitu gleby i innych minerałów. Inne jej formy to kwarc, krystobalit i trydymit. Wszystkie one mogą być pod postacią cząstek wielkości respirabilnej produkowanej podczas wiercenia, cięcia czy szlifowania obiektów posiadających krystaliczną krzemionkę.

REKLAMA:


Krystaliczna krzemionka jest rakotwórczym czynnikiem dla płuc. Jej pył może powodować wiele chorób takich jak pylica krzemowa czy zapalenia pęcherzyków płucnych. Według Dyrektywy Unijnej 2019/130 wartość dopuszczalna narażenia dla respirabilnej krzemionki krystalicznej wynosi 0,1 mg/m3 na osiem godzin pracy.

Fot. Husqvarna ConstructionFot. Husqvarna Construction
- Budowlany pył w powietrzu jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Dbając o zdrowie społeczeństwa, stworzyliśmy wiele dogodnych rozwiązań pozwalających na skuteczne przechwytywanie i magazynowanie pyłu, który powstaje podczas pracy naszymi, jak i innymi urządzeniami budowlanymi. Wprowadziliśmy do oferty bogatą gamę profesjonalnych odkurzaczy przemysłowych najwyższej klasy sprawności – H oraz wykorzystujących filtry klasy HEPA13 – co oznacza, że zassane powietrze z pyłem jest oczyszczane co najmniej w 99,97%.

Posiadamy także nowe przecinarki do betonu, które samoistnie magazynują pył w podłączonym do nich worku. Tam, gdzie jest to możliwe, rekomendujemy użycie wody, aby pył zamienić w szlam. Można to zrobić bezpiecznie ze wszystkimi naszymi urządzeniami do cięcia, szlifowania i wiercenia w betonie. Korzystając z takich maszyn, możemy mieć pewność, że prowadzone prace będą realizowane zgodnie z prawem, a ponadto będą bezpieczne.

Pamiętajmy, że pyłem oddychają nie tylko pracownicy budowlani, ale też osoby znajdujące się w pobliżu placu budowy. Dbajmy o swoje zdrowie i lepszą jakość powietrza w miejscu pracy i poza nią – mówi Dawid Trukszyn, Ekspert firmy Husqvarna Construction.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#maszyny #promowany_maszyny #poradnik #Elektronarzędzia

Więcej tematów: