Jak zabrać się za mycie podłóg? Sposoby na łatwiejsze sprzątanie

Podziel się:
Sprzątanie to czynność, której nie każdy jest fanem. Zaryzykowalibyśmy nawet stwierdzenie, że większość społeczeństwa odkłada w czasie ten nielubiany obowiązek. Jeśli jednak chcemy cieszyć się estetycznym, higienicznym wnętrzem warto zacisnąć zęby i zacząć działać. Mycie podłóg nie musi być naszym ulubionym zajęciem, warto więc zapoznać się z kilkoma radami, jak umyć je sprawnie i dobrze.

Fot. VorwerkFot. Vorwerk

Obalamy mity!

Tak naprawdę mycie podłóg wcale nie jest takie wymagające, jak myśli większość z nas. Od czasów naszych babć wszelkie akcesoria do sprzątania przeszły niemałą rewolucję. Na rynku dostępna jest cała gama zestawów z systemami wyciskającymi, które nie wymagają od nas moczenia rąk i nadwyrężania pleców.

Kolejny mit związany z myciem podłóg to przeświadczenie, że do ich umycia powinniśmy używać gorącej, niemal wrzącej wody. To nieprawda. Temperatura może zniszczyć lub uszkodzić powierzchnię zamiast ją wyczyścić. Przykładowo – oleje, którymi zabezpieczona jest podłoga, mogą wejść w reakcję z wodą, zmiękczając powierzchnię i podczas czyszczenia podłogi mopem rozniesiemy i wetrzemy w nią zanieczyszczenia. W praktyce oznacza to, że zabrudzenia zostaną rozniesione po całym domu, a nie zostaną usunięte.

Tak samo jak z temperaturą wody, łatwo można przesadzić z ilością detergentu. Wcale nie jest tak, że jeśli dolejemy więcej płynu do wiadra z wodą to sprzątanie będzie efektywniejsze. Nadmiar chemii ma niekorzystny wpływ nie tylko na kondycję podłogi, ale też na zdrowie domowników.

Jak poradzić sobie z czyszczeniem różnych rodzajów podłóg?

Świeżo umyta podłoga jest pozbawiona kurzu i brudu, ale nie zawsze smug. Utrzymanie wizytówki naszego mieszkania w zadowalającym stanie to pewne wyzwanie, ale nie takie, któremu nie da się sprostać. Na początek należy dokładnie odkurzyć podłogę. W innym razie okruszki czy piasek mogą pozostawić ślady na podłodze, a nawet zarysować jej powierzchnię.

W przypadku drewnianych podłóg warto wyposażyć się w porządną wycieraczkę, dzięki której ograniczymy wnoszenie do domu zabrudzeń. Drewnianą podłogę powinniśmy na bieżąco zamiatać. Należy pamiętać też o tym, by do jej pielęgnacji nie używać zbyt dużej ilości wody. Taki materiał, zarówno w przypadku podłóg lakierowanych i olejowanych nie lubi obecności wilgoci. Dla przedłużenia ich żywotności należy używać przede wszystkim mioteł.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów podłóg w polskich domach są panele. Niestety to właśnie na nich są najbardziej widoczne niechciane smugi. Panele produkowane są z materiałów drewnopochodnych, a ich sztuczne dodatki powodują elektryzowanie się powierzchni i przyciąganie kurzu. Do pielęgnacji powinno używać się zwilżonego w wodzie mopa z dodatkiem środka czyszczącego. Należy zmywać je zgodnie z kierunkiem ułożenia na podłodze, wówczas smugi będą mniej widoczne.

Jak z kolei odpowiednio dbać o płytki podłogowe, które znajdziemy w łazienkach i w kuchniach? W kuchniach osadza się na nich tłuszcz i resztki jedzenia z przygotowanych posiłków, a w łazienkach płytki narażone są na wszelkiego rodzaju zacieki i osady. Bardzo uniwersalnym środkiem do czyszczenia tego typu zabrudzeń jest ocet. Gdy tylko dopatrzymy się wyżej opisanych zabrudzeń, powinniśmy przetrzeć kafelki szmatką nasączoną tym właśnie specyfikiem.
REKLAMA:

Strażnik czystości od Vorwerk

Sprzątanie podłóg zwykle zabiera nam cenny czas i wymaga od nas wysiłku. Można jednak znaleźć szybsze i oszczędzające czas rozwiązanie, które sprawi, że mycie podłóg będzie przyjemnością. Kobold VB100 – nowość na polskim rynku, należący do rodziny Vorwerk (tej samej co znane urządzenie wielofunkcyjne Thermomix®) – to kompleksowy system do utrzymania czystości od podłogi aż po sufit. Lekki, pionowy, bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy, który jest zawsze pod ręką, wraz z rozbudowanym kompletem przystawek i akcesoriów pozwoli na nowy, wyższy poziom sprzątania domu.

Na szczególną uwagę zasługuje innowacyjna przystawka 2-w-1 do czyszczenia na sucho i na mokro. To oznacza odkurzanie i mycie podłogi w tym samym czasie! Wszystko za sprawą wyposażenia przystawki w wymienne, dostosowane do różnych powierzchni nakładki materiałowe oraz zbiornik na wodę. Nakładka materiałowa jest automatycznie nawilżana wodą ze specjalnym płynem Koboclean (3-stopniowy poziom nawilżenia można kontrolować za pomocą wygodnego, nożnego przełącznika), a jej oscylacyjne ruchy gwarantują optymalne usuwanie kurzu oraz plam brudu w najkrótszym możliwym czasie. Płaska i zwrotna konstrukcja przystawki oraz prostokątny kształt pozwolą posprzątać nawet trudno dostępne miejsca w narożnikach i pod meblami. Codzienne sprzątanie z systemem Kobold VB100 i przystawką 2-w-1 to nie tylko oszczędność czasu, ale też troska o ekologię. Zaledwie 300 ml wody i 3 ml płynu Koboclean wystarczą na posprzątanie 60 m2 powierzchni! Tylko w ciągu jednego roku można oszczędzić nawet 505 litrów wody podczas mycia podłogi. Korzystając z Kobolda zużyjemy ponad 34 razy mniej wody niż w przypadku tradycyjnego mopa z wiadrem*. Koniec ze schylaniem się, wykręcaniem ścierki i noszeniem ciężkich wiader!

*Porównanie z tradycyjnym mopem i wiadrem o pojemności 10 litrów, na powierzchni 60 m2.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kobold
#czytelnia #na podloga #do czyszczenie #agd #wnetrza #Wykończenie i pielęgnacja podłóg

Więcej tematów: