Budowa marsjańskiego domu: Wizja życia na Marsie

Podziel się:
Duravit wspiera projekt artystyczny teoretycznymi koncepcjami i produktami: - Wizjonerski projekt codziennego życia na Marsie - Interdyscyplinarny zespół projektowy złożony z artystów, architektów, a nawet uczniów szkoły podstawowej - Wkład firmy Duravit to ekspertyza inżyniera rozwoju Franziski Wülker i produkty takie jak SensoWash® Starck f

Fot. DuravitFot. Duravit
Jak mogłoby wyglądać życie na Marsie? Jak wyglądałoby życie codzienne? Dwóch artystów z Bristolu wraz z interdyscyplinarnym zespołem podjęło się odpowiedzi na te pytania, budując Dom Marsjański. Duravit również bierze udział w tym przedsięwzięciu dzięki ekspertyzie inżyniera rozwoju Franziski Wülker i produktom takim jak SensoWash® Starck f - Marsjańska toaleta.

Wizjonerski projekt

Zainspirowani podobną do Ziemi planetą Mars, artyści Ella Good i Nicki Kent powołali do życia projekt "Building a Martian House" we współpracy z Hugh Broughton Architects i Pearce+. Celem projektu sztuki publicznej jest zbudowanie prawdziwego prototypu marsjańskiego domu.
REKLAMA:

Nicki Kent wyjaśniła: "Mars to miejsce, w którym trzeba by żyć ostrożnie i zaradnie". Ella Good dodała: "Wyobrażenie sobie, jak żyłaby tam mała społeczność, oferuje ostrą soczewkę na nasze życie tu, na Ziemi, w dzisiejszych czasach i na nasze nadwątlone relacje z konsumpcjonizmem."

Standard życia i komfort w środowisku nieprzyjaznym dla życia

Franziska Wülker, Head of Research & Development w Duravit AG w 2020 roku wzięła udział w konkursie NASA Lunar Loo Challenge, którego celem było opracowanie toalety działającej zarówno w zerowej grawitacji, jak i na Księżycu. Projekt Wülker uplasował się w pierwszej trójce.

Fascynacja i motywacja inżyniera rozwoju do zaangażowania się w projekt wynika z rozbieżności między nieprzyjaznym środowiskiem planetarnym a codziennym komfortem: "Codzienne życie na Marsie jest wymagające i w rezultacie dość uciążliwe. Dlatego tak ważne jest, aby przedmioty codziennego użytku w domu były zaprojektowane tak, aby były tak proste i wygodne, jak to tylko możliwe. Dotyczy to zwłaszcza rzeczy, o których nie lubimy mówić, takich jak korzystanie z toalety."

Różne podejścia do marsjańskiej toalety

Wymagania stawiane toalecie marsjańskiej obejmują niskie zużycie wody i energii elektrycznej, łatwość obsługi i konserwacji, zapobieganie nieprzyjemnym zapachom, a także możliwość wykorzystania moczu i kału jako nawozu.

Franziska Wülker zidentyfikowała różne podejścia: toaleta spalająca, toaleta separująca i kompostująca, liofilizująca lub toaleta ze spłuczką wodną. Liofilizacja, na przykład, usuwa wszelką wodę zawartą w materii i umożliwia pozbycie się wysuszonych pozostałości. Na Marsie panują niskie temperatury i niskie ciśnienie, oba te czynniki są wymagane do liofilizacji. "Jednocześnie cały proces jest złożony i chcemy, aby życie astronautów na Marsie było wygodne".

Franziska Wülker i zespół projektowy zdecydowali się ostatecznie na toaletę z deską myjącą: "Zdecydowaliśmy się na toaletę ze spłukiwaniem wody. Zintegrowaliśmy również funkcję prysznica, co jest wygodne i higieniczne - dodatkowo na Marsie jest o wiele więcej wody niż papieru toaletowego."

Fot. DuravitFot. Duravit

Pozyskiwanie wody na Marsie

Całkowita objętość zbiornika lodowego na Marsie wynosi 5 000 000 km³. Franziska Wülker: "Na Marsie znajdują się czapy lodowe na biegunie północnym i południowym. Niektóre części planety mają podziemne warstwy lodu i lodowce o grubości do 100 metrów i blisko powierzchni. Najlepiej więc zbudować bazę na Marsie tam, gdzie jest dużo lodu, do którego łatwo się dostać." Woda mogłaby być wydobywana poprzez wiercenie i topienie zamarzniętej wody.

Marsjańska toaleta: SensoWash ® Starck f

Franziska Wülker: "SensoWash® zmniejsza zużycie papieru toaletowego, co zapewnia również wysoki poziom komfortu i higieny." Będąca symbiozą toalety i bidetu, deska myjąca SensoWash® firmy Duravit oferuje delikatną i komfortową higienę. Czysta woda to idealny sposób na zapewnienie delikatnego, wysoce higienicznego mycia. Woda, znacznie delikatniejsza i trwalsza od papieru toaletowego, usuwa bakterie, pobudza krążenie i jest delikatna dla skóry.

Rozwijając swoje teoretyczne pomysły, Franziska Wülker powiedziała: "Oczyszczona szara woda z umywalek, pryszniców itp. może być wykorzystana do spłukiwania w systemie obiegowym. Można sobie również wyobrazić, że dodatkowy pisuar mógłby zostać wykorzystany do oddzielenia moczu i przekształcenia go w nawóz."

Fot. DuravitFot. Duravit

Wystawa w Bristolu

Dom przy M Shed Square w angielskim mieście Bristol będzie otwarty dla publiczności do października 2022 roku. Rozpocznie się jako pusta fasada i ożyje dzięki naprzemiennym wnętrzom, które zapewnią możliwości wspólnego odkrywania nowej, zrównoważonej kultury. Inicjator Nicki Kent: "Ma to być miejsce, w którym ludzie mogą badać, eksperymentować i dyskutować: puste płótno do wypróbowania rzeczy i wyobrażenia sobie nowych perspektyw dla dzisiejszego stylu życia." Ella Good podsumowuje: "Każdy z nas ma do zaoferowania wiedzę i rolę do odegrania w kształtowaniu naszej wspólnej przyszłości".
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Duravit
#wiadomości #izolacje

Więcej tematów: