Najtańsza energia to ta zaoszczędzona – w obliczu rosnących cen, a nawet niedoborów gazu czy węgla, to zdanie jeszcze dodatkowo zyskuje na znaczeniu. Działaniem, które pozwala na ograniczenie kosztów użytkowania budynku jest inwestycja w nową, energooszczędną stolarkę okienną. Spełni one dobrze swoją rolę tylko, jeśli zostanie odpowiednio zamontowana. Czy warto więc zastosować w swoim domu ciepły montaż okien?

Trójwarstwowa ochrona
Okno jako przegroda zewnętrza budynku powinno posiadać wysoką izolacyjność termiczną oraz szczelność na przepływ powietrza. Dlatego tak ważny jest wybór właściwych produktów do izolacji stolarki okiennej i jej uszczelnienia. To kluczowe, żeby spełnić wymagania w zakresie energooszczędności (zgodnie z warunkami technicznymi, współczynnik przenikania ciepła U dla okien pionowych nie może przekraczać wartości 0,9 W/(m2·K) oraz wyzwania środowiskowe – mniejsza emisja zanieczyszczeń to czyste, zdrowe powietrze. Wreszcie, dzięki temu, że okno zostanie prawidłowo zamontowane, zaizolowane i uszczelnione, możemy znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie budynku zimą.
Przykładem takiego rozwiązania jest system montażu WINS (Window Insulation Standard) na bazie folii płynnych, który może być stosowany zarówno w przypadku montowania okien w nowym budynku, jak i przy renowacji, czyli gdy wymieniamy starą stolarkę okienną. System WINS zwiększa szczelność okien o ponad 75% oraz w praktyce eliminuje zjawisko niekontrolowanej infiltracji powietrza przez złącza, czyli na styku stolarka-mur, tam, gdzie najczęściej dochodzi do strat cennego ciepła.

Dobrze montujesz – WINSujesz
Na montażu okien nie warto oszczędzać, gdyż ewentualne błędy i nieszczelności trudno będzie potem wyeliminować, a z reguły wiąże się to z dodatkowymi wydatkami. Jeśli jednak zastosujemy ciepły montaż, to zaoszczędzimy na kosztach eksploatacji domu przez cały czas „życia” stolarki okiennej, a więc nawet kilkadziesiąt lat. Co więcej, w przypadku rozwiązania takiego jak system WINS, poza oszczędnościami zyskujemy również szereg innych korzyści – złącze jest odporne na ekstremalne warunki pogodowe, w tym huragany o prędkości nawet do 160 km/h, a wibracje w szczelinach okiennych są skuteczne wytłumione. Możemy więc cieszyć się w domu ciszą i spokojem.Szczelnie zamontowane i zaizolowane okno to także kontrolowany przepływ wilgoci oraz ochrona przed rozwojem pleśni i zagrzybieniem, a więc unikniemy powstawania na ścianach nieestetycznych i szkodliwych dla zdrowia wykwitów. Dzięki temu poprawia się też jakość powietrza wewnętrznego, którym na co dzień oddychamy.
REKLAMA:
Na nowe okna lub wymianę istniejącej stolarki wydajemy kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ważne więc, żeby ta inwestycja zwracała nam się dzięki mniejszym kosztom ogrzewania i chłodzenia budynku oraz poprawie komfortu domowników. Niezbędnym elementem sukcesu jest, oprócz parametrów samego okna, jego dobry montaż, najlepiej warstwowy, który dobrze odpowiada na wymagania prawne, związane z energooszczędnością i ekologią, a także pozwala nam spać spokojniej, nawet jeśli ceny nośników energii są wysokie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POiD