Zielona energia w rękach górników

Podziel się:
W ramach wspólnego projektu OX2 oraz Windhunter Academy, rozpoczynamy drugą edycję pionierskiego szkolenia dla górników na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej. W trakcie szkolenia realizowanego we współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, górnicy zdobędą kwalifikacje i uzyskają międzynarodowe uprawnienia do pracy na turbinach wiatrowych oraz otrzymają szansę na zatrudnienie w sektorze energetyki wiatrowej. W szkoleniu weźmie udział 7 górników.

Fot. OX2Fot. OX2
Celem kursu jest przekwalifikowanie górników odchodzących z branży wydobywczej i przygotowanie ich do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych. Górnicy szkoleni będą w największym w Polsce i jednym z największych na świecie ośrodków szkoleniowych w Koszalinie. Kurs obejmie cykl zajęć z zakresu między innymi pracy na wysokościach, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz pracy na morzu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

- W trakcie szkolenia, uczestnicy zapoznają się ze środowiskiem pracy na prawdziwej turbinie wiatrowej, zdobędą niezbędną wiedzę i kwalifikacje oraz uzyskają honorowane na całym świecie uprawnienia - certyfikaty GWO, UDT oraz uprawniania elektryczne - wyjaśnia Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzający Windhunter Academy.
REKLAMA:

Górnicy, którzy ukończyli pierwszą edycję szkolenia, uzyskali certyfikaty uprawniające ich do instalacji i serwisowania turbin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Trzej górnicy znaleźli już zatrudnienie i rozpoczęli pracę w sektorze energetyki wiatrowej w Finlandii i w Polsce.

Program opracowany przez firmę Windhunter Academy jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich. Międzynarodowe certyfikaty kwalifikacji zawodowych uzyskane przez absolwentów kursu uprawniają ich do pracy zarówno w elektrowniach wiatrowych na lądzie (onshore), jak i w powstających właśnie w Polsce projektach energetyki wiatrowej na morzu (offshore).

Transformacja energetyczna to nie tylko zmiana technologiczna, ale także szansa w ujęciu społecznym. Wraz z dynamicznym rozwojem branży energetyki wiatrowej, w sektorze OZE wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników - techników oraz instalatorów turbin wiatrowych. Rozwój energetyki wiatrowej to nie tylko zwiększenie udziału czystej, zielonej energii w krajowym miksie energetycznym. To także nowy rynek pracy oraz szansa na zatrudnienie dla pracowników odchodzących z sektora energetyki konwencjonalnej. - mówi Tomasz Guzowski, dyrektor departamentu rozwoju i zakupu projektów wiatrowych w OX2.

Pionierski projekt szkoleń dla górników na rzecz energetyki wiatrowej wzbudził duże zainteresowanie i cieszy się uznaniem zarówno wśród górników, jak i w branży energetyki odnawialnej. Za jego realizację, OX2 oraz Windhunter Academy zostały uhonorowane podczas Konferencji PSEW 2022, nagrodą dla Firmy Roku 2022.

To pierwszy w Polsce projekt szkoleniowy dedykowany górnikom odchodzącym z kopalń, dający im realną możliwość przekwalifikowania oraz znalezienia nowego miejsca zatrudnienia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: OX2
#wiadomości #okna i drzwi #eko #wegiel #energooszczednosc

Więcej tematów: