Zastosowanie kotłów energetycznych w przemyśle

Podziel się:
Energetyka przemysłowa jest pojęciem szerokim, które dla wielu osób może być wręcz enigmatyczne. Okazuje się jednak, że praktycznie każdy z nas korzysta na jej funkcjonowaniu w sposób średni, bądź pośredni. Wbrew pozorom trudno znaleźć podobnie uniwersalną technologię, która równie dobrze sprawdziłaby się w różnych dziedzinach gospodarki.

kotły energetyczne

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Koniecznie przeczytaj ten poradnik!


Kotły energetyczne - dowiedz się czym jest kocioł energetyczny i nie tylko!

Do celów energetycznych w przemyśle najczęściej wykorzystywane są kotły parowe, oznaczane jako OR, lub OP, jak również kotły wodne, charakteryzujące się oznaczeniami WR, WP. Obydwa wymienione rodzaje kotłów zalicza się do grona energetycznych. Poniżej znajdziesz opis każdego z nich.

 

 

 

Kotły paleniskowe parowe - dowiedz się więcej

Jest urządzeniem do wytwarzania pary, przy wykorzystaniu spalania. Wynalazcą kotła parowego (jako oddzielnego urządzenia) uznaje się Denisa Papina. Ten, w 1681 roku przedstawił tzw. “Kociołek Papina”, który był pierwowzorem autoklawu i szybkowaru. Ponadto zastosował w nim wynaleziony przez siebie zawór bezpieczeństwa. Na temat budowy i zastosowania opisywanych kotłów, więcej informacji znajdziesz w poniżej!

Budowa kotłów parowych

Kocioł energetyczny parowy posiada budowę trójciągową. Pierwszym elementem jest komora spalania, która jest w pełni wyekranowana. Drugi element również jest całkowicie wyekranowany, oraz wyposażony w przegrzewacze pary. Trzeci natomiast zawiera podgrzewacz wody, jak również jest opancerzony blachą.

Często kotły energetyczne parowe wyposażone są w systemy automatycznej regulacji, jak i systemy regulacji pomiarowej, a także wiele instalacji pomocniczych, takich jak zasobnik, czy podajnik paliwa.

Jakie jest zastosowanie kotłów parowych

Znajdują one zastosowanie głównie w elektrociepłowniach, jak i zakładach przemysłowych. Służą one do wytwarzania pary. Najczęściej wymieniony rodzaj kotłów energetycznych opalany jest miałem węglowym. Kotły tego typu mogą wyprodukować nawet kilkadziesiąt ton pary na godzinę pracy!

Konkretnie z kotłów parowych najczęściej korzystają różne firmy, jak i zakłady tekstylne, posiadające własne farbiarnie.

Przemysł farmaceutyczny jest sektorem, który wręcz masowo wykorzystuje kotły parowe. Zastosowanie tych urządzeń jest szerokie, gdyż wykorzystuje się je w celach produkcji leków, utylizacji środków farmaceutycznych, jak też, chociażby sterylizacji opakowań i nie tylko.
Innymi miejscami, które korzystają z kotłów parowych, są te posiadające suszarnie, czyli:
- drukarnie,
- producenci rolni,
- firmy papiernicze
inne. Pozostałymi miejscami, gdzie wykorzystuje się dane urządzenia to również:
- szpitale,
- hotele
i inne.

kotły energetyczne

 

Kocioł energetyczny wodny

Kotły te stanowią podstawowe źródło ciepła w wielu zakładach przemysłowych, jak i np. miejskich ciepłowniach. W urządzeniach tego typu najczęściej spalany jest węgiel, oraz miał węglowy. Niekiedy także omawiane kotły przygotowane są do spalania biomasy.

W kotłach wodnych spalanie odbywa się w układzie dwuciągowym. Pierwszym jest obudowane w odpowiedni sposób palenisko. Drugi, również ekranowy, mieści wymiennik ciepła, inaczej nazywany pęczkiem konwekcyjnym podgrzewacza wody. Kotły wodne można wyposażyć w dodatkowy podgrzewacz w oddzielnym bloku.

Jedne oraz drugie kotły charakteryzują się bardzo wydajnym spalaniem, jak i niską emisyjnością. Innymi słowy, efektywnie wytwarzają ciepło, jak też produkują niewielką ilość zanieczyszczeń. Warto dodać, że kotły wodne są konstrukcjami samonośnymi, które nadają się do zabudowy jako nowe instalacje. Istnieje także możliwość zabudowy na starych fundamentach kotłów WR.

 

Kilka przydatnych informacji

Warto wiedzieć, że powierzchnie kotłów energetycznych mogą nagrzewać się nawet do około 600 stopni Celsjusza. Istnieje także możliwość występowania znacznych różnic temperatur względem wielu części na całej konstrukcji.

Wszystkie kotły energetyczne wymagają prawidłowej izolacji termicznej. Należy pamiętać, że izolując kotły energetyczne, trzeba wziąć pod uwagę problemy, które związane są z korozją stalowych elementów, jak też bardzo wysokie temperatury, zróżnicowane konstrukcje itp. Jeżeli chcemy izolować kotły energetyczne, należy jeszcze brać pod uwagę specyfikację techniczną urządzenia, jak i jego typ.

REKLAMA:

Jakie funkcje w tego typu zastosowaniach pełni termoizolacja? Otóż może zmniejszać straty ciepła z układu, zwiększyć wydajność kotła, czy chronić pracowników przed poparzeniami, jak też zapobiegać nagrzaniu się powietrza wewnątrz kotłowni, itd.

Kluczową kwestią jest też to, z jakiego materiału została wykonana izolacja kotła energetycznego. Najważniejsze, aby ten charakteryzował się rozszerzalnością cieplną.

 

 

 

Podsumowanie

Kotły parowe, jak i wodne są urządzeniami, które stanowią bardzo ważną rolę w przemyśle. Można powiedzieć, że są wręcz niezbędne.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #kotly #Kotły i automatyka

Więcej tematów: