W obliczu trudnej sytuacji na rynku gazowym coraz częściej przyjmuje się, że biometan może stanowić efektywny element poprawy bezpieczeństwa dostaw gazu, zaś wykorzystanie biometanu może zmniejszyć uzależnienie od importu surowców energetycznych.

W ocenie Joanny Buzar z Departamentu Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich w Urzędzie Regulacji Energetyki, biometan ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne i niską emisyjność może być, po odpowiednim dostosowaniu infrastruktury gazowej i urządzeń do niej przyłączonych, wykorzystany jako substytut gazu ziemnego. Produkcja i wykorzystanie biogazu i biometanu mają pozytywne znaczenie dla realizacji unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, która wskazuje na konieczność podjęcia działań na rzecz zwiększenia udziału gazów odnawialnych w sieciach gazowych.
W naszym kraju potencjał wytwarzania biogazu i biometanu w oparciu o krajowe surowce jest relatywnie wysoki. Produkcja biometanu z odpadów szacowana jest na poziomie ok. 8 mld m3 rocznie.
REKLAMA:
Liczne są jednak wyzwania dla rozwoju rynku biometanu. Po pierwsze, obecnie w kraju nie funkcjonuje system lokalnych sieci dystrybucyjnych dla biogazu – istnieją odmienne parametry jakościowe biogazu i gazu ziemnego. Po drugie, ze względu na zawartość metanu na poziomie między 70% a 80% takie sieci lokalnych systemów dystrybucyjnych biogazu w chwili obecnej nie mogą zostać zintegrowane z istniejącą infrastrukturą dystrybucyjną gazu ziemnego. Niestety też przebieg procesu inwestycyjnego wydaje się być długotrwały i uciążliwy, m.in. wskutek procedury oceny oddziaływania na środowisko, realizowanej z udziałem społeczeństwa, często wyrażającego niechęć i zgłaszającego obawy w odniesieniu do instalacji produkujących biogaz, wynikających z utartych stereotypów na temat uciążliwości tego typu instalacji.
Przykładem działań na rzecz wykreowania warunków rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce jest m.in. porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu podpisane przez przedstawicieli administracji rządowej oraz interesariuszy sektora biogazu i biometanu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Chemia i Biznes