Ocieplenie poddasza - na co się zdecydować?
Na wybór materiału izolacyjnego składa się wiele czynników. Przede wszystkim stojąc przed takim wyborem, należy pamiętać o bardzo istotnej sprawie - parametrach. Zimne poddasze jest utrapieniem, które spotykamy w wielu domach jednorodzinnych. Materiałów, jakie możemy zastosować jest kilka, między innymi są to: styropian, wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa.
W poniższym artykule szerzej omówimy ocieplenie poddasza wełną mineralną oraz pianką poliuretanową.
Ocieplenie pianką poliuretanową - Czy warto?
Czy planując ocieplenie poddasza, pianka poliuretanowa będzie słusznym wyborem? Pianka poliuretanowa ma niesamowite właściwości termoizolacyjne, dlatego coraz częściej jest ona wykorzystywana do ocieplenia poddasza.
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa czy zamkniętokomórkowa?
Wyróżniamy 2 rodzaje pianki poliuretanowej nadające się do izolacji poddasza. Oba rodzaje tego materiału izolacyjnego, są bardzo wytrzymałe i skuteczne, na który jednak warto się zdecydować oraz w jakim przypadku?
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa - jest doskonałym wyborem przy ocieplaniu poddasza, którego strop jest wykonany z drewna. Pianka PUR zapewnia nie tylko izolację termiczną na wysokim poziomie, ale i izolację akustyczną.
Piankę zamkniętokomórkową, możemy odróżnić od otwartokomórkowej między innymi dzięki jej gęstości, która jest naprawdę wysoka. Pianka zamkniętokomórkowa ma właściwości termoizolacyjne, ale i hydroizolacyjne, co jest jej ogromnym plusem.
Pianka PUR - dlaczego warto ją wybrać?
Pianka PUR jest szczególnie wyróżniona jako materiał izolacyjny, przede wszystkim dlatego, że jest trwała i stabilna, a zarazem bardzo lekka. Nie obciąża konstrukcji, a jej właściwości izolacyjne hamują dostęp zimnego powietrza do wnętrza pomieszczeń poddasza. Co więcej, pianka PUR chroni poddasze przed nagrzaniem, podczas gorących, letnich dni.
Pianka PUR świetnie radzi sobie z poprawą efektywności energetycznej całego budynku, co wpływa na lepsze warunki cieplne w domu, zapewniając nam tym samym komfort podczas każdej pory roku.
Materiał ten wiele zalet, między innymi jest to szybka i stosunkowo prosta aplikacja. Pianka znacząco zwiększa swoją objętość i utwardza się w szybkim tempie, jest ona utwardzona już po kilku sekundach, izolacja po kilku godzinach uzyskuje pełne właściwości, a poddasze już po 48 godzinach od zastosowania pianki jest gotowe do użytku.
Piana PUR dociera do każdej najmniejszej szczeliny, przez co nie przepuszcza zimnego powietrza. Po nałożeniu piana PUR wchodzi w reakcję chemiczną z dwutlenkiem węgla, co doprowadza do zwiększenia jej objętości przez pęcznienie.
Ważną zaletą pianki PUR jest to, że warstwa izolacyjna wykonana z pianki nie obciąża konstrukcji dzięki temu, jaką lekkością się charakteryzuje. W przypadku kiedy nie możemy pozwolić na zwiększenie ciężaru spoczywającego na strukturze dachu, pianka będzie dobrym wyborem.
W przypadku pianki poliuretanowej nie musimy obawiać się o grzyby czy pleśnie, ponieważ ten materiał jest na nie odporny. Pianka ta doskonale sprawdzi się w przypadku ocieplania i uszczelniania powierzchni, izolowania fundamentów, posadzek, zbiorników, a także rur - zapewnia ona doskonałe krycie, dlatego jej zastosowanie jest tak szerokie.
Ocieplanie natryskowe pianką PUR
W ostatnim czasie ocieplanie natryskowe zyskuje dużą popularność w budownictwie. Ocieplanie poddasza metodą natryskową to najczęściej wybierana możliwość w przypadku ocieplania dużych powierzchni.
Ocieplanie natryskowe jest najszybszą metodą, jest w zasadzie dosyć proste, jednak w tym przypadku najlepiej zatrudnić fachowca, aby mieć gwarancję dobrze wykonanej pracy.
Nanoszenie pianki PUR odbywa się za pomocą specjalnego sprzętu, którym dysponują wykwalifikowani pracownicy, te urządzenia pozwalają im zaaplikować aż 300 metrów kwadratowych pianki w jeden dzień.
Ocieplanie natryskowe to przede wszystkim najskuteczniejsza i najprzyjemniejsza metoda ocieplania. Świetnie wzmacnia, ociepla oraz wygłusza konstrukcję domu. Dodatkowo pianka nakładana metodą natryskową nie chłonie wilgoci i charakteryzuje się wysoką przyczepnością do różnego rodzaju podłoży.
Ocieplanie poddasza wełną mineralną
Wełna mineralna to materiał wysokiej klasy, który również świetnie sprawdzi się w przypadku ocieplenia poddasza. Wełnę mineralną dzielimy na wykonaną z włókna szklanego, ale także z włókna skalnego.
Wielką zaletą ocieplania poddasza wełną mineralną jest jej niesamowicie lekki i przede wszystkim niepalny materiał, który jest odporny na bardzo wysokie temperatury, aż do 800-1000 stopni. Wełna mineralna charakteryzuje się także doskonałą zdolnością, jaką jest przepuszczanie pary wodnej.
Wełna mineralna to niesamowicie elastyczny i plastyczny materiał przeznaczony do izolacji. Jednak warto pamiętać o tym, że do ocieplenia pomieszczenia wełny mineralnej będziemy potrzebować znacznie więcej niż pianki.
Jeżeli decydujemy się na ocieplenie poddasza wełną, musimy liczyć się z ilością materiału, jaka będzie nam potrzebna. W zależności od wielkości i kształtu ocieplanego poddasza będziemy potrzebować przynajmniej kilkunastu do nawet kilkudziesięciu opakowań wełny mineralnej.
W przypadku wełny należy zadbać o przygotowanie odpowiedniej logistyki transportowej, a także miejsca odpowiedniego miejsca do jej przechowywania. Ważną kwestią jest to, aby pomieszczenie do przechowywania wełny mineralnej było suche i przewiewne, aby nic nie stało się z materiałem przed jego nałożeniem na poddasze.
Wełnę dostarcza się w postaci w paczkach z płytami lub w dużych zwiniętych i sprasowanych rulonach. Dlatego też dla wełny mineralnej niezbędne jest znalezienie większej ilości miejsca do jej przechowywania.
Dodatkowo wykonując ocieplenie poddasza wełną mineralną, należy pamiętać o tym, że takie ocieplenie powinniśmy wykonywać dwuwarstwowo, aby efekt był zadowalający a izolacja solidna.
Wełna skalna czy z włókna szklanego?
Różnice, jakie zachodzą między tymi dwoma materiałami, to głównie surowce, z jakich są one wytwarzane. Wełna szklana jest wykonywana z mieszanki stłuczki szklanej, piasku kwarcowego, a także sody. Natomiast wełna z minerałów skalnych powstaję przy pomocy bazaltu, gabru, dolomitu lub kruszywa wapiennego. Aktualnie oba rodzaje są wykonywane także z materiałów pochodzących z recyklingu, dlatego możemy wybrać rozwiązanie nieszkodliwe dla środowiska.
Wełny szklane świetnie sprawdzą się przy izolacji dachów skośnych, ponieważ są lekkie i nie obciążają nadmiernie konstrukcji. Wełną skalną nazywamy materiał sztywny, bardziej zwarty. Oba rodzaje wełny są niepalne, co jest ich ogromnym plusem.
Wybierając jednak wełnę szklaną, mamy gwarancję lepszej izolacyjności cieplnej. Jej dodatkowym atutem jest to, że jest lżejsza i pyli znacznie mniej od wełny skalnej. Wełna szklana jest prostsza w aplikacji z kilku powodów- jest dużo elastyczniejsza, przez co dostosuje się do wszelkich nierówności. Natomiast wełna z minerałów skalnych, nie rozwarstwia się, przez co znacznie ułatwia nam pracę.
Ocieplenie poddasza pianką czy wełną?
Zarówno pianka, jak i wełna są materiałami, które dobrze poradzą sobie w przypadku ocieplania dachu. Pianka będzie dużo prostszym i mniej wymagającym rozwiązaniem, dlatego w przypadku kiedy dysponujesz większym budżetem, ale i brakiem czasu to doskonałym rozwiązaniem będzie pianka. Natomiast wełna mineralna to świetny wybór, kiedy znajdziemy na to czas. Możemy wtedy niższym kosztem wykonać dobrą pracę.
Więcej możesz przeczytać na:
https://izolacjekrakow.pl/pianka-czy-welna-do-ocieplenia-poddasza/.