Efektywna i bezpieczna dystrybucja energii elektrycznej to w dzisiejszych czasach podstawa, szczególnie na etapie budowy nowych układów energetycznych. Systemy szynowe dostępne na rynku to najskuteczniejsza metoda przekazywania energii elektrycznejw obiektach użytku publicznego, a także dużych halach przemysłowych.
Co ciekawe, pierwszy system stworzony na szynach prądowych powstał w 1930 roku
– oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Nowoczesne szynoprzewody znajdują o wiele szersze zastosowanie w praktyce. Takie konstrukcje pozwalają na skuteczne zasilanie urządzeń jedno- i trójfazowych.
Czym są szynoprzewody i kiedy warto je stosować?
Innowacyjne konstrukcje i elementy instalacji elektrycznych w postaci szynoprzewodów
to świetne rozwiązanie nie tylko dla domowych instalacji, ale także tych przemysłowych.
Co więcej, szyny prądowe znajdują też zastosowanie w nowoczesnych urządzeniach elektrycznych, które podczas pracy muszą być odpowiednio zabezpieczone.
Szynoprzewody dzielimy na dwa rodzaje: jednofazowe i trójfazowe. Te pierwsze powodują, że po ich podłączeniu można uruchomić jednym przyciskiem np. reflektory przyłączone do konkretnego obwodu. W przypadku trójfazowej szyny prądowej przy pomocy przycisków można uruchamiać tylko konkretne lampy lub urządzenia podłączone do sieci.
Jeśli chodzi o rodzaje szynoprzewodów, wyróżniamy także: szyny zerowe, uziemiające, zbiorcze oraz laminowane. Większość szyn prądowych jest wytwarzana z miedzi i aluminium – to doskonałe przewodniki prądu.
Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych – jakie mają zalety?
Elementy konstrukcyjne w postaci szynoprzewodów mają wiele zalet, z którymi warto się zapoznać jeszcze przed zakupem konkretnego rozwiązania. Do najistotniejszych atutów zaliczamy:
- prosty sposób łączenia,
- możliwość wykorzystania szynoprzewodów praktycznie wszędzie,
- spora rozpiętość mocy,
- elastyczność montażu i odporność na szkodzenia.
Inwestycja w szynoprzewody, np. do nieruchomości umożliwia ograniczenie wydatków za energię elektryczną. Warto zaznaczyć też, że przewody prądowe produkowane przez www.electris.pl są w stanie wytrzymać nawet większe obciążenia sieci. Dzięki nim ryzyko uszkodzenia linii prądowych oraz urządzeń podłączonych do sieci jest wręcz minimalne.
Praktyczne zastosowanie szynoprzewodów – jak poprawnie je zamontować?
Szyny prądowe to elementy infrastruktury sieci elektrycznej, które można montować na wiele sposobów. Popularne wykorzystanie szynoprzewodów to montaż na suficie lub w ścianach. Dzięki temu całą instalację można elegancko ukryć pod tynkiem. Jak przebiega proces instalacji takiego systemu w budynku? To kilka kroków.
- Ustalenie miejsc, w których będą montowane szynoprzewody.
- Stworzenie otworów w ścianach i stropach.
- Przykręcenie szynoprzewodu.
- Montaż lamp i innych urządzeń.
- Uruchomienie instalacji i sprawdzenie poprawności jej wykonania.
Zwróć uwagę na to, że dostępne na rynku szynoprzewody aluminiowe lub miedziane
z łatwością można poddać też obróbce: gięcia CNC, laminowania, szlifowania, grawerowania i wiercenia.