Fotowoltaika dla rolnika 2022 – co warto wiedzieć?

Podziel się:
Ostatnie miesiące upłynęły w atmosferze kryzysowej, która dotyka coraz to innych branż. Najpierw pandemia, a teraz kryzys energetyczny oraz nieciekawa sytuacja na rynkach surowców – w tym również tych pochodzących z produkcji rolnej, nie napawa optymizmem. Jak widać, są to czasy, w których warto inwestować w zabezpieczenia. I bez wątpienia fotowoltaika dla rolnika także do nich należy. Jak zatem przedstawia się kwestia instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach rolnych w 2022 roku. Co warto wiedzieć na ten temat? Już wszystko wyjaśniamy!

Fot. OZE Projekt

Fot. OZE Projekt

 

Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych

Wraz z rozwojem technologii stosowanych w rolnictwie i jego modernizacji wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną. Szacuje się, że obecnie nawet 60-80 procent kosztów prowadzenia działalności rolnej związanych jest z koniecznością zaspokojenia zapotrzebowania gospodarstwa na prąd. Tym samym fotowoltaika dla rolnika jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na optymalizację kosztów prowadzenia działalności rolnej.

Prawidłowo zwymiarowana instalacja fotowoltaiczna wraz z odpowiednio dobranym planem taryfowym pozwalają na znaczące oszczędności w tym zakresie. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku gospodarstw rolnych, które daje niemalże całkowitą niezależność energetyczną, są instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii. Tym, co w ostatnim czasie najbardziej interesuje wszystkich prosumentów, jest zmiana systemu rozliczania energii. Jak zatem będzie to teraz wyglądać?


REKLAMA:


 

Rozliczenia net-billing w praktyce

Wszyscy prosumenci – w tym rolnicy, których instalacja fotowoltaiczna ruszyła z początkiem kwietnia 2022 roku, rozliczają się na następujących zasadach:
*nadwyżki energii są sprzedawane
*dodatkowa energia potrzebna dla gospodarstwa jest kupowana za normalną stawkę, jaką płacą przez wszystkich użytkowników energii
*system opiera się na depozycie producenckim

Rozliczenie w systemie net-billing weszło w życie 1 lipca 2022 roku. Przy czym warto tutaj zaznaczyć, że fotowoltaika dla rolnika nadal jest w pełni opłacalnym rozwiązaniem, pozwalającym na redukcję kosztów prowadzenia działalności.

 

Fotowoltaika dla rolnika 2022 – co z dotacjami?

Rolnicy, którzy zdecydują się na zainstalowanie fotowoltaiki w 2022 roku, nadal mogą liczyć na atrakcyjne dofinansowania oraz ulgi podatkowe. Wsparcie finansowe fotowoltaice dla rolnika zapewnia przede wszystkim:
*AgroEnergia – program zapewnia pokrycie maksymalnie 20 procent kosztów kwalifikowanych.
*Ulga inwestycyjna dla rolnika – odliczenie 25 procent kosztów instalacji fotowoltaicznej w postaci odpisu od podatku (odliczenie można realizować przez okres 15 lat).
*Rolnicy mogą również korzystać z atrakcyjnych leasingów i pożyczek z WFOŚ.

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#wiadomości #promowany_instalacje #instalacje #promowany

Więcej tematów: