Renowacja kabiny prysznicowej często potrafi przywrócić jej świetność, dzięki czemu unikniesz kupowania nowej. Od czego zacząć więc renowację, jeżeli chcemy szybko, skutecznie i efektywnie przeprowadzić ten proces?
Uszczelki, prowadnice, zawiasy – to, co najmocniej się zużywa
Wymiana kabiny prysznicowej czasem bywa konieczna, szczególnie jeżeli widzisz już poważne oznaki zużycia dużej ilości elementów, albo gdy sama kabina czy brodzik ulegną zniszczeniu. Wówczas warto poszukać nowej kabiny wysokiej jakości – popularne są te kwadratowe, które doskonale wykorzystują nawet niewielką przestrzeń dostępną w łazience: https://sevante.pl/pl/kabiny-prysznicowe/kwadratowe/.
Jeśli jednak interesuje Cię renowacja, zacznij od przeglądu elementów, które najszybciej ulegają zużyciu. Chodzi tu więc o sparciałe czy stwardniałe uszczelki, których wymiana to tak naprawdę kilka złotych, a także prowadnice wraz z rolkami, które często ulegają wyrobieniu się i deformacji.
Istotne są także zawiasy. Potrafią się poluzować, zetrzeć lub wyłamać, przez co możesz doświadczać przeciekania wody z kabiny.
Szkło i powłoka – jak przywrócić przejrzystość?
Kolejnym krokiem jest konserwacja szkła i powłoki kabiny. Jeżeli szyba jest matowa, zaśniedziała, pokryta smugami i zaciekami, zacznij od dokładnego mycia dedykowanym, silnym odkamieniającym środkiem do szkła. Możesz także skorzystać z myjki parowej, która pomoże Ci pozbyć się wyjątkowo opornych zabrudzeń.
Szkło dobrze jest zabezpieczyć powłoką hydrofobową, dzięki której kamień nie będzie osadzał się na szybie podczas codziennego korzystania. Uważaj także na to, jakich środków używasz – nie czyść szyb środkami ściernymi, np. mleczkiem z granulkami, bo szyba może ulec zarysowaniu.
Aplikację środka ochronnego warto powtarzać co kilka miesięcy, aby dłużej utrzymać efekt świeżości i aby nie dopuścić do powstania trudnych do usunięcia zacieków.
Estetyka i funkcjonalność – co wymienić?
Jeżeli chcesz przywrócić świetność kabinie, możesz zadbać o wymianę jeszcze kilku innych elementów. Uchwyty, maskownice, nakładki śrub montażowych – wszystko to wraz z upływem czasu traci swój urok, dlatego dobrze jest wymienić te detale dla efektu wizualnego.
Profil aluminiowy kabiny możesz odświeżyć specjalną farbą w sprayu, możesz także wymienić listwę progową, co jednocześnie podniesie estetykę całej kabiny oraz uszczelni drzwi.
Kosmetyczne zmiany także mogą wpłynąć na wygląd kabiny, jak i całej łazienki. Mowa tu na przykład o dodaniu oświetlenia LED na suficie albo zamontowanie nowej zasłony czy maty antypoślizgowej wewnątrz brodzika.
Ponadto jeżeli Twój brodzik wykonany jest z materiału, który można szlifować i polerować, raz na jakiś czas warto wykonać ten zabieg, aby usunąć rysy i niedoskonałości czy osady, które trwale zabarwiły wnętrze brodzika.
Warto regularnie konserwować kabinę, aby proces jej renowacji można było wykonywać rzadko i aby przebiegł szybko i sprawnie. Życzymy powodzenia w odnawianiu!