Zastosowanie i zasady działania pamięci SRAM

Podziel się:

Zarówno współczesne komputery, jak i niektóre inne sprzęty elektroniczne, do prawidłowego działania potrzebują pamięci o dostępie swobodnym, czyli w skrócie pamięci RAM. W zależności od zastosowania używany jest jeden z jej typów – SRAM lub DRAM. Aby lepiej zrozumieć działanie tych urządzeń warto dowiedzieć się, w jaki sposób działa pamięć SRAM, czym różni się od pamięci DRAM i gdzie jest wykorzystywana.

Pamięć operacyjna – Co oznaczają skróty RAM, DRAM i SRAM?

Podczas wybierania sprzętu elektronicznego, takiego jak laptop czy telefon, często można spotkać się z informacją o dostępnej pamięci RAM. I choć wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że jest ona ważna dla pracy urządzenia, to znacznie mniejsza część z nich wie, jakie spełnia ona zadanie.

Pamięć o dostępie swobodnym, bo tym jest właśnie RAM, służy do przechowywania danych powiązanych z pracą aktualnie wykonywanych procesów. Można więc powiedzieć, że jest ona używana do przekazywania informacji między pamięcią operacyjną a procesorem.

Pojęcie pamięci RAM odnośni się do jej dwóch typów, którymi są DRAM – pamięć dynamiczna (dynamic random-access memory) oraz SRAM – pamięć statyczna (static random-access memory). Choć zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie używane jest w podobnych zastosowaniach, to jednak istnieją między nimi znaczące różnice.

Różnicę pomiędzy pamięcią SRAM i DRAM

Zarówno pamięć SRAM, jak i pamięć DRAM jest typem pamięci półprzewodnikowej i obydwa elementy pełnią to samo zadanie. Ze względu na inną budowę mogą być one jednak wykorzystywane do odmiennych funkcji w danym urządzeniu. Główna różnica polega na czasie, przez który przechowywane są dane. Pamięć SRAM magazynuje je do momentu odłączenia zasilania, pamięć DRAM natomiast musi być co pewien czas odświeżana.

Odmienna budowa, jaką cechuje się pamięć SRAM, sprawia, że działa ona znacznie szybciej. Brak konieczności odświeżania również jest w niektórych zastosowaniach bardzo istotną zaletą. Ze względu na wysokie koszty oraz mniejszą gęstość danych nie jest ona jednak wykorzystywana w urządzeniach, które wymagają dużej pojemności. Mimo tego świetnie sprawdza się w innych zastosowaniach, gdzie niezbędna jest jak największa szybkość dostępu.

W jakich zastosowaniach wykorzystywana jest pamięć SRAM?

Najważniejszą zaletą, jaką cechuje się pamięć SRAM, jest jej szybkość dostępu – jest ona bowiem nawet siedmiokrotnie wyższa niż w przypadku pamięci DRAM. Dzięki temu znalazła ona zastosowanie w przypadku wielu sprzętów. Pamięć statyczna (SRAM) jest tam wykorzystywana jako pamięć podręczna typu cache.

Pamięć SRAM znaleźć można więc głównie w komputerach, gdzie jest używana na przykład jako pamięć podręczna procesora. Rozwiązanie to jest jednak wykorzystywane także w innych urządzeniach elektronicznych, szczególnie w tych, które nie posiadają układu odświeżania. Również z tego powodu pamięć SRAM często doceniana jest przez osoby, które hobbistycznie zajmują się elektroniką i tworzą własne projekty układów.

Ze względu na to, że SRAM jest wykorzystywany w wielu zastosowaniach, na rynku dostępne są pamięci o różnych parametrach. Zawsze warto więc wiedzieć, czego konkretnie będziemy potrzebować do działania danego urządzenia.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #technologie #materiał partnera

Więcej tematów: