Warstwa wstępnego krycia czyli idealna baza dla dachówek

Podziel się:

Dachówki, czyli wierzchnia warstwa pokrycia dachowego to jego ostatni, wykończeniowy element. Decyduje on o finalnym wyglądzie dachu, ale pełni też inne ważne funkcje, np.chroni przed skutkami zmiennych warunków atmosferycznych, działaniem żywiołów, promieniowaniem i hałasem. Jednak żeby można było przez wiele lat w pełni cieszyć się wszystkimi właściwościami dachówek, potrzebne są również inne elementy całego systemu dachowego. Jednym z nich, niezwykle ważnym jest tzw. warstwa wstępnego krycia, czyli membrany lub papy. Jakie są ich cechy i jak dobrać je do popularnych dachów skośnych?

Różne dachy, różne potrzeby

Duże dobowe wahania temperatur, gorące lata i mroźne zimy to specyfika naszego klimatu, która nie ułatwia ochrony budynków i osób je zamieszkujących. Aby zwiększyć stopień bezpieczeństwa i komfortu, dachy skośne układane są w systemie podwójnym. Składa się na niego pokrycie zasadnicze (główne), czyli dachówki oraz warstwa wstępnego krycia, czyli membrana lub papa. To, który materiał zostanie użyty, jest podyktowane przede wszystkim stopniem nachylenia dachu oraz rodzajem pokrycia. Odpowiednie dopasowanie wszystkich tych elementów i zastosowanie produktów najwyższej jakości to gwarancja szczelności, trwałości i odporności całego systemu dachowego.

Membrany wysokoparoprzepuszczalne

Te rodzaje warstw wstępnego krycia, są jednymi z najchętniej wybieranych produktów przez inwestorów i dekarzy. Zawdzięczają to świetnym parametrom technicznym, dopasowaniu do większości rodzajów dachów skośnych, a także łatwości ich cięcia i montażu. Rolą membran jest zapewnienie szczelności dachu, zapobieganie wydmuchiwania włókien z ocieplenia oraz umożliwienie prawidłowej cyrkulacji pary wodnej. Ta ostatnia cecha, czyli wysokoparoprzepuszczalność membran nie pozwala na przenikanie wody i wchłanianie wilgoci do wnętrza dachu przy jednoczesnym odprowadzaniu pary wodnej na zewnątrz. By produkt ten mógł działać w taki właśnie sposób, przy wyborze należy zwrócić uwagę na jego wysoką jakość oraz przestrzegać zaleceń producenta przy montażu. Wybierając membrany, należy wziąć pod uwagę parametry związane ze zdolnością do transportu pary wodnej. Wysokoparoprzepuszczalne membrany Divoroll, oferowane przez firmę Braas charakteryzują się właśnie dużą zdolnością do transportu pary wodnej oraz wytrzymałością mechaniczną. Mogą być układane bezpośrednio na warstwę termoizolacyjną, a niektóre z nich (np. Divoroll Universal+2S) także na sztywne poszycia z desek lub OSB. Trzy- lub czterowarstwowa budowa membran, dwa pasy kleju oraz wzmacniająca siatka zapewnia dachom skośnym szczelność, ochronę przed wiatrem i odpowiednią ochronę termoizolacji.. Ofertę produktową można dopasować nawet do szczególnych wymagań, np. zwiększonej wodoszczelności (membrana Divoroll Maximum+2S z wodoodpornym poliuretanem) lub niskiego stopnia nachylenia dachu (membrana Divoroll Top RU z innowacyjnymi pasami klejącymi).

Papy bitumiczne

Papa podkładowa przeznaczona jest do stosowania na dachach skośnych, później pokrywanych dachówkami betonowymi, ceramicznymi lub blachodachówką. Można jej używać zamiast membran, kiedy nachylenie dachu jest mniejsze niż zalecane do wybranego pokrycia lub kiedy kładzenie głównej warstwy dachu nie zostało wykonane przed zimą i niskimi temperaturami powietrza. Dzięki wysokiej hydroizolacyjności produkt ten będzie wtedy odpowiedni, by zapewnić szczelność i termoizolację dachu. Warto sięgnąć po papy o najwyższych parametrach jakościowych i technicznych, np. Braas-BIT Premium SBS. Zostały one stworzone z idealnie dobranych surowców: kompozytowej włókniny poliestrowej i powłoki z masy asfaltowej z modyfikowanego SBS i wypełniacza mineralnego. Papa musi być szczególnie odporna na promieniowanie UV, dlatego jej zewnętrzna strona została dodatkowo wzmocniona gruboziarnistą posypką mineralną, a spodnia – wytrzymałą folią z tworzywa sztucznego.

Właściwy dobór produktu, nawet tego, który nie jest bezpośrednio widoczny na pokryciu dachowym, decyduje o jego wytrzymałości i trwałości. Dlatego tak ważne jest zastosowanie elementów warstw krycia wstępnego najwyższej jakości. Istotnym czynnikiem decydującym o spełnianiu wszystkich funkcji ochronnych dachu są również sprawdzeni i profesjonalni dekarze, którzy zadbają o bezbłędny montaż. Dodatkowy komfort i spokój inwestorów zapewnia gwarancja producencka Braas na membrany (15 lub 10 lat) oraz na papy (20 lat lub 2 lata przy bezpośredniej ekspozycji na słońce).

Więcej informacji znajduje się  na stronie: https://www.bmigroup.com/pl/nasze-rozwiazania/dachy-skosne/akcesoria-dachy-skosne/

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: BMI Polska
#czytelnia #dachy #hydroizolacje dachów #hydroizolacje dachów - izolacje #Dachy #bmi

Więcej tematów: