Przegląd modeli drabin – domowe obowiązki Cię nie zaskoczą!

Podziel się:

Myślisz, że z pomocą krzesła albo kuchennego taboretu załatwisz wszystkie czynności na wysokości w swoim domu? Z pewnością uda Ci się dosięgnąć do niektórych miejsc, ale nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem ani komfortem, szczególnie gdy zadanie wymaga wysiłku oraz poświęcenia dużej ilości czasu. Wystarczy zaopatrzyć się w porządną drabinę domową, by przez kolejne lata nie martwić się o to, co zrobić, gdy jakiś przedmiot znajduje się za wysoko. Tylko, który model wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Wybór drabiny domowej

Czy drabina domowa faktycznie jest potrzebna?

Normy europejskie, zasady BHP oraz wymogi prawne obowiązują wyłącznie w sferze zawodowej – profesjonaliści muszą się ich trzymać, jeśli chcą odpowiednio wykonywać swoją pracę. W warunkach domowych nie ma żadnych ścisłych reguł, a kontroli nie trzeba się obawiać. Warto jednak, aby kwestie bezpieczeństwa były traktowane tak samo poważnie, jak w firmach produkcyjnych, na budowach czy w magazynach – w końcu chodzi o zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet życie. Dlatego w każdym domu powinno znaleźć się miejsce dla drabiny wielofunkcyjnej, przegubowej czy wolnostojącej.
W sklepach budowlanych dostępnych jest wiele różnych modeli o zróżnicowanym zastosowaniu – nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniego sprzętu do dla niektórych wyzwanie. Warto wyznaczyć priorytety i skupić się na szczegółach specyfikacji.

⦁    Twoją uwagę powinna zwrócić maksymalna wysokość drabiny domowej oraz dozwolone obciążenie. 
⦁    Zastanów się, ile masz miejsca na przechowywanie oraz jak często i w jakich sytuacjach będziesz sięgać po urządzenie.

Identyfikacja potrzeb wskazuje, które warianty godne będą uwagi. Pamiętaj, że dzięki drabinie w domu nie tylko przeprowadzisz prace remontowe, zrobisz generalne porządki czy pozbędziesz się drobnych usterek technicznych. Zajmiesz się też porządnie swoim ogrodem, garażem, a nawet elewacją. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, który model sprawdza się w konkretnych przypadkach.

Drabina aluminiowa w ogrodzie

Drabina wielofunkcyjna w Twoim domu

Czy jedno urządzenie do domu może kryć w sobie cechy 5? W przypadku drabiny wielofunkcyjnej jest to możliwe! Przyczynia się do tego nietypowa trzyelementowa konstrukcja. W zależności od potrzeb taki model da się zastosować jako wariant przystawny, wolnostojący dwustronny, dwustronny z wysuwanym elementem albo ustawiany na schodach. Nie bez powodu specjaliści określają taką drabinę mianem wielozadaniowca albo sprzętu do zadań specjalnych. Różnorodność konfiguracji i dostosowanie kąta nachylenia przyspiesza oraz ułatwia prace na wysokości.

Mimo mnogości zastosowań taka drabina domowa nie waży dużo, ponieważ wykonana jest z aluminium. Surowiec jest wytrzymały, niepalny i nie rdzewieje, więc jeśli nie masz miejsca w garażu, to sprzęt może stać w ogrodzie nawet całą jesień oraz zimę. Fachowcy polecają między innymi model Tribilo z serii MONTO z możliwością stabilnego ustawienia na schodach. Wysokość robocza wynosi od 6,05 do 9,30 m, więc to idealny wariant do zastosowania na zewnątrz. Bez problemu pozbędziesz się liści zalegających w rynnie, umyjesz okna na piętrze, sprawdzisz stan elewacji czy zawiesisz ozdoby świąteczne. Na pewno poradzisz sobie z rozstawianiem drabiny wielofunkcyjnej – pomagają w tym stalowe prowadnice powlekane proszkowo. Za bezpieczeństwo i stabilność podczas pracy na wysokości odpowiedzialne są odporne na zrywanie pasy oraz szeroki stabilizator. Antypoślizgowe stopki sprawiają, że sprzęt można ustawić na każdej powierzchni.

Drabina wielofunkcyjna Tribilo z serii MONTO KRAUSE

Zastosowanie drabiny przegubowej

Przegubowa drabina domowa to rozwiązanie dla osób, które wysoko cenią użyteczność, funkcjonalność i dużą zmienność dostępnych ustawień. W przeciwieństwie do wariantu wielofunkcyjnego jest to opcja 3w1, a nie 5w1.

Na uwagę zasługuje drabina TeleVario z serii MONTO z 4 indywidualnie regulowanymi nogami. Można ją użytkować jako drabinę przystawną oraz wolnostojącą dwustonną. Ale można z niej także skonfigurować dwie niewysokie drabiny wolnostojące, które posłużą jako podstawa dla funkcjonalnej platformy roboczej TeleBoard. Maksymalna wysokość robocza w ustawieniu przystawnym to 6,05 m, więc taka drabina przegubowa sprawdzi się także w domu piętrowym. System ClickMatic umożliwia szybką i intuicyjną zmianę ustawienia sprzętu, a ogromną zaletą tego modelu jest możliwość indywidualnej zmiany długości każdej z nóg. Dzięki temu drabinę stabilnie ustawisz na schodach lub innych nierównościach terenu. To duże ułatwienie podczas prac naprawczych czy generalnych porządków w domu. Nie ma żadnych przeszkód, aby drabina domowa była używana wokół budynku – aluminium zapewnia trwałość oraz jakość na lata.

Drabina przegubowa TeleVario z serii MONTO KRAUSE

Prace na zewnątrz domu z drabiną przystawną

Wariant przystawny uznawany jest podstawowy i z pewnością będzie mniej funkcjonalny od drabiny przegubowej czy trzyelementowej. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować zakupu – ten model ma po prostu inne, ale wciąż niezwykle ważne funkcje.

Drabina przystawna może być jedno lub dwuelementowa – opcja rozsuwana oznacza większy zasięg roboczy. Zawsze musi być oparta o stabilną powierzchnię, najczęściej ścianę budynku. Dobrze sprawdza się w trakcie krótkotrwałych prac na wysokości wokół domu. Z jej pomocą łatwo dotrzeć do krawędzi dachu i zająć się oczyszczeniem systemu rynnowego, ale przyda się podczas dekorowania elewacji w związku ze zbliżającymi się świętami czy rodzinnymi wydarzeniami. Antypoślizgowe stópki nie uszkadzają podłoża, a profilowane szczeble zwiększają komfort w trakcie wchodzenia i schodzenia z drabiny przystawnej. Konstrukcja jest lekka, a niewielkie gabaryty umożliwiają bezproblemowe przechowywanie.

***

Dobra drabina domowa to taka, która odpowiada Twoim potrzebom! Jeśli sprawdzisz specyfikację i postawisz na rozwiązanie zaufanego producenta, przez najbliższe lata nie będziesz już myśleć o zakupie nowego sprzętu. Jeżeli zależy Ci na bezpiecznej pracy na wysokości, pamiętaj o przeprowadzaniu kontroli drabiny – takie usługi oferuję między innymi firma KRAUSE.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #narzędzia #krause #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe #materiał partnera #drabiny

Więcej tematów: