Jak poprawnie układać dachówki płaskie?

Podziel się:

Najbardziej stylowe i minimalistyczne dachówki płaskie najlepiej prezentują się na dachach, gdy są układane bez przesunięcia. Zapewniają one szczelne, solidne i wytrzymałe pokrycie, które znacznie podnosi estetykę całego budynku. Pokrycie z dachówek płaskich jest jednak trudniejsze do wykonania. Jak zatem uniknąć błędów?

 

Każdy rodzaj dachówek ceramicznych posiada swoją odmienną specyfikę. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się płaskie dachówki, za wyborem których przemawia modny, prosty design poparty tradycyjnymi, doskonale już znanymi walorami technicznymi materiałów ceramicznych. Elegancka, nieskomplikowana w formie dachówka BERGAMO marki Röben okazuje się jednak bardziej wymagająca w montażu niż dachówki faliste. Podczas układania połaci z tej dachówki łatwo popełnić błędy, których efektem będzie niezadawalający wygląd gotowego dachu. Stosowanie określonych zasad na etapie przygotowania montażu, jak i w trakcie samego układania dachówek, pozwoli uniknąć problemów wykonawczych.

Przygotowanie dachu

Podstawą poprawnego wykonania dachu jest solidna konstrukcja więźby dachowej. Najczęściej wykonuje się ją z drewna pochodzącego z drzew iglastych, głównie sosny i świerka. Drewno używane do więźby powinno być starannie dobrane i odpowiednio suszone, aby wytrzymała ona dziesięciolecia bez konieczności impregnacji. Ważne jest, aby konstrukcja dachu była przewidziana dla ciężkich pokryć. Kluczowym elementem całego procesu jest dokładny pomiar dachu: odległości i kąty muszą być równe, a wszelkie niedoskonałości w więźbie muszą zostać skorygowane. Jeśli poszycie jest niewłaściwie przygotowane, niemożliwe będzie estetyczne, równomierne i szczelne ułożenie dachówki płaskiej, niezależnie od producenta. Należy zaznaczyć, że w dachówkach ceramicznych zawsze pojawiają się naturalne krzywizny wynikające z procesu wypalania, które mogą być bardziej widoczne w przypadku dachówek płaskich, głównie ze względu na ich prostą formę.

Specyfika montażu

Dachówki płaskie układamy po rozmierzeniu połaci dachu. Aby to zrobić należy sprawdzić równoległość kalenicy do okapu i prostopadłość szczytów do okapu, a następnie wyznaczyć średni rozstawu łat i średnią szerokość krycia. W tym celu kładziemy na ziemi 10 dachówek, jedna nad drugą, aby sprawdzić maksymalny i minimalny rozsuw.  Dzięki temu zaplanujemy układanie ich na powierzchni połaci. Określając według pomiaru maksymalne długości i szerokości krycia dziesięciu rzędów i kolumn dachówek, jesteśmy w stanie prawidłowo rozplanować pokrycie. Określone wartości długości i szerokości krycia pozwolą na zniwelowanie rozbieżności wymiarowych połaci dachu. Dobrze jest to rozrysować, aby podczas montażu powstały proste linie pomiędzy dachówkami. Odległości i kąty muszą być równe. Nie poleca się korzystania z przyrządu do rozmierzania łat, tzw. „pieska”, ponieważ przy jego użyciu raz popełniony błąd jest następnie powielany. Wskazane jest, aby przed montażem każdej dachówki zastosować dobrą praktykę wytrasowania połaci, czyli naniesienie pionowych linii na łatach. Ta technika w znacznym stopniu ułatwi poprawny montaż płaskich dachówek.

Płaskie dachówki i trudne miejsca

Na połaci dachowej można zauważyć miejsca, w których montaż płaskiej dachówki może okazać się bardziej skomplikowany. Szczególne trudności pojawiają się w okolicach okien dachowych, gdyż stosuje się tam ciągłą obróbkę, podobną jak do dachówki zakładkowej falistej, bez podszlifowania spodniej strony dachówek. W wyniku tego, wystający rant lub gąbka unoszą dachówkę, powodując nierówność. Aby temu zapobiec, należy zagłębić kołnierz dachówki w łatach, co spowoduje, że opadnie w dół. Innym równie skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie obróbki okna na nokach, czyli elementach wykonanych z blachy, które są również używane przy układaniu kosza, kominów i bocznych ścianek lukarn. Dzięki temu nie ma potrzeby instalowania uszczelki, ponieważ blacha jest montowana bezpośrednio pod dachówkę. W przypadku płaskiej dachówki jest to najlepsze rozwiązanie.

Dokładność i profesjonalny montaż

Odpowiednie ustawienie łat ma kluczowe znaczenie dla uzyskania symetrycznego ułożenia pokrycia z dachówek płaskich, ale trzeba być również przygotowanym na skrupulatne niwelowania wszelkich krzywizn. Jak wiadomo, zarówno drewno, z którego wykonane jest poszycie, jak i dachówki wypalane z gliny, mają swoje naturalne nierówności. Niewielkie zniekształcenia powstające w procesie wypalania dachówek należy wziąć pod uwagę w trakcie układania i ewentualnie zamieniać je miejscami, by efekt na połaci był zadawalający. Można dachówki przeszlifować, a egzemplarze nieprezentujące się w pełni dobrze umieścić w miejscach niewidocznych. Przy dachu pokrytym dachówkami falistymi niewielkie odchylenia krzywizn dachu nie są tak widoczne w pokryciu. Jednak przy płaskich elementach nie zamaskujemy nierówności. W tym przypadku każda krzywizna będzie widoczna dla oka, gdyż linie pionowe i poziome, tworzone przez rzędy dachówek, nie będą przebiegały prosto. Zaleca się, aby w czasie prac dekarskich kontrolować efekt na połaciach, obserwując powstające ułożenie dachówek z poziomu gruntu. Członek ekipy dekarskiej, dający wskazówki na bieżąco i kontrolując linie z dołu, pomoże uniknąć prac poprawkowych. W ten sposób budowa dachu będzie przebiegać sprawniej. Warto pamiętać, że dobrze wykonane poszycie to połowa sukcesu. Wówczas montaż na nim płaskiej dachówki BERGAMO będzie przebiegał sprawnie.

Ważne!

Dachówka BERGAMO wymaga zastosowania kratki wentylacyjnej w okapie, ponieważ bez tego rozwiązania wentylacja połaci jest zamknięta. Dlatego ważne jest, aby gąsior był uniesiony co najmniej o 5 mm, a nawet około 1 cm, aby powietrze mogło swobodnie wypływać spod niego, umożliwiając swobodną cyrkulację pod całym dachem. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie dachówek wentylacyjnych.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Röben
#buduj z röbenem #dachy #pokrycie dachowe #roben #dachowka #buduj_z_Roben #poradnik #Pokrycia dachowe #dachówka ceramiczna #milano dachówka #dachówka cermiczna milano #Roben dachówka milano

Więcej tematów: