Precyzyjny pomiar przy montażu okien i drzwi – jakie narzędzia pomiarowe wybrać?

Podziel się:

Pomiar to kluczowy etap termomodernizacji, w tym montażu okien i drzwi. Dokładność pomiaru wpływa na trwałość i funkcjonalność zamontowanych wyrobów oraz efektywność energetyczną budynku. W precyzyjnym wykonaniu tego zadania pomoże wykorzystanie odpowiednich narzędzi pomiarowych, takich jak poziomnice i miary zwijane. Jakie rozwiązania sprawdzą się przy budowie i remoncie?

Dobry montaż stolarki okienno-drzwiowej i towarzyszących jej akcesoriów jest nieodłącznie związany ze starannie przeprowadzonym pomiarem. To niezbędny proces zarówno przy montażu stolarki w nowym budynku, wymianie starych okien i drzwi w ramach termomodernizacji, jak i przed instalacją osłon okiennych lub moskitier. Odpowiednie dopasowanie wymiarów wyrobów do otworu montażowego stanowi podstawę dalszych prac montażowych – zamocowania mechanicznego oraz uszczelnienia połączenia stolarki z murem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie sprzęty zapewnią precyzyjne działanie.

Dlaczego precyzyjny pomiar jest ważny?

Precyzyjny pomiar przy montażu okien i drzwi ma kluczowe znaczenie z kilku powodów:
- izolacja termiczna i akustyczna: dobrze zamontowane na bazie dokładnie wykonanych pomiarów okna i drzwi zapewniają skuteczną izolację termiczną i akustyczną, co wpływa na komfort korzystania z budynku, ogranicza ryzyko powstawania mostków cieplnych i pozwala na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie domu,
- bezpieczeństwo: okna i drzwi muszą być stabilnie zamocowane, aby właściwie spełniały swoje funkcje przeciwwłamaniowe i zapewniały bezpieczeństwo mieszkańców budynku, zgodnie z deklarowanymi przez producenta parametrami. Istotne znaczenie ma tu m.in. właściwe rozmieszczenie łączników montażowych na podstawie precyzyjnego pomiaru,
- funkcjonalność: dokładne pomiary przekładają się również na późniejsze prawidłowe działanie okien i drzwi, pozwalają uniknąć np. zbyt dużych luzów montażowych, co umożliwia płynne otwieranie i zamykanie skrzydła oraz zapewnia odpowiednią szczelność całej konstrukcji,
- estetyka: precyzyjne pomiary a następnie montaż wpływają wreszcie na estetykę stolarki okienno-drzwiowej i jej harmonijne dopasowanie do elewacji budynku.

Jakie narzędzia wybrać do pomiaru okien i drzwi?

Podstawowym narzędziem przydatnym podczas pomiarów i montażu jest poręczna, zwijana miara. Jest ona niezastąpiona m.in. przy wymiarowaniu wnęk montażowych czy też wyznaczaniu miejsc, w których mocowane będą kotwy. Praktyczne rozwiązanie dla monterów stanowi np. miara zwijana dwustronna PROLINE 5M 32 mm z magnesem neodymowym i szeroką taśmą w II klasie dokładności. Charakteryzuje się wysoką sztywnością oraz specjalnym kształtem taśmy, co gwarantuje wysięg co najmniej do 60% długości taśmy bez podparcia. Ergonomiczna konstrukcja kasety,  możliwość pomiaru od tylnej krawędzi obudowy oraz funkcja auto stop sprawiają, że miara jest bardzo wygodna w użyciu.

Kolejnym narzędziem bez którego trudno wyobrazić sobie pomiary na budowie są poziomnice używane do sprawdzenia poziomów otworów montażowych, ram i skrzydeł okiennych, a także do zweryfikowania poprawności prac montażowych. Tam, gdzie konieczny jest dokładny pomiar w trudno dostępnych miejscach doskonale sprawdzi się poziomnica kieszonkowa MINI 10 CM PROLINE HD. To niewielka, ale precyzyjna poziomnica wykonana z ergonomicznego, prostokątnego profilu aluminiowego z frezowaną dolną powierzchnią roboczą, co zapewnia jej idealny kontakt z podłożem. Wyposażona w jedną libelkę o dokładności pomiaru 0.5 mm/1m i bardzo silne magnesy.

Dobrze dobrany sprzęt znacznie ułatwia wykonanie zadania, dlatego z szerokiej oferty PROLINE można dobrać rozwiązania w pełni dopasowane do konkretnych potrzeb użytkownika. – Wszechstronne zastosowanie zapewnia poziomnica MINI 13 CM PROLINE HD wyposażona w dwie libelki (90°/0°). Dla profesjonalistów dedykowane są zdecydowanie poziomnice ze serii PREMIUM wykonane z profilu aluminiowego z masywnym przetłoczeniem, który zapewnia wysoką wytrzymałość produktu. Dostępne są one w wersji z 2 i 3 libelkami oraz w wersji z 3 libelkami z dwukomponentowymi uchwytami (ABS+TPR) zapewniającymi pewny chwyt. Produktem zasługującym na szczególną uwagę jest bardzo wytrzymała poziomnica PROLINE HD, posiadająca trzy libelki w tym jedną powiększającą oraz dodatkowe pierścienie umożliwiające wyznaczanie 2% spadku, co jest istotne w kontekście montażu elementów wymagających lekkiego nachylenia. Wyposażona została ona w bardzo silne magnesy oraz dwukomponentowe uchwyty (ABS+TPR) – podkreśla Konrad Panasiuk, Brand Manager marki PROLINE, Partnera kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”.

Jeszcze przed pomiarem bardzo ważne jest usunięcie z podłoża wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby zafałszować wynik tego etapu prac. Zwłaszcza w starszych, poddawanych termomodernizacji budynkach potrzebne może być też uzyskanie kątów prostych w rogach ościeży poprzez wypoziomowanie krawędzi dolnej i górnej oraz krawędzi bocznych. Dopiero po wykonaniu tych działań można przystąpić do wymiarowania otworów.

Nowoczesne okna i drzwi są „skrojone na miarę”, czyli dopasowane pod względem wymiarów do oczekiwań inwestora i specyfiki budynku. Żeby dobrze spełniały one wszystkie swoje funkcje, niezbędny jest ich prawidłowy montaż poprzedzony precyzyjnym pomiarem. W jego wykonaniu pomogą wysokiej jakości poziomnice i miary zwijane – narzędzia niezbędne przy budowie i termomodernizacji domu.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POiD
#czytelnia #narzędzia #maszyny #poid #narzedzie_pomiarowe #proline #Narzędzia ręczne

Więcej tematów: