Blacha trapezowa należy do materiałów uniwersalnych, które skutecznie wykorzystamy na każdym z naszych wymarzonych projektów. Od lat trapezy słyną z wysokiej jakości. A jak wygląda sytuacja związana z ceną tego materiału? Dajemy odpowiedź!
Nie ma projektu, na który blacha trapezowa, by się nie nadawała. Pokrycie tego typu sprawdzi się w przypadku małych domów, jak i wielkich hal przemysłowych. Czy jednak blacha trapezowa to również uniwersalność pod kątem ceny? Postanowiliśmy przyjrzeć się czynnikom, które wpływają na cenę opisywanego materiału.
Jak duże znaczenie dla ceny ma profil trapezu?
Okazuje się, że najważniejszym czynnikiem różnicującym blachy trapezowe jest profil. Mowa zarówno o zróżnicowaniu pod kątem przeznaczenia, jak i ceny. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Cena jest wprost proporcjonalna do wysokości profilu, dlatego im wyższy, tym droższy. Najwięcej zapłacimy za najwyższe profile, które sprawdzają się na wielkoskalowych aranżacjach, takich jak duże magazyny czy hale.
Nieco mniej zapłacimy za profile średnie, które mieszczą się w przedziale 14-60 mm. Są najbardziej uniwersalnymi profilami blachy trapezowej, ponieważ przy ich pomocy stworzymy nie tylko domy jednorodzinne, ale również garaże, wiaty czy mniejsze miejsca przemysłowe.
Najtańsze są profile najniższe, które idealnie nadają się na elewację. Mniejsza sztywność oraz brak wymogu dużej nośności przekłada się na znacznie przystępniejszą cenę.
Cena blachy trapezowej nie jest jednak zależna, tylko i wyłącznie, od jej profilu. Czynnikiem kształtującym cenę jest również grubość stali, z której produkt został wykonany. Warto jednak postawić na grubszą stal, ponieważ przełoży się to na znacznie większą jakość pokrycia dachowego. Grubsza blacha to gwarancja odporności na uszkodzenia natury mechanicznej oraz warunki pogodowe, które potrafią być destrukcyjne dla naszego dachu.
Na ceną blachy trapezowej wpływają również powłoki dekoracyjno-ochronne. Dzięki nim materiał staje się jeszcze bardziej wytrzymały, a jego walory estetyczne zostają dodatkowo podkreślone. Firma Blachy Pruszyński posiada w swojej ofercie całą masę powłok – PMG, PURLAK, PURMAX, PS, ULTRAMAT, FARM oraz FOODSAFE. Ich ceny zostały podane na stronie internetowej producenta.
Ostatnim czynnikiem oddziałowującym na cenę trapezów jest proces produkcyjny. Jeśli zdecydujemy się na kupno blachy od lokalnego producenta to zapłacimy znacznie mniej. Lepiej jednak podjąć decyzję o kupnie blachy trapezowej od renomowanego twórcy. Firmy Blachy Pruszyński produkuje swoje wyroby na najnowszych liniach produkcyjnych. Dodatkowo materiał ten jest dokładnie sprawdzany w laboratorium, co przekłada się na jeszcze lepsze parametry trapezu.
Czy gwarancja wpływa na cenę blachy trapezowej?
Odpowiedź na to pytanie jest dość nieoczywista. Choć nie możemy mówić o bezpośredniej ingerencji gwarancji w czynniki ekonomiczne, to jednak jej długość zwiększa się wraz z dobieraniem droższych materiałów. Przykładowo, jeśli postawimy na najbardziej kosztowną powłokę ochronną, to gwarancja sięgnie 50 lat. Z kolei, jeśli wybierzemy tańszą powłokę poliestrową, to gwarancja będzie znacznie krótsza.
Istnieje również możliwość kupna blach trapezowych drugiego gatunku. Są one najtańsze i nie jest na nie udzielana żadna gwarancja. Rozwiązanie tego rodzaju może przysporzyć nam jednak sporo stresów oraz niepotrzebnych zmartwień związanych z kosztownymi naprawami w dalszej lub bliższej przyszłości.
Ekologia a cena blachy trapezowej?
Ekologia staje się coraz ważniejszą kwestią we wszystkich sferach naszego życia. Nie inaczej jest w dziedzinie dekarstwa. Coraz częściej inwestorzy sprawdzają, czy dane produkty posiadają certyfikaty ekologiczne. Ważna jest również kwestia związana z recyklingiem, ponieważ w dzisiejszych czasach coraz częściej uczymy się ponownie wykorzystywać materiały, z czym dekarski świat radzi sobie coraz lepiej. Materiały, które należą do grupy proekologicznych opcji mogą być droższe od takich, które np. nie posiadają certyfikatów tego typu.
Czy pory roku wpływają na cenę trapezów?
Nowe projekty budowlane są realizowane przez cały rok. Dlatego, blachy trapezowej nie nazwiemy produktem sezonowym. To materiał, którego cena nigdy nie będzie zależeć od tego, jaka pogoda jest za oknem.
Ile zapłacimy za dodatkowe usługi?
Usługi dodatkowe to działania, które nie wpisują się w standardy dotyczące danego produktu. W przypadku blachy trapezowej będą to instalacja włókniny antykondensacyjnej czy stworzenie materiału w nieoczywistym kolorze.
Na cenę blachy trapezowej wpływa bardzo dużo kwestii, od tych związanych z funkcjonalnością, aż do tych powiązanych z estetyką. W tej sytuacji każdy inwestor musi dokładnie przemyśleć zakup. Tylko szczegółowa analiza pozwoli na kupno materiału, który będzie służył przez długie lata oraz przyczyni się do ogromu satysfakcji, gdy już projekt zostanie zrealizowany.