Projektowanie łazienki wymaga uwzględnienia wielu aspektów - zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Błędy popełnione na etapie planowania mogą znacząco pogorszyć komfort użytkowania tego pomieszczenia. Oto kilka kluczowych zagadnień, na które szczególnie należy zwrócić uwagę – czego unikać podczas urządzania łazienki?
⦁ Niedokładne pomiary wnętrza
Podstawowym błędem jest planowanie wyposażenia łazienki w oparciu o wymiarowanie wnętrza wyłącznie w stanie surowym. W takiej sytuacji po położeniu płytek może pojawić się problem ze zmieszczeniem pralki, szafki z umywalką czy kabiny prysznicowej – a tu zarówno podczas montażu na brodziku, jak i na podłodze, dokładność w pomiarach jest kluczowa.
Warto dokonywać pomiarów na różnych etapach prac budowlanych, ze szczególnym uwzględnieniem stanu końcowego, już po położeniu płytek na podłodze i ścianach. W przypadku zakupu kabiny prysznicowej Radaway z pomocą przyjdą Certyfikowani Instalatorzy, którzy dokonają również pomiaru - a jego koszt zostanie później odjęty od ceny kabiny (w przypadku pomiaru kabiny niestandardowej).
⦁ Niewłaściwy układ funkcjonalny
Jednym z częstych błędów jest brak zachowania odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia, co może prowadzić do stworzenia niewygodnej przestrzeni. Ważne jest, aby na etapie projektowania przemyśleć rozkład funkcji, takich jak strefa prysznica, umywalki czy toalety, aby nie kolidowały ze sobą i zapewniały komfort użytkowania.
W celu zapewnienia sprawnego poruszania się po łazience warto przed umywalką zachować wolną przestrzeń o minimalnych wymiarach 65x110 cm, przy kabinie prysznicowej min. 70x90 cm, a przy wannie 70x100 cm. Jeśli planujemy pralkę ładowaną od frontu, należy zachować przed nią przestrzeń 90x100 cm, z kolei zgodnie z prawem budowlanym między pralką a prysznicem powinno być 60 cm odległości.
Jak poradzić sobie w bardzo małej łazience?
- Na zaledwie kilku metrach kwadratowych stworzenie kilku stref funkcjonalnych może być prawdziwym wyzwaniem. Świętnym rozwiązaniem będzie zamontowanie składanej kabiny Radaway Eos KDD B – na brodziku zlicowanym z podłogą lub bezpośrednio na podłodze. Kiedy nie jest używana, strefa prysznica po złożeniu ścianek praktycznie przestaje istnieć, oferując wolną przestrzeń do poruszania się w łazience. - podpowiada Hanna Błaszak, ekspert Radaway.
⦁ Błędy w projekcie instalacji elektrycznej i oświetlenia
Oświetlenie i elektryka w łazience to kolejny aspekt, który często jest niedoceniany na etapie projektowania. Niedostosowanie instalacji elektrycznej do stref ochronnych oraz brak odpowiedniego oświetlenia mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i funkcjonalność pomieszczenia. Ważne jest, aby dokładnie zaplanować rozmieszczenie gniazdek (z dala od źródeł wody) oraz wprowadzić oświetlenie dostosowane do różnych stref w łazience – z oznaczeniem IP44 oraz IP68 w strefie prysznica. Ważną kwestią jest też dobranie ciepłej barwy światła, które pomoże w stworzeniu przyjemnego dla oka, przytulnego klimatu we wnętrzu.
⦁ Nieprawidłowy wybór ceramiki łazienkowej
Jednym z często popełnianych błędów jest wybór zbyt płytkiej umywalki, co prowadzi do chlapania wody na blat i podłogę. Należy pamiętać, aby wylewka baterii umywalkowej nie była dłuższa niż umiejscowienie korka w umywalce – w idealnej sytuacji powinna być minimalnie cofnięta. Taki układ proporcji zapobiega rozchlapywaniu wody i ułatwia utrzymanie czystości, a tym samym podnosi komfort korzystania z łazienki.
⦁ Nieestetyczne połączenie wzorów i kolorów
Aranżacja łazienki wypełniona różnorodnymi kolorami i wzorami może wyglądać chaotycznie i przytłaczająco. Łączenie przykładowo odmiennych formatów płytek, mozaiki i imitacji marmuru w jednym pomieszczeniu jest ryzykowne i często kończy się wyjątkowo nieestetycznym efektem. Bardziej korzystnym rozwiązaniem jest ograniczenie palety kolorów (najlepiej do 3-4) i wybór harmonijnych wzorów. Warto wybrać jedną ścianę, na której pojawią się dekory lub wodoodporna fototapeta z ulubionym motywem ozdobnym. Pozostałe ściany można wykończyć w gładkich, jednolitych płytkach, których kolor zaczerpniemy z palety widocznej na dekoracji – lub zastosujemy neutralną bazę w postaci szarości, bieli lub beżów.
⦁ Brak lub za mało miejsca do przechowywania
Niedostatek schowków w łazience prowadzi do bałaganu i problemów z organizacją codziennego użytkowania tego pomieszczenia. Aby uniknąć tego błędu, warto już na etapie projektowania uwzględnić różne sposoby na ukrycie i przechowywanie potrzebnych w łazience przedmiotów. Można wykorzystać przestrzeń nad pralką, zabudować miejsce nad stelażem WC czy zastosować pojemne szafki pod umywalką.
⦁ Niestandardowe sytuacje – jak sobie poradzić?
Ryzyko popełnienia błędu przy aranżacji łazienki jest jeszcze większe, kiedy mamy do czynienia z nietypowym kształtem i wymiarami wnętrza, czyli: na poddaszu (pod skosem), przy konieczności zagospodarowania wnęki lub miejsca przy niskiej ściance działowej, bezpośrednio przy wannie czy zabudowie stelaża WC. Radaway w ramach oferty „Na Miarę” pomoże w dopasowaniu kabiny prysznicowej do każdej, nawet najbardziej wymagającej przestrzeni.
- Kabiny standardowe Radaway dostępne są nawet w ciągu 2 dni roboczych od zamówienia, natomiast modele niestandardowe realizujemy w ciągu 10 dni roboczych. To najkrótszy termin realizacji tego typu produktów wśród ofert dostępnych na rynku. - tłumaczy Hanna Błaszak, ekspert Radaway.
Unikanie powyższych błędów podczas projektowania łazienki pozwoli na stworzenie funkcjonalnej, estetycznej i komfortowej przestrzeni. Dokładne pomiary, odpowiedni układ funkcjonalny oraz przemyślane rozwiązania dotyczące przestrzeni, oświetlenia, kolorystyki i przechowywania to kluczowe elementy, które sprawią, że łazienka będzie nie tylko praktyczna, ale również przyjemna w codziennym użytkowaniu.