Od okna po powłokę pasywną – sztuka nowoczesnej termomodernizacji

Podziel się:

Nowoczesna termomodernizacja to nie tylko ocieplenie ścian i wymiana źródła ogrzewania. To przemyślany proces, który łączy szczelność i precyzję z dbałością o każdy detal. Przedstawiamy dwa inspirujące przykłady realizacji, które pokazują, że z wykorzystaniem wysokiej jakości rozwiązań montażowych nawet standardowy blok i wiekowy budynek mogą spełniać współczesne standardy energooszczędności.

Termomodernizacja budynku stanowi skuteczną odpowiedź na rosnące koszty energii i wymagania związane z efektywnością energetyczną. Dla osiągnięcia pożądanego efektu – poprawy komfortu życia, obniżenia rachunków za ogrzewanie oraz ochrony środowiska – kluczowe jest kompleksowe podejście. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm realizacjom: wymianie okien w bloku mieszkalnym oraz modernizacji zabytkowej kamienicy, które pokazują jak dobrze przeprowadzić termomodernizacją i jaką rolę w tym procesie odgrywają nowoczesne rozwiązania montażowe.

Wymiana okien w bloku – kompleksowe podejście

Wymiana okien w istniejącym budynku to więcej niż tylko odtworzenie istniejącego stanu i montaż nowej stolarki w miejsce starej. Niezbędne jest tutaj demontaż zużytego wyrobu, odpowiednie przygotowanie ościeża, wykonanie napraw i zapewnienie szczelności, żeby ograniczyć ryzyko powstawania mostków termicznych. A to wszystko z wykorzystaniem materiałów o wysokiej wytrzymałości, elastyczności oraz izolacyjności.

Dobrym przykładem przemyślanego podejścia do tego typu inwestycji jest realizacja firmy montażowej Maj.R z Rawicza. W ramach wymiany okien w standardowym bloku wykonano pełną modernizację otworu: usunięto stare parapety, wyrównano ościeża, zadbano o poprawne osadzenie ramy okiennej i – co kluczowe – zastosowano skuteczne uszczelnienie.

Wszystkie materiały niezbędne do wykonania tego montażu dostarczyła marka Soudal.  Do zabezpieczenia ościeża przed wilgocią i infiltracją powietrza użyto membrany uszczelniającej Soudatight SP, która została w łatwy i szybki sposób nałożona natryskowo. Do naprawy otworu, montażu, izolacji okna i finalnego uszczelnienia wykorzystano natomiast: klej montażowy Soudatherm Fasada, kotwę chemiczną Soudafix VE 400 SF, elastyczną piankę poliuretanową Flexifoam oraz uszczelniacz hybrydowy Soudaseal 215 LM.

W efekcie powstało trwałe, energooszczędne i szczelne połączenie stolarki z murem. To pokazuje, że profesjonalna wymiana okien stanowi filar nowoczesnej termomodernizacji.

Modernizacja kamienicy – czyli jak historia spotyka nowoczesność

Czy ponad stuletnia kamienica może spełniać standard budynku pasywnego EnerPHit? Modernizacja przeprowadzona przez inż. Pavlo Biriukovicha, Certyfikowanego Mistrza Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego, Projektanta Budynków Pasywnych, absolwenta Akademii Zdrowego Budownictwa, prowadzonej przez arch. Kamila Wiśniewskiego oraz inwestora – Reforma Nieruchomości, dowodzi, że tak – pod warunkiem wykorzystania interdyscyplinarnej wiedzy, obliczeń, analiz, zastosowania nowoczesnych technologii i najwyższych standardów wykonania. Projekt ten był nie tylko renowacją, ale też żywą lekcją dla uczestników warsztatów, którzy pod okiem ekspertów przeprowadzili kompleksową transformację budynku.

Istotne znaczenie w tym procesie miały rozwiązania montażowe Soudal: płynna membrana Soudatight LQ, która bardzo dobrze sprawdziła się przy budowaniu nowej powłoki szczelnej powietrznie newralgicznych miejsc – przy przejściach instalacyjnych, narożnikach i złączach materiałowych, w obszarze stropów poszczególnych kondygnacji tego budynku oraz taśmy paroizolacyjne Soudal, wykorzystane przy montażu stolarki okiennej. Dodatkowo tynki wewnętrzne, które wspólnie tworzyły jednorodną, szczelną powłokę powietrzną.

Finalny wynik testu szczelności budynku po termomodernizacji wyniósł 0,31 1/h, czyli znacznie poniżej dopuszczalnych dla budynków o tych standardach energetycznych, wartości granicznych. W efekcie przewidywane roczne zapotrzebowanie kamienicy na energię grzewczą nie powinno przekroczyć 25 kWh/m². To rezultat, który plasuje obiekt w ścisłej czołówce efektywności energetycznej, nie tylko wśród tego typu realizacji, ale wyprzedzając wymagania stawiane w Warunkach Technicznych obiektom realizowanym jako nowe.

Te dwa przykłady – jeden z typowego bloku, drugi z zabytkowej kamienicy – pokazują, że termomodernizacja to dziś coś znacznie więcej niż tylko ocieplenie ścian. To prawdziwa sztuka łączenia wiedzy, doświadczenia i technologii, w której szczelność, trwałość i efektywność energetyczna są nadrzędnymi celami. Dzięki nowoczesnym produktom montażowym, projektanci i wykonawcy mogą już dziś osiągać efekty, które jeszcze niedawno wydawały się zarezerwowane dla budownictwa przyszłości.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POiD
#czytelnia #okno #okna i drzwi #poid #TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ

Więcej tematów: