Na wizerunek domu w duży stopniu wpływa rodzaj jego pokrycia. Nowoczesne dachy wyróżnia prosty projekt, idealnie dobrany materiał pokryciowy i perfekcja wykonania. W takich realizacjach niezastąpione są dachówki – zarówno ceramiczne, jak i cementowe. Zagwarantują, że nasz dom będzie po prostu efektownie się prezentował.
Architektura współczesnego domu łączy w sobie estetykę, funkcjonalność i nowoczesne technologie. Każdy element budynku – od fundamentów po dach – odgrywa istotną rolę w kreowaniu całościowej wizji. Wśród tych elementów dachówki, jako kluczowy komponent dachu, mają niezwykle duże znaczenie, szczególnie że tendencją w projektowaniu współczesnych domów jest minimalizm. Realizowane obecnie budynki przekrywane są zazwyczaj prostymi w formie dachami, najczęściej dwuspadowymi czy pulpitowymi. Takie połacie są wymagające, a dachówki zapewniają możliwość kształtowania ich różnorodnych form – sprawdzą się również doskonale w przypadku domów tradycyjnych.
Dachówki w minimalistycznych projektach domów
Współczesny dom musi zawsze dobrze się prezentować, niezależnie czy zlokalizowany jest w mieście, czy na wsi. Pierwszym widocznym z zewnątrz elementem jest dach, a uściślając pokrycie dachowe. Kształt i faktura dachówki wpływa nie tylko na linię dachu, ale ogólną sylwetkę domu, nadając mu nowoczesny lub klasyczny charakter. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego pokrycia dachowego, bo te, które idealnie będzie pasowało do nowoczesnego domu, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku stylowego dworku. Do oszczędnych w formie, minimalistycznych domów najlepiej pasują dachówki płaskie. Dzięki temu, że tworzą jednolitą płaszczyznę, doskonale uwypuklają prostotę bryły budynku. Warto sięgać po dachówki, które wyróżniają się na tle otoczenia. Do takich na pewno należą modele ceramiczne KODA i SIMPLA oraz cementowe KIOTO i KAPSTADT. Dachówki te to klasyka sama w sobie, ale z unikalnym akcentem.
Nieszablonowe możliwości w kreowaniu designu dachów stwarzają również dachówki karpiówki. KLASSIK czy KLASSIK PROFIL mają w sobie ogromny potencjał, który można wykorzystać na wiele sposobów i odpowiednio ukształtować bryłę domu. Te ceramiczne dachówki bazujące na tradycyjnych rozwiązaniach materiałowych sprawdzą się nie tylko w przypadku nowoczesnej architektury (nawet domów na planie stodoły), ale także podczas renowacji wiekowych dachów.
Ponadczasowe profilowane dachówki
Współczesna architektura jest elastyczna i daje naprawdę duże możliwości, dzięki czemu uda się zrealizować każdą wizję. Osoby ceniące ponadczasowe piękno i stawiające na sprawdzone przez lata rozwiązania mogą odpowiednio wykreować swój dom dzięki zawsze modnym dachówkom profilowanym. Z klasycznym budownictwem doskonale komponują się ceramiczne dachówki holenderki płaskie TITANIA czy BALANCE. Swoją formą nawiązują do architektury renesansowej, ale ich wyjątkowy, nieprzemijalny design sprawia, że budynek doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy. Imponujący odbiór wizualny domu uzyskamy także dzięki ceramicznej dachówce marsylce RAPIDO, gwarantującej harmonijne wykończenie.
Zwolennicy bardziej tradycyjnych rozwiązań mogą sięgnąć po zawsze modne i eleganckie dachówki cementowe GÖTEBORG czy HEIDELBERG, które sprawdzą się doskonale na bardziej skomplikowanych oraz zdobnych połaciach.
Odpowiednio dobrane dachówki podkreślają lokalne tradycje architektoniczne. Co ważne, dzięki elegancji i ponadczasowemu designowi, ale również trwałości odpowiednio dobrane dachówki znacząco podnoszą wartość domu.
Kolor też ma znaczenie
Na odbiór wizualny domu wpływ ma również kolor dachówek i rodzaj ich wykończenia. Jasne odcienie sprawiają, że budynek wydaje się bardziej przestronny, natomiast ciemniejsze dodają elegancji. Zazwyczaj kolor dachówek dobiera się do odcienia elewacji, ale warto, aby harmonizował również z innymi elementami wykończeniowymi, takimi jak okna czy drzwi. Wybór kolorystyki dachu jest naprawdę ważny, ponieważ nieumiejętnie skomponowana aranżacja potrafi skutecznie zepsuć całą koncepcję wizualną projektu.
Współczesne trendy architektoniczne często skłaniają się ku stonowanym barwom. Od kilku sezonów niesłabnącą popularnością cieszą się odcienie szarości. Pasują one do nowoczesnych projektów, podkreślając minimalistyczny charakter domów. Jednocześnie sprawiają, że duże proste połacie prezentują się lekko i wtapiają w otoczenie. Szarymi dachówkami można pokryć również bardziej skomplikowane i rozbudowane połacie, jednocześnie porządkując ich wygląd oraz upraszczając geometrię dachu. Niezaprzeczalnym atutem szarości jest uniwersalność. Po prostu szary współgra ze wszystkimi innymi kolorami i rodzajami elewacji, także elementami drewnianymi czy klinkierowymi – chociaż synonimem nowoczesności jest połączenie szarości dachu z białą lub jasnoszarą fasadą. Natomiast zwolennicy industrialnych klimatów mogą zdecydować się na zestawienie czarnej dachówki z ciemną elewacją.
Ale to, że szarości są na topie, nie oznacza wcale, że tradycyjne czerwienie odeszły w niepamięć. Naturalne odcienie podkreślają formę dachu, który staje się atrakcyjnym wyraźnym akcentem w przestrzeni. Dzięki swojej neutralności pasują do każdego domu, dodając mu kolorytu i uroku. Natomiast warto uważać na barwy ekstrawaganckie, jaskrawe i nietypowe. Na pewno przyciągną wzrok i są widoczne nawet z daleka, ale czy na pewno chcemy, aby nasz dom wzbudzał zbyt duże zainteresowanie?
W odbiorze wizualnym dachu, a tym samym domu, znaczenie ma także wykończenie pokrycia. Matowe dachówki nadają domom bardziej tradycyjny charakter, podczas gdy połyskujące pokrycie podkreśla elegancję. Na koniec praktyczna uwaga – wybierając dachówki, zwróćmy uwagę na odporność na blaknięcie czy łatwość utrzymania w czystości. Wszystkie dachówki w ofercie CREATON – zarówno ceramiczne, jak i cementowe – dzięki zaawansowanym technologicznie procesom produkcji gwarantują trwałość koloru przez długie lata.