Jak zamontować blachodachówkę modułową na dachu skośnym?

Podziel się:
Na prawidłowe funkcjonowanie dachu i jego trwałość składa się wiele czynników. Jednym z najistotniejszych jest właściwe zamontowanie materiału pokryciowego. Radzimy, jak prawidłowo zamontować blachodachówkę modułową na dachu skośnym.

 Fot. Blachotrapez Fot. Blachotrapez

Zmierz dach i skontroluj geometrię więźby dachowej

Montaż pokrycia dachowego musi rozpocząć wymierzenie połaci, dzięki któremu wyliczymy ilość potrzebnego materiału. Zastosowanie blachodachówki modułowej nie wymaga szczegółowych pomiarów i rysunków dachu. – Wystarczy, że mamy podaną powierzchnię połaci w m2. Przed przystąpieniem do montażu sprawdźmy, w jakim stanie jest więźba dachowa, czy przekątne połaci dachowych są równe, a kąty między elementami konstrukcji zachowane. Górne powierzchnie krokwi muszą znajdować się w jednej płaszczyźnie, jeśli natomiast występują jakieś odchylenia, należy je skorygować – wyjaśnia Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy.

 Fot. Blachotrapez Fot. Blachotrapez

Układamy blacho dachówkę

Zasada montażu blachodachówki modułowej jest bardzo zbliżona do tej na wymiar. Przykręcamy je wkrętami do łat. – Moduły blachodachówki są symetryczne, dlatego też można układać je dowolnie, nawet na cegiełkę. Ta możliwość daje w efekcie końcowym inwestorowi spore oszczędności materiałowe, a dekarzom kilka sposobów montażu, który uzależniony jest od stopnia skomplikowania dachu. Oceniamy go na podstawie rozmieszczenia newralgicznych punktów połaci, jak: kominy, lukarny czy okna połaciowe, a także nachylenie dachu (istotne dla wygody układania materiału) – mówi Anton Luberda.
REKLAMA:

 Fot. Blachotrapez Fot. Blachotrapez

Przycinanie blachy z dbałością o powłokę

Blacha modułowa ze względu na swój rozmiar daje większe możliwości manewrowania nią na dachu i łatwiejszą obróbkę. Zwłaszcza przycinanie, które można wykonać pod strychem lub na dole. Dzięki temu nie narażamy połaci na ostre opiłki, powstałe w trakcie cięcia, co jak skutkuje uszkodzeniem powłoki ochronnej i korozją pokrycia. Moduły blachodachówki tniemy na zimno, przeznaczonymi do tego celu nożycami ręcznymi lub skokowymi. Niedopuszczalne jest używanie szlifierek kątowych, które wytwarzają wysoką temperaturę uszkadzając lakier i powłokę cynku.

Zastosowanie modułów zamiast arkuszy niesie za sobą szereg korzyści: usprawni proces pokrywania połaci dachowej, zmniejszy koszty i zminimalizuje ilość odpadów, co jest bezpieczne dla środowiska.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachotrapez
#dachy #na dach #dachowka #z blacha #blachotrapez #poradnik #Dachy - budowanie #Konstrukcje dachowe

Więcej tematów: