Blacha trapezowa – jej rola we współczesnym budownictwie

Podziel się:
Blacha trapezowa jest jednym z najczęściej stosowanych stalowych pokryć dachowych i elewacyjnych w obiektach o przeznaczeniu przemysłowym. Jest to niedrogie i trwałe rozwiązanie przy tego rodzaju budynkach. Rozważmy jednak blachę trapezową zamiast blachodachówki. Czy „trapez” sprawdzi się na dachu domu jednorodzinnego?

Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy Pruszyński
Uniwersalne zastosowanie to hasło, które od zawsze towarzyszy blasze trapezowej. Doskonale radzi sobie jako pokrycie dachów hal magazynowych, kurników czy wiat autobusowych. Jest nią wykładana również elewacja tego typu obiektów, a także stosowano ją jako element konstrukcyjny. Kiedyś częściej stosowana na dachach domów jako tania alternatywa dla dachówki, teraz została wyparta na rynku przez blachodachówkę. Warto jednak rozważyć również taką propozycję, ponieważ posiada ona wiele zalet, a wygląd blachy możemy dopasować do naszych potrzeb i projektu inwestycji.

Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy Pruszyński
Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy Pruszyński

Dlaczego blacha trapezowa to dobry wybór?

Stosunkowo niewielka cena i prosty montaż to jedne z wielu zalet tego wyrobu. Jego niewielka waga doskonale sprawdza się podczas prac budowlanych – montaż przebiega znacznie sprawniej, dzięki czemu oszczędzamy czas i pieniądze. Blacha trapezowa dzięki charakterystycznym przetłoczeniom posiada bardzo dużą wytrzymałość na obciążenia, a powłoki ochronne zapewniają skuteczną barierę zabezpieczającą stalowy rdzeń przed korozją. Najczęściej spotykane lakiery to lakiery poliestrowe lub poliuretanowe. Na rynku funkcjonują teraz również powłoki hybrydowe, które są połączeniem obu z nich. Blacha trapezowa od sprawdzonego producenta to gwarancja bezproblemowego dachu. Renomowane marki czerpią surowce od sprawdzonych dostawców, dlatego stal z której wykonywane są ich wyroby, jest najwyższej jakości. Powłoki są trwałe i zapewniają odporność na odbarwienie i łuszczenie się warstw dekoracyjnych.
REKLAMA:

Jeśli już blachę trapezową, to jaką?

Jeśli chodzi o materiał na rdzeń zazwyczaj mamy wybór pomiędzy stopem stali bądź aluminium. Na taki rdzeń nakładana jest powłoka ochronno-dekoracyjna, która jest oferowana w dużej gamie kolorystycznej. Ułatwia to dopasowanie blachy do projektu naszej inwestycji. Jeśli chcemy zadbać o odpowiednią akustykę w budynku, warto zastanowić się nad perforacją, która minimalizuje pogłos. Ważny jest wybór odpowiedniej wysokości profilu, ponieważ w tym wypadku oferta jest bardzo szeroka. Różne wysokości będą kategoryzowały blachę trapezową do różnych celów. Najwyższe profile (50-200 mm) spełniają swoje przeznaczenie jako elementy konstrukcyjne. Do dachów przeznaczone są profile T14 do T60, a elewację można przesłonić już najniższymi blachami (6 mm).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #dachy #blachy_pruszynski #na dach #dachowka #z blacha #promowany #promowany_dachy #Pokrycia dachowe

Więcej tematów: