Antysmogowa wentylacja okienna

Podziel się:
Zimą prawie 90% czasu spędzamy w budynkach, dlatego tak ważna jest jakość powietrza, którym w nich oddychamy. Mikrowentylacja i otwieranie okien to najczęściej stosowane sposoby na wietrzenie pomieszczeń, jednak nie są zalecane podczas smogu. Kontaktu ze szkodliwymi substancjami można uniknąć, stosując okna z automatycznym system wentylacji i oczyszczania powietrza.

Fot. SchücoFot. Schüco
Badania przeprowadzone przez specjalistów i naukowców z Krakowa wykazały, że problem zanieczyszczenia pyłem smogowym dotyczy także wnętrz budynków, a jego poziom jest tylko o połowę niższy niż na zewnątrz. Biorąc pod uwagę, że w wielu polskich miejscowościach dochodzi do kilkukrotnego przekroczenia limitów stężeń, jest to także poziom niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie dzieci i osób starszych. Trujące substancje przenikają do pomieszczeń przez nieszczelne okna lub nawiewniki, jednak wymiana powietrza jest konieczna, a jej ewentualny brak może mieć także bardzo negatywne skutki. Najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu są innowacyjne systemy wentylacji, w której okno pełni jednocześnie rolę filtra antysmogowego wyłapującego szkodliwe pyły zanim znajdą się w otaczającym nas powietrzu.

Fot. SchücoFot. Schüco

Okno z filtracją powietrza

Groźne dla zdrowia pyły PM 2,5 i PM 10 dostają się do pomieszczeń drogą naturalnej wentylacji, a ich stężenie jest zależne od warunków zewnętrznych i efektywności wymiany powietrza. Ten sam mechanizm pozwala jednak także odprowadzić z budynku nadmiar pary wodnej, dwutlenku węgla, nieprzyjemnych zapachów czy szkodliwych lotnych związków organicznych. Sposobem na efektywne dostarczanie do pomieszczeń powietrza bez zanieczyszczeń smogowych jest zastosowanie systemu wentylacji i filtracji Schüco VentoLife w postaci wąskiej kasety integrowanej z energooszczędnymi oknami aluminiowymi Schüco AWS. Za pomocą czujników monitoruje on warunki panujące w pomieszczeniu, a w razie potrzeby odprowadza zużyte powietrze i jednocześnie filtruje strumień napływający z zewnątrz. Wielowarstwowy filtr wyłapuje ponad 99,5% zanieczyszczeń włącznie z bardzo małymi cząsteczkami o rozmiarze nawet 1 mikrometra. Jedno urządzenie zapewnia wymianę powietrza na poziomie 60m3/h, czyli więcej niż zawarto w wymaganiach prawnych. Rozwiązanie może pracować w dwóch trybach: otwartym i zamkniętym. W razie bardzo dużego zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego zamyka jego dopływ i na bieżąco oczyszcza zużyte powietrze wewnętrzne.
REKLAMA:

O trybie pracy informuje dyskretny wyświetlacz LED. Antysmogowy system okienny VentoLife sprawdzi się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Ze względu na swoje kompaktowe wymiary i sposób montażu pozwala nie tylko zaoszczędzić cenne miejsce, lecz także elastycznie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb, np. wysokości i kolorystyki okna. W zależności od zamysłu projektowego czy wymogów estetycznych rozwiązanie może być integrowane z ramą okienną w pionie lub w poziomie. Możliwości dopasowania poszerza opcja zlicowania kasety od wewnątrz lub od zewnątrz. Zalety produktu zostały potwierdzone certyfikatem TÜV i wyróżnione nagrodami, jak Red Dot: Product Design Award 2017 oraz German Design Award 2018.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schüco
#okna #czytelnia #do wentylowanie #w okno #okna i drzwi #akcesoria #schuco #Klamki, zamki, akcesoria

Więcej tematów: