newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 5 lipca 2020
10.10.2019r...

Jak znaleźć dobrego dekarza?

To jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie, kiedy przystępujemy do bardziej szczegółowego planowania budowy domu lub remontu dachu. Czy powinna to być ekipa ogólnobudowlana? Czy jednak specjalistyczna ekipa dekarska? I czym kierować się przy wyborze, jeśli nie ceną?

Etap 1 - rekomendacja

Naturalnym etapem pierwszej selekcji jest wybór firmy wykonawczej działającej w regionie, w którym rozpoczynasz budowę. Na rynku znajdziesz firmy oferujące kompleksową budowę domu oraz takie, które specjalizują się w pracach ciesielsko-dekarskich. W każdym przypadku sposób poszukiwań jest bardzo podobny. Dwie sprawdzone metody to rekomendacje znajomych oraz producentów materiałów budowlanych.

Fot. SUPERDEKARZ
Fot. SUPERDEKARZJeśli podjęta została decyzja o rodzaju dachu, wówczas najlepiej kierować się rekomendacjami danego producenta, który zazwyczaj blisko współpracuje z dekarzami, jak np. marka Braas, która posiada wyszukiwarkę Certyfikowanych Dekarzy Braas, lub wyszukiwarka programu dla profesjonalnych dekarzy na portalu www.superdekarz.pl.

- 10 lat temu zaprosiliśmy do współpracy dekarzy, którzy mają duże doświadczenie na swoim rynku, stabilne biznesy i dobrą reputację - tak powstał program branżowy SUPERDEKARZ. Poza walorem integrującym tę grupę zawodową, mamy możliwość organizowania dla nich szkoleń zawodowych, programu certyfikacji, doradztwa technicznego i rywalizacji. Po dekadzie możemy powiedzieć z całym przekonaniem, że uczestnicy, a szczególnie finaliści programu SUPERDEKARZ, to dekarska elita na polskim rynku – mówi Przemysław Spych, Doradca Techniczny BMI Braas.

Dodatkowo warto zapytać znajome osoby, które wybudowały dom, o polecenie zaufanych wykonawców. Jeśli przechodząc zauważysz dom z pięknie wykonanym dachem, możesz skontaktować się z właścicielem i również zapytać o doświadczenia z budową domu i dachu. Na tym etapie przyglądamy się firmom, czy są członami organizacji branżowych, czy dekarze posiadają certyfikaty potwierdzające przebyte niedawno szkolenia, czy biorą udział w konkursach, posiadają nagrody i jak długo działają na rynku.
To najczęściej wybierane metody „pierwszego sita”.

Etap 2 – specjalizacja

Drugi etap wyboru wymaga bacznej uwagi i wzięcia pod lupę kilku innych czynników. Jeśli doszło do spotkania, warto zapytać dekarza o to, jakie dachy najczęściej kładzie (skośne czy płaskie? Kryte dachówką, blachodachówką, łupkiem czy gontem?), jakie produkty najczęściej stosuje i dlaczego, oraz ile i kiedy ostatnio położył dach z niestandardowym rozwiązaniem, jak np. wole oko (o ile rozważasz podobny).

Warto też odwiedzić budowę, na której aktualnie pracuje ekipa dekarska. Zwrócić uwagę na to, jak ubrani są dekarze i czy na budowie zachowany jest porządek. W wielu przypadkach dowiemy się, czy mamy do czynienia z profesjonalną ekipą dekarską ,czy też taką, która kładzie dachy „przy okazji”.

Wiele osób podejmuje ostateczną decyzję o wyborze na tym etapie, kierując się odczuciem profesjonalizmu i entuzjazmu dekarza podczas rozmowy, a także jego woli, aby rzeczywiście zrozumieć potrzeby i oczekiwania inwestora.

Etap 3 – czas i umowa

Nie bądź zaskoczony, kiedy jednym z pierwszych pytań dekarza będzie pytanie: na kiedy? - Nie wszyscy budujący, zwłaszcza pierwszy raz, zdają sobie sprawę z tego, że dekarza trzeba szukać na samym początku prac budowlanych. Po pierwsze, prace dekarskie mają charakter sezonowy, po drugie, dostępność ekipy wykonującej pierwszy element dachu – więźby, może być bardzo oddalona w czasie i diametralnie zmienić harmonogram budowy całego domu – mówi SuperDekarz Krzysztof Bratek, właściciel firmy P.U.H. BRATEX. –

Pewne etapy prac powinny następować po sobie w możliwie szybkim czasie, aby nie narazić na zniszczenie przez działanie wody czy słońca tych elementów, które już zostały wykonane. Takim zestawem prac jest właśnie więźba dachowa, membrana (kładziona najczęściej) i pokrycie dachowe – dodaje SuperDekarz.

Bez względu na stopień zaufania do dekarza, zawsze pamiętajmy o podpisaniu z nim szczegółowej umowy. Powinny znaleźć się w niej takie zapisy jak: dokładny harmonogram i wycena prac oraz koszty dodatkowe, jakie mogą się pojawić podczas budowy. Warto również uwzględnić zapis o ewentualnych konsekwencjach za opóźnienia oraz o gwarancji (wykonawcza lub producenta). To etap, na którym można doprecyzować wiele szczegółów, o których wcześniej nie myślałeś, np. zachowanie porządku na budowie, przestrzeganie zasad BHP, kwalifikacje członków ekipy, sposób komunikacji z przedstawicielem firmy, sposób i terminy akceptowania poszczególnych etapów budowy itp.

Dlaczego nie cena?

Słowo „tanio” w przypadku budowy niesie wiele zagrożeń, które mogą Cię kosztować już nawet w trakcie budowy. Tanie wykonanie plus tani produkt to krótka droga do problemów, z którymi zostaniesz sam.

Dach powinien nie tylko wyglądać „ładnie”, co jesteś w stanie ocenić nawet niewprawnym okiem, ale przede wszystkim spełniać swoje funkcje: ma być szczelny, trwały a dodatkowo zapewnić budynkowi prawidłową wentylację i termoizolację. Jak większość prywatnych inwestorów, możesz mieć problemy z oceną prawidłowej obróbki komina czy np. kosza dachowego, a to właśnie jedne z tzw. newralgicznych punktów dachu, które najszybciej obnażają niekompetencje lub potwierdzają fach wykonawcy. Pamiętaj, że dekarz dbający o wizerunek i pozycję na rynku nie pozwoli sobie na tego typu błędy, które zagrażają całej konstrukcji dachu. --
REKLAMA:
--

Podsumowując, dobry wykonawca będzie ci polecał dobre produkty oraz rozwiązania systemowe, ponieważ obronią się przy prawidłowym wykonawstwie, a dodatkowo posiadają gwarancje producenta (jak np. Gwarancja Systemowa Braas). Nie będzie robił wyceny „na oko”, by jak najszybciej podpisać umowę. Nie będzie miał problemów ze wskazaniem domów referencyjnych. I na pewno może nie mieć wolnych terminów w najbliższej przyszłości. Dlatego planuj i szukaj z wyprzedzeniem, by twój dom był prawdziwym azylem dla twoich bliskich na długie lata.

źródło: SUPERDEKARZ

Artykuły podobne:

d