Kawalerka staje się dobrem luksusowym?

Podziel się:
Spadek zdolności kredytowej związany z podwyżkami stóp procentowych NBP, może skierować uwagę niektórych klientów firm deweloperskich na najmniejsze mieszkania. Problem polega na tym, że kawalerki zwykle są droższe w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej. Ta różnica wynika m.in. z faktu, że stałe koszty dewelopera rozkładają się na mniejszy metraż lokalu. Dane z panelu analitycznego BIG DATA RynekPierwotny.pl wskazują jednak, że nie zawsze można uzasadnić wyższą cenę 1 mkw. kawalerki tylko w taki sposób. Różnice średniej ceny nowych M1 oraz wszystkich lokali (mieszkań i domów) bywają bowiem bardzo duże.

Fot. RynekPierwotny.plFot. RynekPierwotny.pl
Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że pod koniec listopada 2021 r. średnia ofertowa cena wszystkich lokali (mieszkań i domów) i kawalerek z największych miast była następująca:
- Warszawa - średnia ofertowa cena 1 mkw. nowego lokalu - 12 004 zł, średnia ofertowa cena 1 mkw. kawalerki - 16 216 zł
- Kraków - 11 036 zł/12 099 zł
- Łódź - 8 163 zł/9 259 zł
- Wrocław - 10 486 zł/13 587 zł
- Poznań - 8 730 zł/13 080 zł
- Gdańsk - 10 787 zł/13 452 zł

Powyższe informacje odpowiadają na pytanie, dlaczego niektóre osoby szukające nowego i kompaktowego mieszkania, mogą być bardziej zainteresowane małymi M2.
REKLAMA:

Wg portalu RynekPierwotny.pl średnią cenę 1 mkw. kawalerek zawyżają między innymi małe lokale ze zrewitalizowanych budynków znajdujących się w centrum oraz oferty przeznaczone dla zamożnych singli.

Dodatkowo tańsze kawalerki szybko się wyprzedają, co zawyża średnie ceny dla M1 pozostających w ofercie. Niedrogimi kawalerkami od deweloperów oprócz samotnych klientów kupujących lokale na własne potrzeby, mogą być zainteresowani również inwestorzy (nabywający mieszkanie z myślą o wynajmie).

Rynekpierwotny.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: RynekPierwotny.pl
#wiadomości #prawo #nieruchomości #rynek_pierwotny

Więcej tematów: