Sucha ceramika – sprawdzony wybór dla rolnika

Podziel się:
W związku z dążeniami Komisji Europejskiej do wycofania i ostatecznie zakazania od 2027 roku chowu klatkowego we wszystkich państwach członkowskich, budynki rolnicze, a szczególnie kurniki w ciągu najbliższych lat będą musiały zostać przekształcone w obiekty o wysokich standardach, zapewniających zwierzętom odpowiednie warunki do życia. By spełnić te wytyczne rolnicy już teraz powinni zadbać o to, by inwestycje służące działalności hodowlanej były wznoszone z naturalnych materiałów budowlanych, takich jak ceramika poryzowana.

Fot. WienerbergerFot. Wienerberger
Materiały budowlane z ceramiki od lat cieszą się uznaniem architektów i inwestorów indywidualnych budujących obiekty mieszkalne. Jednak wraz z trwającymi zmianami legislacyjnymi dążącymi do zakazania stosowania klatek w hodowli przemysłowej kur oraz bydła na terenie całej Unii Europejskiej, już nie tylko domy, ale również inwestycje rolnicze, a szczególnie kurniki, czy chlewnie powinny być wznoszone z naturalnych materiałów, takich jak ceramika poryzowana. Wśród rozwiązań dostępnych na rynku, wyróżniają się pustaki marki Porotherm, które za sprawą bardzo dobrych parametrów technicznych zapewniają zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, korzystnie wpływając na dobrostan zwierząt hodowlanych, a co za tym idzie również na ich kondycję oraz produktywność.

Zdrowy i suchy materiał

W budynkach ferm drobiu tj. kurnikach, brojlerniach czy indycznikach bardzo ważnym parametrem jest odporność ścian zewnętrznych na gromadzenie się wilgoci, która w trakcie cyklu hodowli stopniowo wzrasta. Jej nadmiar sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych, które zwiększają ryzyko zachorowania zwierząt, a także przyczynia się do gnicia podściółki. Wysoka wilgotność w pomieszczeniach jest więc bardzo niekorzystna – jej występowanie powoduje konieczność doprowadzania świeżego powietrza do wnętrza budynku, co generuje starty energii i dodatkowe koszty na ogrzewanie. Dlatego wybierając materiał na ściany zewnętrzne inwestorzy powinni brać pod uwagę rozwiązania o wysokich parametrach paroprzepuszczalnych, charakteryzujących się naturalnym składem i właściwościami prozdrowotnymi.
REKLAMA:

Poryzowane pustaki ceramiczne Porotherm firmy Wienerberger, produkowane z naturalnych surowców takich jak glina, piasek, woda i trociny są idealnym wyborem o czym świadczą liczne realizacje. W porównaniu do innych materiałów budowlanych, dzięki procesowi wypalania mieszanki, w temperaturze 900 stopni Celsjusza są zupełnie suche i wolne od grzybów, pleśni czy innych szkodliwych mikroorganizmów. Co więcej, pustaki ceramiczne Porotherm, jako jedyne są dostępne w technologii murowania na suchą zaprawę Dryfix. Ta nowoczesna technologia umożliwia łączenie ze sobą poszczególnych cegieł na cienką spoinę, przez co mur jest bardzo ciepły, a dodatkowo pozbawiony wilgoci technologicznej, która występuje zawsze w przypadku zastosowania tradycyjnej, mokrej zaprawy. Suche mury z cegieł Porotherm sprzyjają więc zdrowiu zwierząt, a co za tym idzie wysokiej jakość produkowanej żywności w danym gospodarstwie.

Ceramika także doskonale sprawdza się w warunkach, gdy mur zostanie narażony na wdzieranie się wody. W budynkach hodowlanych po zakończeniu każdego cyklu chowu odbywa się czyszczenie wszystkich powierzchni budynku za pomocą myjek ciśnieniowych z użyciem dużej ilości płynów. Powoduje to znaczny wzrost wilgotności ścian. Ceramika poryzowana, będąca materiałem „oddychającym”, szybko odparowuje nadmiar wody i łatwo wysycha, dlatego wysokie parametry ścian są zachowane przez wiele lat.

Gwarancja trwałości i termoizolacyjności

Dla odpowiedniego chowu zwierząt, szczególnie młodych, utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku jest istotne, jednak zasada im cieplej tym lepiej nie ma zastosowania w budownictwie rolniczym. Mury nadmiernie wyizolowane nie będą odprowadzać wilgoci gromadzącej się wewnątrz kurników czy chlewni. W związku z tym, do obiektów hodowlanych polecane jest rozwiązanie ceramicznej ściany jednowarstwowej, np. Porotherm 44 Dryfix bez warstwy dodatkowej termoizolacji. Taka ściana zapewnia bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,30 (W/m2K). Przy takich wartościach, rolnicy zdecydowanie nie muszą obawiać się nadmiernych wydatków na ogrzewanie, a jednocześnie mury „oddychają”, dzięki czemu niwelowane jest ryzyko zawilgocenia lub korozji elementów konstrukcyjnych przez mikroby.

Ceramika należąca do najtrwalszych materiałów budowlanych pod tym względem spełnia przede wszystkim oczekiwania hodowców. Jednak nie mija się z prawdą stwierdzenie, że trwałość materiału budowlanego jest także istotna dla zdrowia zwierząt. Mur, bez warstwy izolacji, jest solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej w kurnikach zbudowanych z ceramiki, zwierzęta nie będą wydziobywać materiału ze ścian, ponieważ cegła wypalana z gliny, jest bardzo twarda i nie zawiera wapna. Dodatkowo jest to materiał obojętny chemicznie i całkowicie odporny na agresywne środowiska panujące w niektórych obiektach hodowlanych. Ceramicznym ścianom nie szkodzi obecność szkodliwych gazów w pomieszczeniach, gdzie amoniak czy siarkowodór łącząc się z parą wodną dają agresywne opary.

Dodatkowe korzyści dla inwestora i wykonawcy

Dla inwestora ważne są oszczędności zarówno na etapie budowy jak i w trakcie eksploatacji. Łatwa i szybka budowa ścian pozwala na szybkie uruchomienie obiektu i czerpanie zysków z inwestycji. Technologią, która wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom są gotowe rozwiązania systemowe z ceramiki budowlanej Porotherm Dryfix. Zastosowanie takiej technologii oznacza, że do wznoszenia ścian zamiast pojedynczych produktów, używany jest cały zestaw komplementarnych wyrobów od jednego producenta tj. pustaki, elementy połówkowe, narożnikowe, a także produkty uzupełniające, jak dedykowana zaprawa murarska, czy nadproża. Każdy element takiego systemu jest opracowany w taki sposób, aby idealnie pasował do pozostałych, ułatwiał i przyspieszał prace budowlane oraz pozwalał na osiągnięcie jak najlepszego efektu. Co więcej każdy wykonawca próbujący swoich sił w systemie murowania na sucho, może uzyskać wsparcie regionalnych doradców technicznych firmy Wienerberger w prowadzonych przez siebie budowach, w ramach usługi „Pierwsza warstwa”. To profesjonalne, czterogodzinne spotkanie z ekspertem budowlanym, który pokaże jak murować z wykorzystaniem technologii Porotherm Dryfix i razem z wykonawcami budowlanymi zrealizuje pierwszą i tym samym najważniejszą warstwę ściany.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wienerberger
#czytelnia #ściany #fasada #wienerberger #ceramika #Ściany, fasady - tematy pozostałe

Więcej tematów: