Ciepły montaż okien

Podziel się:
Rynek oferuje coraz lepsze i cieplejsze okna. Niestety, ich zakup nie zawsze przekłada się na realne oszczędności inwestora. Powodem są błędy w montażu, niestety, nadal powszechne. Aby zminimalizować straty ciepła i jak najpełniej wykorzystać walory nowoczesnej stolarki, warto przy montażu okien oprzeć się na efektywnych metodach i technologiach opartych na sprawdzonych, profesjonalnych produktach.

Fot. Soudal,  Zewnętrzna warstwa zapobiega przenikaniu wody i wilgoci z zewnątrz do wnętrza szczelinyFot. Soudal, Zewnętrzna warstwa zapobiega przenikaniu wody i wilgoci z zewnątrz do wnętrza szczelinyPodczas osadzania okien łatwo popełnić błędy, które skutkować będą powstawaniem mostków termicznych, rozszczelnieniami, niekontrolowanymi stratami ciepła. Szczególnie ważna jest odpowiednia izolacja miejsc styku okna ze ścianą zewnętrzną. Montaż trójwarstwowy umożliwia wyeliminowanie niebezpieczeństwa zawilgocenia warstw izolacyjnych i przemarzania ścian, a więc i niekontrolowanych strat energii cieplnej.

Fot. Soudal, Warstwa środkowaFot. Soudal, Warstwa środkowaDo uszczelniania mocowanych w otworach ściennych okien stosowana jest powszechnie pianka poliuretanowa, która posiada znakomite parametry termoizolacyjne. Niestety, jest ona podatna na destrukcyjny wpływ czynników zewnętrznych. Jeśli nie zostanie poprawnie przed nimi zabezpieczona, rośnie ryzyko, iż wskutek stopniowej degradacji utraci izolacyjne właściwości. Źródłem zawilgocenia pianki PUR są wody opadowe, kapilarne podciąganie wilgoci z zewnątrz, wnikanie wilgoci z wewnątrz pomieszczeń. Tak więc, jeżeli na glifach okiennych lub na styku okna z murem farba łuszczy się albo widać się wilgoć lub pleśń, oznacza to błędy w wykonaniu izolacji okien.

Fot. Soudal, Warstwa wewnętrzna stanowi barierę oddzielającąFot. Soudal, Warstwa wewnętrzna stanowi barierę oddzielającąMożna tego uniknąć korzystając z trójwarstwowego, tzw. ciepłego montażu. Polega on na wykonaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Warstwa wewnętrzna ma za zadanie odseparowanie izolacji termicznej od przenikającej z wnętrza budynku pary wodnej i wilgoci. Barierę dla nich stanowi paroszczelna taśma, którą można stosować zarówno przed, jak i po montażu mechanicznym. Zadaniem warstwy środkowej jest ochrona przed utratą ciepła. Aby była efektywna, należy wykonać ją z materiału charakteryzującego się dużą sprężystością i elastycznością oraz znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi. Idealnie sprawdzą się tutaj specjalistyczne pianki poliuretanowe, które – poza właściwościami termoizolacyjnymi – mogą dodatkowo izolować akustycznie czy zabezpieczać przed potencjalnymi uszkodzeniami wskutek silnych ruchów podłoża. Nowoczesne produkty są w stanie też zabezpieczyć spojenie przed powstaniem szczelin włosowatych.
REKLAMA:

Ostatnia, zewnętrzna warstwa zapobiega przenikaniu wody i wilgoci z zewnątrz do wnętrza szczeliny, umożliwiając tym samym migrację pary wodnej w przeciwnym kierunku. Świetnie sprawdzą się tutaj taśmy paroprzepuszczalne czy rozprężne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Soudal
#okna #czytelnia #do izolacja #w okno #okna i drzwi #soudal #piany #do montaz

Więcej tematów: