To tutaj bogaci Polacy kupują mieszkania

Podziel się:
Jak wynika z najnowszej edycji raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A., średnia cena mkw. nowego mieszkania na Warszawskim Śródmieściu w IV kwartale 2011 r. wyniosła 17,8 tys. zł.

W Krakowie najgłębiej do kieszeni trzeba sięgnąć na terenie Starego Miasta, gdzie średnia cena za mkw. powierzchni deweloperskiego lokum wyniosła 14 tys. zł. We Wrocławiu w okresie od października do grudnia najdroższym obszarem również było Stare Miasto, gdzie przeciętna stawka mieszkań z pierwszej ręki kształtowała się na poziomie 8,3 tys. zł/mkw. Taki poziom cen w tym obrębie jest efektem zarówno pojawiania się tańszych projektów, jak i także specyfiki stolicy Dolnego Śląska, gdzie najdroższy rejon jest podzielony pomiędzy dawne dzielnice Stare Miasto oraz Śródmieście.
Poniżej przedstawiono porównanie cen nowych lokali mieszkalnych w poszczególnych miastach oraz ich najdroższych rejonach w IV kwartale 2011 r.

Porównanie średnich cen na rynkach pierwotnych w najdroższych rejonach Warszawy, Krakowa i Wrocławia, IV kwartał 2011 r.

Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy Warszawy, Krakowa i Wrocławia – IV kw. 2011 r.”, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy Warszawy, Krakowa i Wrocławia – IV kw. 2011 r.”, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
Jak widać stawki w najdroższej okolicy najbardziej przewyższają średnią dla całej miejscowości w Warszawie. Niewiele lepiej jest w Krakowie, gdzie również są one ponad dwukrotnie wyższe. Z kolei wydaje się, że najmniej powodów do narzekań mogą mieć mieszkańcy Wrocławia.
REKLAMA:

Wysokie ceny mieszkań właśnie w tych lokalizacjach są rezultatem przede wszystkim reprezentacyjnego charakteru tych obszarów. Należy także pamiętać, że na stawki pojedynczych mieszkań bezpośrednio wpływa koszt nabycia działki przez deweloperów. Wysokie ceny tutejszych gruntów są wynikiem ograniczonej podaży terenów pod nowe inwestycje, gdyż już obecnie obszary te charakteryzują się zazwyczaj zwartą zabudową. Z tych właśnie względów oferta mieszkaniowa we wspomnianych rejonach obejmuje w znacznej mierze lokale o podwyższonym i apartamentowym standardzie i jest skierowana głównie do osób z grubszym portfelem. Warto zaznaczyć, że na tych terenach można również spotkać nowe lokale mieszkalne, których ceny znacznie przekraczają przeciętny poziom. Najwyższa stawka za mkw. powierzchni nowego mieszkania na koniec grudnia wynosiła w Warszawie 45 tys. zł. W grodzie Kraka ceny dochodziły do 29 tys. zł/mkw., a we Wrocławiu na najdroższe apartamenty trzeba było wyłożyć ponad 21 tys. zł/mkw.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Emmerson
#wiadomości #prawo #emmerson #nieruchomości #raport

Więcej tematów: