Wybieramy kostkę brukową... na taras

Podziel się:
Wraz ze zbliżającym się latem coraz częściej zastanawiamy się jak zaaranżować otoczenie wokół domu. Obecnie najczęściej wybieranym materiałem na nawierzchnię są kostki brukowe. Czym powinniśmy się kierować się przy wyborze kostek, aby mieć pewność, że nawierzchnia nie tylko ładnie podkreśli otoczenie, ale będzie także funkcjonalna? Poniżej prezentujemy kilka podstawowych kwestii, nad którymi warto się zastanowić, zanim odwiedzimy punkt sprzedaży materiałów budowlanych.

(fot. Libet) Nawierzchnia tarasów może mieć cieńszą strukturę, ponieważ nie podlega dużym obciążeniom ruchem(fot. Libet) Nawierzchnia tarasów może mieć cieńszą strukturę, ponieważ nie podlega dużym obciążeniom ruchem
Przed zakupem kostki brukowej warto zastanowić się jak duża będzie powierzchnia, którą chcemy wybrukować oraz jakim obciążeniom będzie poddawana. Od tego zależy nie tylko rozmiar materiału, ale także jego grubość. Najdrobniejszej kostki raczej nie układa się na większych powierzchniach, a dużych kostek nie powinno stosować się na wąskich, krętych ścieżkach. Pozwala to uniknąć niepotrzebnego docinania materiału. Jeśli chodzi o jego grubość to dobieramy ją w zależności od natężenia ruchu, jaki będzie się na niej odbywał. Na alejkach, ścieżkach ogrodowych, czyli tam, gdzie przewidujemy wyłącznie ruch pieszy stosowane są produkty najcieńsze czyli np. płyty ogrodowe 3-4 cm lub kostki brukowe o grubości 4-6 cm. Na nawierzchniach, po których będą poruszały się samochody osobowe, np. na podjeździe do posesji czy wjeździe do garażu, wybieramy materiał nieco grubszy – min. 6 cm. Z kolei tam, gdzie możliwy będzie ruch samochodów ciężarowych, np. drogi dojazdowe do osiedla, najlepiej zastosować kostkę o grubości od 8 cm. Jednak, co ważne, wytrzymałość nawierzchni z kostki brukowej uzależniona jest nie tylko od grubości materiału, ale także od konstrukcji podbudowy, na którym została ułożona. Dobrze wykonana podbudowa zniesie większe obciążenia, co zapewni nawierzchni trwałość nawet przy zastosowaniu kostki nieco cieńszej niż należałoby. W przypadku źle przygotowanego podłoża, nawet bardzo gruba kostka nie zapewni trwałości nawierzchni.

Wybieramy kostkę brukową... na taras

Kolor kolorowi nierówny

Kostkę brukową dobieramy kolorystycznie do elewacji budynku, kolorystyki wykończenia, dachu czy też innego dominującego w otoczeniu elementu. Zanim wybierzemy się do punktu sprzedaży warto skorzystać ze stron internetowych producentów kostek brukowych, aby zobaczyć przykładowe realizacje z wykorzystaniem tego typu materiałów.
REKLAMA:

Jedną z cech produktów wytwarzanych z surowców mineralnych jest ich niepowtarzalność i to ona determinuje konieczność dokładnego wyliczenia ile materiału będzie nam potrzebne do wykonania nawierzchni. Oczywiście każdy producent ma ustaloną ofertę kolorystyczną, ale trzeba pamiętać o tym, że nawet w obrębie jednego koloru mogą wystąpić nieznaczne różnice odcieni. „Kostki powstają z surowców naturalnych i różnice odcieni są również rzeczą naturalną. Czasem wystarczy inny odcień wykorzystanego do produkcji piasku, by kolory kostek z różnych serii produkcyjnych nieznacznie różniły się od siebie odcieniami. Dlatego tak ważne jest prawidłowe obliczenie zapotrzebowania na daną kostkę, by uniknąć dokupowania materiałów z innej partii” – przekonuje Sylwester Michalak z firmy Good Bruk z Warszawy.

(fot. Libet) Tam, gdzie poruszają się samochody trzeba położyć kostkę nieco grubszą(fot. Libet) Tam, gdzie poruszają się samochody trzeba położyć kostkę nieco grubszą

Kostka, która przetrwa lata

Oprócz walorów estetycznych ważne są także parametry techniczne kostek, które decydują o tym, czy nawierzchnia spełni swoją funkcję. „W przypadku dużych i znanych producentów kostek brukowych klienci mogą być pewni, że ich wyroby spełniają odpowiednie normy jakościowe – co potwierdzone jest przez wystawioną Europejską Deklarację Zgodności oraz odpowiednie oznaczenie produktów. Natomiast, gdy udajemy się do małego punktu sprzedaży, który oferuje produkty mniej znane, warto sprawdzić czy ich producent posiada wdrożoną Zakładową Kontrolę Produkcji która zapewnia i potwierdza iż wyroby te spełniają wymagania norm europejskich” – mówi Sylwester Michalak.

Spełnianie tych norm z jednej strony zapewnia o tym, że wyroby mają odpowiednie parametry mechaniczne, pozwalające im przenosić obciążenia wywołane np. ruchem pojazdów. Z drugiej strony zapewniona jest odpowiednia trwałość i odporność na działanie mrozu.

Istotnym dla trwałości kostki parametrem jest jej gęstość. W renomowanych punktach sprzedaży można wykonać prosty test, by sprawdzić czy kostka została dobrze zagęszczona w procesie produkcji. Wystarczy ją przełamać. Produkt o dobrym zagęszczeniu powinien przełamać się razem z kruszywem w nim zawartym. Natomiast nieregularne fragmenty kruszyw kostki świadczą o jej niewystarczalnej gęstości, co oznacza, że będzie mało wytrzymała i krucha.

(fot. Libet) Różne melanże kolorystyczne tej samej grupy kostek – dobrze kupować je z tej samej palety, by barwy były spójne(fot. Libet) Różne melanże kolorystyczne tej samej grupy kostek – dobrze kupować je z tej samej palety, by barwy były spójne(fot. Libet) Na alejki spacerowe wybieramy kostki cieńsze i drobniejsze(fot. Libet) Na alejki spacerowe wybieramy kostki cieńsze i drobniejsze

Gdzie kupić dobrą kostkę?

Sprzedażą kostek brukowych zajmuje się wiele punktów zarówno autoryzowanych, sygnowanych przez renomowanych producentów, jak i małych firm produkcyjnych i składów ogólnobudowlanych. „Aby mieć pewność, że zakupione produkty spełnią nasze oczekiwania, warto udać się do autoryzowanych punktów sprzedaży, które oferują produkty renomowanych firm. Dzięki temu klienci mogą być pewni nie tylko wysokiej jakości produktów, ale również tego, że otrzymają gwarancję na nie. Ponadto, wyspecjalizowane punkty sprzedaży oferują kompleksowe usługi, od projektu po jego realizację” – dodaje Sylwester Michalak. Kupując kostkę w autoryzowanym punkcie sprzedaży możemy liczyć na pomoc fachowców, którzy doradzą nam jak dobrać odpowiedni materiał na nawierzchnię uwzględniając wymagania estetyczne klienta, a także warunki podłoża oraz sposób odprowadzenia wody. W brukowaniu ważna jest nie tylko jakość produktów, ale i rzetelne wykonawstwo… i o tym należy pamiętać decydując się na zakup kostki.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Libet
#ogrody #w ogrod #na taras #na zewnatrz_bud #kostka #do ukladanie_kostki #libet #droga #poradnik #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy #Balkony, tarasy

Więcej tematów: