Kostka w ogrodzie czyli szlachetność

Podziel się:
Piękny ogród i otoczenie domu to wizytówka każdego właściciela. Ogromny wpływ na estetykę i wygląd posesji ma odpowiednio zaaranżowana mała architektura. Istotną jej część stanowi bardzo modna ostatnio szlachetna kostka brukowa.

Fot. Libet Szlachetna kostka z grupy Elegante w kontrastowych kolorach nero i solare bardzo ładnie prezentuje się na podjeździe do domuFot. Libet Szlachetna kostka z grupy Elegante w kontrastowych kolorach nero i solare bardzo ładnie prezentuje się na podjeździe do domu
Kostka często jest klasyfikowana jako mało skomplikowany produkt betonowy, zarówno w produkcji, jak i wyglądzie. Jednak technologiczny postęp ostatnich lat zaowocował ofertą wysokiej jakości produktów; o szczególnej trwałości, estetyce i funkcjonalności. Dobrym przykładem są produkty szlachetne z linii Libet Decco, do produkcji których używane są najlepsze surowce i szlachetne kruszywa (marmur, bazalt, porfir, granit) sprowadzane m.in. z Francji i Niemiec. Najnowsze trendy w małej architekturze wykazują tendencję odchodzenia od standardowych wzorów, kolorów i kształtów bruku na korzyść kostki o nieregularnej fakturze wzbogaconej szlachetnymi kruszywami.

(Fot. Libet) Proste kształty na bazie kwadratu to jeden z najnowszych trendów w małej architekturze(Fot. Libet) Proste kształty na bazie kwadratu to jeden z najnowszych trendów w małej architekturze

W kontraście

Jednym z wiodących ostatnio trendów jest łączenie elementów kontrastowych. Często stosuje się połączenie kostki o gładkiej powierzchni z kostką o nieregularnej fakturze. Kostka Antico (obijana) bardzo ciekawie prezentuje się nie tylko przy starych, zabytkowych budowlach, ale też przy nowoczesnych budynkach, w których konstrukcji dominuje szkło, stal i proste kształty. Kostka brukowa, szczególnie z linii Libet Decco, np. Piccola w kolorze granito lub bianco carrara, doskonale wygląda również w połączeniu z kamieniem, np. granitem, marmurem. Połączenie to podkreśla strukturę kamienia i wydobywa walory estetyczne kostki betonowej, tworząc ciekawy motyw dekoracyjny. Natomiast kostka z grupy Elegante zestawiona z kostką Colormix bardzo ładnie tonuje żywe kolory. Takie nietypowe połączenia sprawiają, że nawierzchnia z kostki brukowej nabiera szlachetności i idealnie współgra z otoczeniem.
REKLAMA:

Wzorowa dekoracja

„Projektując nawierzchnię wokół domu, takie jak ścieżka do domu, schody, altana w ogrodzie czy miejsce na grill, z reguły wyróżnia się kolorem, kształtem lub fakturą. Joanna Kowalik – Siedlecka architekt współpracująca z firmą LibetJoanna Kowalik – Siedlecka architekt współpracująca z firmą LibetAlejki w ogrodzie są przeważnie węższe, wiją się wśród bujnej zieleni i mają nieregularne kształty. Do ich budowy używa się mniejszej kostki, a na obrzeżach ścieżek stosuje się specjalne elementy wykończeniowe, takie jak palisada czy Kravento (nowość na rynku), które też świetnie nadają się do wykończenia rabatek i klombów.” – mówi Joanna Kowalik - Siedlecka, architekt współpracująca z firmą Libet.

Duże powierzchnie, jak podjazd, droga od bramy wjazdowej, często są wykonane z kostek o większych wymiarach lub ozdobione różnymi wzorami. „Najnowsze trendy wskazują odejście od tradycyjnych wzorców, takich jak koła czy rozety przy bramach wjazdowych, na korzyść kształtów nieregularnych, owalnych, gdzie koło jest tylko jednym z elementów kompozycji. Drugą tendencją są formy proste, oparte na kwadracie, które w efekcie tworzą proste, klasyczne wzory i ciekawe szachownice. Jeszcze ciekawszy efekt uzyskamy, gdy przy układaniu kostki o dużych powierzchniach wykorzystamy dodatkowo niestandardowe połączenie różnych materiałów lub kostkę o różnych wymiarach.” – dodaje Joanna Kowalik – Siedlecka. Nadrzędną jednak rzeczą jest, aby projekt nawierzchni odpowiadał potrzebom klienta, a gotowa nawierzchnia był integralną częścią otoczenia i ogrodu, zgodnie z hasłem „w harmonii z otoczeniem”.

(Fot. Libet) Wzory na bazie koła są jednym z  elementów kompozycji na ogrodowych ścieżkach z kostki brukowej(Fot. Libet) Wzory na bazie koła są jednym z elementów kompozycji na ogrodowych ścieżkach z kostki brukowej
Wszystkie te trendy prezentuje tegoroczny katalog produktów z linii Libet Decco. W porównaniu z innymi, katalog ten w innowacyjny sposób prezentuje „przyziemnie” dotąd traktowaną kostkę brukową. Oryginalne i estetyczne podejście do kostki sprawia, że postrzegamy ją w zupełnie innym świetle. Ciekawe artystyczne zdjęcia realizacji podkreślają szlachetność i harmonię, z jaką kostka dopełnia otoczenie domu i ogrodu. Ciekawostką są zbliżenia kostek, dzięki nim możemy przyjrzeć się m.in. wierzchniej warstwie kostki, którą np. w grupie Elegante stanowią wielobarwne szlachetne kruszywa m.in. z marmuru, granitu czy porfiru. Katalog „odczarowuje” pozornie ciężką betonową kostkę i pokazuje jak pięknie z jej pomocą możemy zaaranżować otoczenie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Libet
#czytelnia #ogrody #w ogrod #na zewnatrz_bud #kostka #do ukladanie_kostki #libet #na droga #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: