Szkło w Twoim domu

Podziel się:
Obecnie szkło staje się coraz bardziej popularnym elementem aranżacyjnym. W swoich domach posiadamy już nie tylko szklane okna, ale również szklane drzwi, stoły, kabiny prysznicowe, umywalki, płytki ścienne, a nawet schody. Technika fusingu pozwala przy tym urozmaicić i ubarwić szklane elementy tak, by wyglądały niepowtarzalnie.

Fot. Villa Glass StudioFot. Villa Glass Studio

Fusing wkracza do akcji!

Fusing to nowoczesna technologia termicznej obróbki płaskiego szkła, nazywana inaczej szkłem stapianym, gorącym lub artystycznym, a czasem witrażem amerykańskim. Kolorowe szkło wytapiano już w starożytnym Egipcie, ale dopiero wdrożenie technologii fusingu pozwoliło na połączenie artystycznych walorów dekoracyjnych z bezpieczeństwem i pełną funkcjonalnością szkła budowlanego. Cała procedura fusingu składa się z kilku etapów. Na początku, pojawia się koncepcja, którą następnie artyści odzwierciedlają w rzeźbie reliefu w masie gipsowej. Na podstawie takiego wzoru tworzona jest z ognioodpornych ceramicznych lub metalowych materiałów forma, na której układa się dopasowane szklane tafle. W procesie produkcji może brać udział zarówno szkło bezbarwne, jak i kolorowe, a także rożnego rodzaju dodatki, na przykład szkliwa, opiłki metali, a nawet minerały. Fot. Villa Glass StudioFot. Villa Glass StudioPonadto, istnieje również możliwość zaaplikowania barwników w celu uzyskania odpowiedniego efektu kolorystycznego. Następnie tak przygotowany zestaw wkłada się do specjalnego pieca do fusingu, gdzie szklane elementy rozgrzewają się do temperatury minimum 800°C i przybierają kształty rzeźbionej formy. Proces stapiania szkła w piecach jest sterowany komputerowo.

- Technika fusingu umożliwia stworzenie wyrobu według gotowego wzoru lub własnej autorskiej kompozycji, w dowolnej wersji kolorystycznej – zdradza Marek Malik z Villa Glass Studio, producenta wyrobów ze szkła fusingowego. – Szkło fusingowe jest hartowane i charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością, a w razie ewentualnego rozbicia rozsypuje się na niegroźne odłamki.
REKLAMA:

„Gorące szkło artystyczne”

Fusing wymaga dużego nakładu ręcznej pracy, obróbki i… cierpliwości. Jednak nietypowy, niepowtarzalny i niesamowity za każdym razem efekt końcowy rekompensuje czasochłonny i wymagający proces produkcji. Dzięki tej technologii powstają piękne oryginalne dzieła sztuki (np. rzeźby, witraże, obrazy), przedmioty użytkowe (biżuteria, wazy, patery i inne elementy dekoracyjne), a także komponenty aranżacji wnętrz (np. drzwi, stoły, schody).

Zapraszamy do środka!

Szkło nie musi być płaskie, przezroczyste, pospolite i nudne. Pozwólmy ponieść się wyobraźni i wprowadźmy do swego domu delikatny artystyczny akcent. Fusing niewątpliwie nam to ułatwi. A wystrój naszych czterech kątów nabierze niekonwencjonalnych oryginalnych kształtów i kolorów.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Villa Glass Studio
#czytelnia #szklo #wnetrza #okna i drzwi #na sciany #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: