Rozwiązanie problemu wilgoci w piwnicy

Podziel się:
>Zawilgocona piwnica może stanowić poważne zagrożenie dla całego domu. Panujące w niej warunki sprzyjają rozwojowi grzybów, pleśni czy porostów, które powodują osłabienie konstrukcji budynku oraz mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi.

Wysoki stan wód gruntowych, lokalne podtopienia czy niewystarczająca wentylacja, to tylko niektóre z możliwych przyczyn zawilgocenia piwnicy. Długotrwale utrzymująca się wilgoć osłabia konstrukcję budynku, niszczy tynki, a także tworzy bardzo dobre warunki do rozwoju grzybów czy mchów.

Środek grzybobójczy Tytan ProfessionalŚrodek grzybobójczy Tytan Professional

Czyste i suche ściany

Jednym z poważnych problemów w zawilgoconej piwnicy jest pojawienie się grzyba lub pleśni na ścianach. Niestety nie wystarczy zmycie miejscowo występujących przebarwień, ponieważ ich obecność może świadczyć o rozwijającej się w ścianie grzybni. Powoduje ona osłabianie konstrukcji budynku oraz stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Aby skutecznie pozbyć się problemu grzybów na całą powierzchnię ścian należy nanieść preparat grzybobójczy. Powinien on charakteryzować się właściwościami biobójczymi i głęboko wnikać w tynk czy powłoki malarskie, tak aby niszczyć grzybnię wewnątrz ściany. Takimi cechami charakteryzuje się np. Środek Grzybobójczy Tytan Professional, który pozwala pozbyć się nalotu, ale również, dzięki właściwościom bioochronnym impregnuje mury, zapobiegając pojawieniu się problemu w przyszłości. Preparat należy nakładać trzykrotnie, za pomocą spryskiwacza lub pędzla. Dokładne wcieranie preparatu pędzlem, pozwala wniknąć mu głębiej w pory, gdzie skutecznie likwiduje zarodniki grzyba.

Jeżeli zawilgocenie i zasolenie są bardzo wysokie, niezbędnym może okazać się skucie tynku, który z łatwością magazynuje wilgoć i sole. Tynk należy skuć na wysokość ok. metra powyżej poziomu zasolenia czy zawilgocenia. Na tak przygotowaną ścianę można aplikować Środek Grzybobójczy, jeśli wymaga tego ściana. Preparat grzybobójczy może być również dodawany do wody zarobowej zaprawy tynkarskiej, co stanowi skuteczne zabezpieczenie ściany przed rozwojem grzybni.
REKLAMA:

Po usunięciu grzybów i mchów ze ścian warto zabezpieczyć ich powierzchnię przed powtórnym zawilgoceniem. Do tego celu polecane są paro przepuszczalne preparaty na bazie akrylowej, które po nałożeniu tworzą wodoodporną powłokę na ścianie. Preparat do walki z wilgocią Tytan Professional zabezpiecza ściany przed wilgocią powstającą w wyniku przenikania pary wodnej, a także powstrzymuje rozwój grzybów oraz chroni przed odklejaniem się tapet, czy łuszczeniem się farby.

Tytan Hydro 2K Fot.Tytan ProfessionaTytan Hydro 2K Fot.Tytan Professiona

Podłoga pod specjalnym nadzorem

Wilgoć może również przenikać przez podłogę w piwnicy. Uszczelnienie jej warto poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża. Powierzchnia, którą będziemy zabezpieczać powinna charakteryzować się równomiernie zmniejszoną chłonnością oraz dobrą nośnością. Taki efekt można uzyskać stosując Grunt Głęboko Penetrujący Tytan Professional, który dodatkowo zwiększy przyczepność warstwy hydroizolacyjnej. Na tak przygotowanym podłożu, należy położyć wodoszczelną warstwę, która zapobiegnie ponownemu zawilgoceniu piwnicy. Istotne jest, aby hydroizolacja była szczelna, a jednocześnie paroprzepuszczalna, co umożliwi odparowywanie wody z podłoża. Takimi cechami charakteryzuje się dwuskładnikowy, szybkowiążący preparat Tytan Hydro 2K, tworzący elastyczną przeciwwilgociową i przeciwwodną membranę. Niewątpliwą zaletą tej masy, jest możliwość aplikowania jej na wysoce wilgotne podłoże. Tytan Hydro 2K należy nakładać w dwóch warstwach. Przed wyschnięciem pierwszej z nich, należy dodatkowo uszczelnić newralgiczne miejsca, takie jak naroża, szczeliny dylatacyjne oraz miejsca przejścia rur instalacyjnych. Pozwoli to uniknąć przesiąkania wody i zapobiegnie zawilgoceniu. Do tego celu wykorzystać można elastomerowe Taśmy i Elementy Uszczelniające Tytan „TU”, które wzmacniają powierzchnię izolacyjną.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Selena
#fundamenty #czytelnia #hydroizolacje fundamentów #w wewnatrz_bud #selena #impregnat #zmywacz

Więcej tematów: