Jak ochronić dom przed wilgocią

Podziel się:
Wilgoć w domu jest zjawiskiem naturalnym, którego nie można uniknąć. Para wodna powstaje głównie w łazience czy kuchni i sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla naszego domu – zagrożeniem może być jej kondensacja i osiadanie na ścianach – co w konsekwencji może doprowadzić do zagrzybienia ścian i zniszczenia domu.

Jak ochronić dom przed wilgociąAby zniwelować działanie wilgoci w domu konieczna jest prawidłowa wentylacja. Podczas budowy domu warto zainwestować w dobry system wentylacyjny domu. Czyli po pierwsze dobrze zaprojektowany – po drugie zbudowany z materiałów najwyższej jakości. Projekt wentylacji pomieszczeń robi projektant budynku – polega on głównie na odpowiednim rozmieszczeniu kanałów wentylacyjnych oraz miejsc w których znajdują się wloty powietrza – koniecznie musi uwzględniać takie miejsca jak łazienka, kuchnia oraz wszelkie pomieszczenia bez okien.

Spójny system wentylacyjny

Równie ważny jak projekt jest wybór materiałów o najwyższe jakości i najlepszych parametrach, bo choć działanie systemu wentylacyjnego nie jest widoczne gołym okiem, to decyduje o tym jak „oddycha” nasz dom. To wybór na lata – systemu nie da się wymienić bez ponoszenia dużych kosztów. W takim przypadku niska cena, nie jest najlepszym kryterium wyboru, tym bardziej, że trwałość domu wykończonego porządnymi materiałami jest o wiele dłuższa niż materiałami o niższych parametrach. Najważniejszym elementem systemu wentylacyjnego jest kominek wentylacyjny, którego zadaniem jest odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz budynku.

- W przypadku naszego kominka optymalna geometria zapewnia niezakłóconą wentylację, a specjalnie ukształtowane kanaliki odprowadzają skropliny (kondensat) na pokrycie dachowe, zabezpieczając tym samym przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z nadmiernych ilości wilgoci w przewodach wentylacyjnych – mówi Przemysław Skibiński, doradca Techniczno-Handlowy, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
REKLAMA:

Ale aby kominek dobrze spełniał swoją funkcję należy zadbać o wszystkie pozostałe elementy systemu – zapewniające szczelność i właściwą instalację kominka na połaci dachu.

- Planując zakup kominka wentylacyjnego, najlepiej wybrać ofertę z firmy, która posiada komplet akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową: szczelne przewody elastyczne, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej, specjalne taśmy do mocowania na folii dachowej – radzi Przemysław Skibiński.

Prawidłowy montaż kominka

Aby prawidłowo zamontować kominek na połaci dachu należy go skręcić z płytą podstawową, dopasowaną do danego pokrycia dachowego. Następnie należy go solidnie połączyć z przewodem wentylacyjnym dochodzącym do dachu. Inaczej żadna wentylacja nie spełni swojej funkcji. Najlepiej zdecydować się na elastyczne połączenia, które można wygiąć pod dowolnym kątem i dowolnie ustawić. Kolejny krok to uszczelnienie wszelkich połączeń przy pomocy specjalnych taśm lub kołnierzy. Dopiero taki system zapewnia prawidłową wentylację pomieszczeń – która gwarantuje, że dom nie ulegnie zawilgoceniu, mogącym nie tylko zniszczyć dom, ale też znacząco obniżyć komfort życia mieszkańców.

Jak ochronić dom przed wilgocią

Odpowiednia cyrkulacja powietrza

Należy pamiętać, że nawet najlepiej zaprojektowana wentylacja nie spełni dobrze swojej roli, jeżeli nie zapewnimy dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń – o czym zapominamy głównie zimą, bojąc się utraty ciepła. Niezależnie od pory roku zalecane jest częste wietrzenie domu a okna najlepiej pozostawiać w pozycji mikrouchylenia lub zainstalować w oknach nawiewniki z funkcją sterowania wielkością wpuszczanego strumienia powietrza. Niedopuszczalne jest również zaklejanie czy zasłanianie kratek wentylacyjnych - bo może się okazać, że pozorna oszczędność na ogrzewaniu – będzie nas kosztować zawilgoconymi ścianami i zniszczonym domem – a te szkody są znacznie droższe w naprawie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: klober
#do uszczelnianie #do wentylowanie #instalacje #okna i drzwi #w dach #akcesoria #do obrobka #komin #klober #poradnik #Hydroizolacje ścian, podłóg i sufitów #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: