Ścianka na klatce schodowej

Podziel się:
Göppingen, luty 2012. Klatki schodowe w starym budownictwie mają często charakter reprezentacyjny. W nowym budownictwie, często oszczędnie wykalkulowane i o prostym wystroju architektonicznym, pełnią rolę pomieszczenia czysto funkcjonalnego. Ale nie musi tak być. Zainspirowany przykładami zastosowania produktów MEVACO architekt Stefan Bräuning zaprojektował estetyczną, a zarazem funkcjonalną ściankę z siatki cięto-ciągnionej na klatce schodowej.

Szkic klatki schodowejSzkic klatki schodowej
Pani inwestor zależało, żeby klatka schodowa w nowym budynku wyróżniała się czymś szczególnym. Klatka schodowa zapewnia bezpośredni dostęp do garażu podziemnego, piwnicy, mieszkań i poddasza. Całkowita wysokość prześwitu między biegami schodów wynosi 5 metrów. Dom jest zbudowany z wysokiej jakości materiałów: ściany nośne z betonu licowego, balustrady i schody wewnętrzne ze stali, okna o wysokości
pomieszczeń z aluminium, a parkiet z szerokich desek dębowych. Pani inwestor lubi design, proste linie i czysty materiał.

Zespół architektów podczas planowania, obliczania, oceniania i sprawdzania próbek produktów na ścianki między schodamiZespół architektów podczas planowania, obliczania, oceniania i sprawdzania próbek produktów na ścianki między schodami
Konsultacja architektów z panią inwestor i wybór siatki cięto-ciągnionejKonsultacja architektów z panią inwestor i wybór siatki cięto-ciągnionejŻyczenia inwestora dotyczące wystroju klatki schodowej wzięto sobie do serca w biurze projektowym. Było jasne, że balustrada ma zarówno zapewniać ochronę, jak i pięknie wyglądać. Najpierw zastanawiano się nad różnymi materiałami, począwszy od betonu, poprzez drewno i szkło. Jednak z wszystkich tych materiałów zrezygnowano, ponieważ zespół architektów zainspirowany pomysłami MEVACO (www.mevaco.pl) wpadł ostatecznie na pomysł, aby prześwit między biegami schodów obudować blachą perforowaną lub siatką cięto-ciągnioną. Te produkty mogły najlepiej sprostać oczekiwaniom inwestora.

Szkice konstrukcyjne wykonane przez ślusarza Szkice konstrukcyjne wykonane przez ślusarza Podczas realizacji biuro projektowe od początku ściśle współpracowało z partnerem firmy MEVACO, ślusarzem Spissingerem z Waiblingen. Wyjaśniono wszystkie szczegóły dotyczące montażu konstrukcji, jak statyka i konstrukcja nośna – zarówno dla blachy perforowanej, jak i siatki cięto-ciągnionej. Na tym etapie nie podjęto jeszcze decyzji, który z tych dwóch materiałów zostanie użyty. Architekt i ślusarz brali pod uwagę funkcjonalność i wzornictwo blachy perforowanej oraz siatki cięto-ciągnionej w odniesieniu do konstrukcji.

Dostawa formatek blachy perforowanej do ślusarza, montaż na stalowej ramieDostawa formatek blachy perforowanej do ślusarza, montaż na stalowej ramieOba materiały spełniały kryteria na ściankę zabezpieczającą i ogradzającą prześwit między schodami, a przy tym zachowywały pewną transparentność w pomieszczeniu.

Ścianka między biegami schodów z blachy perforowanej (oczka podłużne) – montaż i gotowa ściankaŚcianka między biegami schodów z blachy perforowanej (oczka podłużne) – montaż i gotowa ściankaW przypadku blach perforowanych firma MEVACO oferuje szeroką paletę perforacji ozdobnych, np. elegancką lilię lub dynamiczną elipsę. Oczywiście dostępne są również klasyczne perforacje okrągłe i kwadratowe o różnej wielkości oczek. Wszechstronne siatki cięto-ciągnione firma oferuje o różnej wielkości oczek i szerokości mostka. Właśnie dzięki zmianie wielkości oczek i szerokości mostka można uzyskać siatki cięto-ciągnione o bardzo zróżnicowanym wyglądzie: od siatek o dużym prześwicie do siatek prawie płaskich o małym prześwicie. Wybór materiałów (np. stal nierdzewna, stal czarna, aluminium) jest w przypadku obydwu produktów bardzo podobny. Również w profesjonalnym serwisie nie ma różnicy. Jednak, ponieważ przy produkcji siatek cięto-ciągnionych nie powstają odpady (jak przy perforowaniu), siatki cięto-ciągnione są trwalsze.
REKLAMA:

Bez wątpienia z obydwu materiałów powstałaby atrakcyjna ścianka między schodami. Teraz wszystko zależało od preferencji pani inwestor. Skonfrontowana z próbkami produktów wybrała siatkę cięto-ciągnioną. Siatka cięto-ciągniona nie jest gładka jak blacha perforowana, lecz sprawia wrażenie trójwymiarowej. Dzięki swojej powierzchni w wymiarze 3 D siatka zapewnia zaskakujące efekty. Umiejętne podświetlenie trójwymiarowej powierzchni dostarcza jeszcze bardziej fascynujących wrażeń optycznych niż blacha perforowana.

Szczególnie w małym pomieszczeniu można, dzięki odpowiedniemu zastosowaniu oświetlenia, stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Ostatecznie właśnie to coś, co nadaje siatce cięto-ciągnionej wyjątkowego wyglądu, zdecydowało o wyborze pani inwestor.

Montaż arkuszy siatki cięto-ciągnionej na stalowej ramie, docinanie arkuszyMontaż arkuszy siatki cięto-ciągnionej na stalowej ramie, docinanie arkuszy
Montaż ścianki z siatki cięto-ciągnionej między biegami schodów Montaż ścianki z siatki cięto-ciągnionej między biegami schodów
Teraz przyszła kolej na ślusarza, który sporządził ręcznie szkice, wziął miarę i zamocował metal na stalowej ramie konstrukcyjnej. Montaż stalowej konstrukcji odbywał się bezpośrednio na klatce schodowej. Zastosowane oświetlenie – taśmy świecące LED wzdłuż schodów – nadało jednolitej ściance fascynującego wyglądu i mieniącego się blasku. Dodatkowo na białych ścianach zamontowano oświetlenie LED w kształcie stożków.

Zadowoleni ze swojego dzieła ślusarz i architekt mówią jednym głosem: „Jakże imponująca może być ścianka z siatki cięto-ciągnionej!" Ścianka między biegami schodów przykuwa wzrok mieszkańców i sprawia, że oczy pani inwestor radośnie błyszczą.

Gotowa ścianka z siatki cięto-ciągnionej. Między biegami schodów - pani InwestorGotowa ścianka z siatki cięto-ciągnionej. Między biegami schodów - pani InwestorŚcianka na klatce schodowej
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Mevaco
#czytelnia #schody #wewnatrz_bud #ściany #polecamy #mevaco #korytaz #blacha #Ściany, fasady - tematy pozostałe

Więcej tematów: