Wybór koloru na elewację wymaga namysłu. Musi być zgrany z barwą dachówki, ze stolarką okienną i drzwiową oraz z innymi elementami, które współtworzą fasadę. Powinien także harmonijnie komponować się z otoczeniem.
Pastelowo
Kolor może posłużyć do podkreślenia bryły całego budynku lub poszczególnych jego elementów. Barwy jasne rozjaśniają i rozweselają, dlatego tak często je wybieramy, a unikamy szarości, która pozbawia dom wyrazu. Kolor żółty jest naturalny i ciepły, swoją słonecznością rozświetla elewację. Również biel jest często wybierana, głównie dlatego, że łatwo się ją zestawia z innymi barwami. Ponadto, wbrew pozorom, ma wiele odcieni i kojarzy się z czystością oraz spokojem. Jasne odcienie błękitu wywołują efekt przestrzenności i lekkości, a beżu – powściągliwości i delikatności. Jeśli chcemy uzyskać jasną elewację, należy zastosować farby elewacyjne lub tynki mineralne, które produkowane są tylko w barwach pastelowych, na przykład Atlas Cermit SN lub DR (41 kolorów) o fakturze baranka lub kornika.Kolor elewacji powinien komponować się z otoczeniem. Fot. AGROBEX
W mocnych barwach
Barwy nasycone, żywe, podkreślają kształt domu, ale sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy bryła domu jest prosta, bez wielu detali architektonicznych. Dom w kolorze ostrej czerwieni kojarzy się z elegancją i zamożnością oraz na pewno z odwagą jego właścicieli. Trzeba przyznać jednak, że świetnie komponuje się z otaczająca zielenią. Coraz modniejsze stają się elewacje właśnie w kolorach zieleni. Wybierając ten kolor, doskonale wtapiamy nasz dom w otoczenie.Zastosowanie ciemnej kolorystyki elewacji, zwłaszcza na ścianach o dużej powierzchni, ma jednak zasadniczą wadę. Ciemne ściany absorbują dużą ilość energii słonecznej, co powoduje nadmierne nagrzewanie się ich latem i większe wychłodzenie zimą. W efekcie, w warstwie tynku pojawia się dodatkowe naprężenie termiczne, przez co rośnie ryzyko uszkodzenia elewacji. Dlatego najlepszym wyjściem jest zastosowanie ciemnych barw tylko do wyeksponowania elementów architektonicznych - portali, gzymsów, balkonów oraz elementów rzeźbiarskich elewacji. W zabudowie, wykonanej systemem wielkopłytowym, charakterystyczne jest wydobywanie intensywniejszą barwą takich elementów, jak loggie, balkony lub piony w ścianach poprzecznych. W tym celu można posłużyć się farbą Atlas Arkol lub tynkami akrylowymi (Cermit N i R), silikatowymi (Silikat N i R) lub silikonowymi (Silikon N i R), które produkowane są w zdecydowanie mocniejszych barwach.
Barwy nasycone doskonale podkreślają detale architektoniczne. Fot. AGROBEX
Zestawiamy kolory
Im mniejsza przeciwwaga kolorów, tym dom wyglądać będzie naturalniej i lżej. Pamiętać trzeba o podstawowych zasadach zestawiania kolorów. Żółcienie i zielenie łączone są z reguły z odcieniami kolorów neutralnych - bielą i brązem. Natomiast błękity z barwami neutralnymi - bielą i szarością. Czerń, stosowana w niewielkich ilościach, może wydobyć urodę innego koloru, podkreślić ciekawy odcień, zaakcentować elementy konstrukcji, zwrócić uwagę na rysunek detalu. Pamiętać należy również, że możemy różnicować elewację, wykorzystując różne struktury tynków. Dzięki odmiennemu załamywaniu się światła w ich fakturach, ten sam kolor będzie miał różne odcienie.REKLAMA:
Kolor detali, np. stolarki okiennej oraz rynien ma duży wpływ na wygląd całej elewacji. Fot. ATLASDla wyglądu domu, najważniejszym zestawieniem kolorów jest barwa elewacji i dachu. Bardzo istotny jest również wybór kolorów tych elementów domu, które wpływają na wygląd całości, a mianowicie stolarki okiennej, cokołu, bramy garażowej, ogrodzenia, rynien, schodów i podestu. Dobieranie barw jest rzeczą bardzo subiektywną, ufajmy więc przede wszystkim własnym oczom. Dzięki nowoczesnym technikom komputerowym możemy sami zaprojektować kolorystykę domu i zobaczyć efekty, co ułatwi nam podjęcie decyzji. Atlas na swoich stronach internetowych www.atlas.com.pl w zakładce Atlas Architekta umożliwia każdemu zaprojektowanie kolorystyki własnego domu.
Barwa elewacji może znacząco zmienić wygląd domu. Fot. ATLAS
Hokus-pokus
Umiejętnie operując kolorami, możemy sprawić, że nasz dom będzie wyglądał lepiej, niż w rzeczywistości. Chodzi, rzecz jasna, o złudzenie optyczne. Wrażenie przybliżenia sprawiają kolory ciemne, a oddalania – jasne. Aby pozornie podwyższyć budynek, wystarczy zastosować wyraźne rozjaśnienie barwy budynku ku górze. Za pomocą barw możemy też nadawać odpowiednie proporcje elementom elewacji. Dobierając określone kolory stolarki okiennej i tła wokół okien, możemy zapobiec niekorzystnemu wrażeniu małych okien lub je pogłębić. Świadomość oddziaływania barw i umiejętność wykorzystania zjawisk, z tym związanych, jest bardzo istotna podczas projektowania. Jeśli nie mamy w tym kierunku żadnych zdolności, lepiej jest zwrócić się po poradę do architekta. Przy podejmowaniu decyzji o kolorze elewacji naszego domu, powinniśmy wziąć również pod uwagę otoczenie, w jakim stoi budynek - jego okolicę, sąsiednie zabudowania, tradycje budowlane, jakie dominują w danym terenie.Właściwy wybór
Niezmiernie istotny jest właściwy d obór farby elewacyjnej lub tynku. Warto zapamiętać, że gdy do pomalowania mamy tynk mineralny, użyć możemy zarówno farb akrylowych, silikatowych, jak i silikonowych. Akrylowy pokryjemy farbą akrylową lub silikonową. Najbardziej wymagający jest tynk silikonowy. Na nim i farba musi być silikonowa.Wybierając tynk, musimy mieć świadomość, że nie ma tynku idealnego. To, co w pewnych przypadkach jest zaletą materiału, w innych będzie stanowiło niedogodność. Obecnie, znaczna część osób, budujących lub odnawiających domy, decyduje się na wykończenie elewacji strukturalnymi tynkami cienkowarstwowymi. Różnorodność faktur, bogata kolorystyka i wreszcie spoiwo, zastosowane do produkcji tynku, pozwalają inwestorowi zrealizować każde marzenie. Warto wymienić najbardziej popularne tynki tego typu. Są to tynki mineralne (Atlas Cermit), akrylowe (Atlas Cermit), mozaikowe (Atlas DEKO M), silikatowe (Atlas Silkat) i silikonowe (Atlas Silkon). Każdy z tych tynków ma swoje niepowtarzalne zalety.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ATLAS