Wielka płyta zostaje

Podziel się:
Wielka płyta będzie nam towarzyszyć jeszcze przez długi czas

Fot. Waldemar MulhsteinFot. Waldemar MulhsteinOkres, gdy budowano najwięcej budynków z wielkiej płyty przypada głównie na lata 70-te i 80-te ubiegłego wieku, kiedy to na masową skalę powstawały w naszym kraju wielkie, betonowe osiedla.

Jeszcze dziś można w takich miejscach spotkać charakterystyczne budynki – tzw. mrówkowce, które stanowią dom dla nawet kilkuset mieszkańców. Należy jednak zaznaczyć, że tego rodzaju obiekty spełniły w tamtym czasie swoje zadanie. Dzięki nim udało się, bowiem wydatnie zmniejszyć deficyt mieszkaniowy, w związku, z czym wielu Polaków z wyżu demograficznego mogło po raz pierwszy stać się posiadaczami własnego M.

Obecnie lokale mieszkalne znajdujące się w takich budynkach nie spełniają jednak już dzisiejszych standardów i w coraz mniejszym stopniu odpowiadają bieżącym wymaganiom klientów, którzy szukają mieszkań o lepszym rozkładzie i funkcjonalności. Jako przyczynę należy w tym miejscu wymienić zarówno zastosowaną technologię, jak i sam wiek takich bloków, które mogą przekładać się choćby na wymóg częstych remontów i napraw. Ponadto główną wadą tego typu obiektów jest nagromadzenie zbyt dużej liczby ludzi na relatywnie niewielkiej przestrzeni, co również negatywnie odbija się na warunkach mieszkaniowych.
REKLAMA:

W związku z tym nie należy się dziwić, że wspomniane mrówkowce obecnie są doceniane już tylko raczej przez pojedynczych miłośników tego rodzaju zabudowy, którzy zachwycają się ich masywną architekturą. U większości Polaków z kolei budzą one nienajlepsze skojarzenia. Z tego względu również deweloperzy wolą dzisiaj unikać budowy obiektów o podobnych gabarytach. Wprawdzie również i obecnie zdarzają się nowe budynki o porównywalnych rozmiarach, jednak stanowią one raczej wyjątek niż regułę. Po mimo faktu, że dzisiaj to cena odgrywa główną rolę w decyzjach dotyczących zakupu mieszkania, to jednak firmy z branży starają się raczej nie ryzykować budowy typowych mrówkowców, nawet w niskiej cenie. Taka inwestycja mogłaby, bowiem mieć problemy ze znalezieniem chętnych na zlokalizowane w niej lokale. Idąc tym tropem deweloperzy wolą postawić dwa mniejsze budynki obok siebie niż jeden większy.

Podsumowując należy jednak zwrócić uwagę na kwestie finansowe – lokale mieszkalne usytuowane w blokach z wielkiej płyty są po prostu zazwyczaj tańsze od nowych mieszkań deweloperskich. W związku z tym często stanowią one jedyną szanse na własne M, zwłaszcza dla młodych Polaków. Względy finansowe sprawiają, więc, że po mimo swoich wad budynki z wielkiej płyty będą nam towarzyszyć jeszcze przez pewien czas.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Emmerson
#wiadomości #emmerson #ściany #nieruchomości

Więcej tematów: