Czym i jak zwalczać grzyby pleśniowe

Podziel się:
Grzyby pleśniowe, potocznie nazywane pleśniami, są organizmami powszechnie występującymi w środowisku człowieka. Opisanych jest ponad 200 tys. gatunków grzybów pleśniowych, jednak do najczęściej występujących w budownictwie należy ok. 20.

Fot. IzohanFot. Izohan

Charakterystyka pleśni

Pleśnie są organizmami tlenowymi, rozwijającymi się na powierzchni podłoża, tworząc różnej grubości naloty oraz jeśli tylko pozwala na to struktura podłoża, w jego wnętrzu - tworząc grzybnię wgłębną.

Grzyby pleśniowe należą do organizmów o szczególnie niskich wymaganiach pokarmowych i dużych zdolnościach przystosowawczych. Są organizmami cudzożywnymi, co oznacza, że ich rozwój uzależniony jest od występowania w podłożu bytowania substancji odżywczej. Obliczono, że w warunkach optymalnych w ciągu 24 godzin masa grzybni może zwiększyć się 9-krotnie!

Najważniejszymi parametrami istotnymi dla rozwoju pleśni są wilgotność i temperatura. Granice rozwoju jeśli chodzi o temperaturę zawarte są w przedziale od -10oC do +55oC (komfort dla pleśni to temp. 20oC-30oC). W przypadku wilgotności, to choć komfortem jest dla pleśni a=0,98-0,99 (czysta woda to a=1) to istnieją pleśnie kserofilne o wymaganiach niższych, bo sięgających do a=0,6.

Przyczyny pojawienia się grzybów na powierzchniach:

- brak skutecznej hydroizolacji pionowej i poziomej fundamentów oraz ścian stykających się z gruntem,
- błędy w konstrukcji zadaszenia
- błędy w konstrukcji warstw przegród budowlanych, np. niedostateczna grubość izolacji termicznej, mostki termiczne, brak warstw paroizolacji itp.,
- niedostateczna lub niesprawna wentylacja pomieszczeń – błędy w konstrukcji przewodów wentylacyjnych, ich niedrożność, okapy odpływowe, ograniczenie zdolności wymiany powietrza przez zbyt szczelną stolarkę okienną i drzwiową, a także zbyt ciasne umeblowanie

Fot. IzohanFot. Izohan

Jak likwidować skażenie grzybami pleśniowymi

W przypadku pleśni należy oddzielić dwie fazy walki: zabijanie i usuwanie. Grzyby pleśniowe łączą się z podłożem wyspecjalizowanymi komórkami-strzępkami, wrastającymi na głębokość nie przekraczającą 1mm. Usuwanie plechy można więc w większości przypadków ograniczyć do zdrapania farby ze ściany – ale ważne: zawsze na mokro. Można to zrobić wodą ze zwykłym detergentem przy pomocy szczotek. Oczywiście listwy przypodłogowe należy odkręcić.
REKLAMA:

Zabijanie natomiast należy przeprowadzić w sposób bardziej wyrafinowany. Pleśń tak naprawdę tylko raz jest słaba – gdy kiełkuje. W tym czasie należy do niej dotrzeć z preparatem grzybobójczym.

Jedna aplikacja środka grzybobójczego natrafia na różne fazy rozwojowe grzybni - zniszczy grzybnię wegetatywną, kiełkujące zarodniki, natomiast konidiom, niekiełkującym jeszcze zarodnikom czy innym formom przetrwalnikowym nie zrobi nic. Dlatego też należy stosować metodę tyndalizacji: minimum trzykrotne powtórzenie.

Przerwy między poszczególnymi aplikacjami pozwolą formą odpornym na środki grzybobójcze przejść w stan aktywny, a więc podatny na zabójcze działanie preparatu.
Na oczyszczone z nalotów, osuszone oraz odkurzone podłoże można rozpocząć nakładanie preparatu grzybobójczego IZOHAN grzybostop. Preparat aplikujemy dwukrotnie w odstępach ok. 12-24 godzinnych. Trzecia aplikacja odbywa się już za pomocą preparatu IZOHAN grzybochron. Zapobiega on nie tylko pierwotnym, ale i wtórnym porażeniem grzybami pleśniowymi.

Obydwa preparaty grzybobójcze mają pozwolenie na obrót produktem biobójczymi, są zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ich skuteczność potwierdzona jest Świadectwem Skuteczności wydanym przez Laboratorium Badań i Korozji Biologicznej Zakładu SGGW w Warszawie oceniającym preparaty IZOHAN grzybostop i IZOHAN grzybochron jako wysoko skuteczne w niszczeniu grzybów podstawczaków należących do klasy Basidiomycetes oraz pleśni: Aspergillus niger, Aspergillus terreus, Paecilomyces variotii, Penicillium funiculosum, Penicillium ochrochloron, Scopulariopsis brevicaulis, Trichoderma viride. Zawarte w preparatach biocydy są jednymi z najskuteczniejszych na rynku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Izohan
#ściany #w wewnatrz_bud #do odgrzybianie #do odplesnianie #izohan #poradnik #Ochrona i renowacje ścian i fasad

Więcej tematów: