Kuchnia przyjazna dzieciom

Podziel się:
Dzieci uwielbiają towarzyszyć mamom w codziennych pracach domowych. Szczególnie wiele atrakcji czeka na maluchy w kuchni, dlatego warto zadbać, aby była ona miejscem przyjaznym i bezpiecznym, w którym dzieci mogą uczyć się i poznawać świat świetnie się przy tym bawiąc.

Fot. DeanteFot. DeanteKuchnia to najbardziej rodzinne pomieszczenie w naszych domach, w którym toczy się znaczna część familijnego życia. Zadbajmy by znalazło się w niej miejsce dla dzieci – nie tylko na czas jedzenia posiłków, ale także podczas gotowania i innych prac kuchennych. Uczestnicząc w nich, dziecko uczy się zasad współpracy z innymi, samodzielności i zasad panujących w domu. Eksperymentując z łączeniem różnych składników, rozwija się też twórczo, poznaje nowe smaki i odkrywa zupełnie nowy świat kulinarnych zabaw.

Urządzanie rodzinnej kuchni warto zacząć od podstawowego wyposażenia, które powinno umożliwiać dzieciom swobodne korzystanie z kuchni w towarzystwie mamy. Przeznaczmy jedną szafkę lub szufladę na sprzęt dla malucha – małe garnki, miski, sitka i narzędzia, których będzie mogło używać podczas kuchennych prac. Wszystkie sprzęty, z których korzystają dzieci powinny być dla nich bezpieczne i dostosowane do ich potrzeb. Specjalne noże czy obieraczki posiadają zabezpieczenia, dzięki którym dziecko nie skaleczy się i nie zrobi sobie krzywdy.
REKLAMA:

Prace, które dziecko może wykonywać w kuchni sprowadzają się przede wszystkim do mieszania, przesypywania, krojenia czy mycia i płukania. Warto zatem pomyśleć o stworzeniu specjalnego miejsca, przy którym maluch będzie mógł wykonywać je ramię w ramię z mamą. Na szerokim blacie czy stole znajdzie się przestrzeń do pracy dla dwóch osób. Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie dwukomorowego zlewozmywaka, np. produktu Duet firmy Deante. Jego pojemne, położone symetrycznie komory pozwalają na swobodną pracę dwóch osób – mama może obierać warzywa w jednej, a dziecko myć je w drugiej. Uniwersalne, zaokrąglone kształty zlewozmywaka pozwolą maluchowi bez problemu dosięgnąć baterii czy sięgnąć po zmywak.

Fot. DeanteFot. DeantePoza wygodą w kuchni urządzanej z myślą o dzieciach, niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. Zadbajmy, by sprzęty kuchenne posiadały odpowiednie zabezpieczenia, jak system chłodnych drzwi w piekarniku czy specjalne zamki na szafki z niebezpiecznymi narzędziami oraz środkami czystości. Bateria kuchenna, z której korzysta dziecko przy myciu i płukaniu powinna być wyposażona w termostat, dzięki któremu możemy ustawić odpowiednią temperaturę wody lub w praktyczną blokadę otwarcia gorącej wody, która chroni dziecięce rączki przed oparzeniami. W taki mechanizm wyposażone są wszystkie baterie marki Deante, m.in. bateria Ultra, w której zamontowany jest również wysokiej klasy aerator, który obficie napowietrzając wodę oszczędza jej zużycie.

Dostępne na rynku sprzęty i wyposażenie kuchni sprawiają, że w łatwy sposób możemy dostosować ją do dziecięcych potrzeb. Warto skorzystać z tej możliwości, by czas spędzony w kuchni był prawdziwą przyjemnością zarówno dla dziecka jak i mamy.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Deante
#czytelnia #wnetrza #w wewnatrz_bud #kuchnia #deante #w pokoj_dzieciecy #Kuchnia i jadalnia - wystrój

Więcej tematów: