Sami budujemy nasze domy

Podziel się:
Pomimo bogatej oferty deweloperów segment domów jednorodzinnych wciąż zdominowany jest przez inwestorów indywidualnych. Jakie są największe zalety budowy domu systemem gospodarczym, a jakie zalety wiążą się z zakupem gotowego domu od dewelopera?

Według danych GUS wartość produkcji budowlano–montażowej wykonanej na terenie kraju systemem gospodarczym, tj. na własne potrzeby i we własnym zakresie przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą oraz przez ludność, w ostatnich latach systematycznie spada. O ile jeszcze w 2005 r., stanowiła ona ponad 4% całej produkcji budowlano-montażowej wykonanej na terenie kraju, o tyle w 2011 r. ledwo przekraczała 1%. Świadczy to o zmniejszającej się roli tego systemu prowadzenia prac budowlanych. W wypadku segmentu budownictwa jednorodzinnego wciąż jednak ponad połowa domów jest realizowana właśnie w ten sposób. Nie warto jednak od razu skreślać możliwości zakupu domu od dewelopera, gdyż dla niektórych osób może okazać się to lepszym rozwiązaniem.

Sami budujemy nasze domy
Co sprawia, iż większość Polaków decydują się na budowę we własnym zakresie, a co najczęściej przekonuje klientów deweloperów? W poniższej tabeli zebrano najważniejsze zalety obu tych rozwiązań.
REKLAMA:

Odrębnego komentarza wymaga kwestia kosztów związanych z jedną i drugą opcją. Koszty zależą bowiem od wielu czynników: projektu domu, użytych materiałów budowlanych, wynegocjowanych stawek wykonawców itd. Szacuje się, iż budowa domu systemem gospodarczym z reguły powinna być tańsza od kilku do prawie 20%, najczęściej będzie to jednak około 10%. Osoba zainteresowana zakupem domu od firmy deweloperskiej zyskuje natomiast sporo cennego czasu, gdyż musi jedynie podpisać z nią umowę na wykonanie bądź sprzedaż już gotowego domu. W wypadku samodzielnego prowadzenia inwestycji sami musimy załatwić wszystkie formalności i pozwolenia.

Reasumując, podjęcie decyzji dotyczącej sposobu w jakim zamierzamy zrealizować marzenia o własnym domu powinno zostać uzależnione od indywidualnych preferencji, możliwości i upodobań. Jeśli tak się nie stanie to budowa domu i wszelkie czynności z nią związane mogą okazać się gehenną dla osób cierpiących na chroniczny brak czasu. Z kolei zakup domu od dewelopera przez osobę, która w głowie miała zaplanowany każdy szczegół i detal swojego wymarzonego domu również może okazać się nietrafionym posunięciem.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Emmerson
#wiadomości #emmerson #ściany #nieruchomości #raport

Więcej tematów: