Stawiajmy na hybrydy energetyczne

Podziel się:
Nie ma już chyba zbyt wielu środowisk, które podzielałyby złudzenie, że w perspektywie nawet 20 lat nasza gospodarka przejdzie na odnawialne źródła energii – taka modernizacja jest na poziomie kraju po prostu nie do udźwignięcia finansowo.*

Dlatego też realna zmiana energetyczna powinna być powiązana z racjonalnym rozwojem gospodarczym. Powinniśmy stawiać na to, co mamy dostępne od ręki, źródła znane i sprawdzone technologie, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne, prowadzące do ograniczenia emisji i podnoszące jednocześnie efektywność. Źródła gazowe – niezależnie od ich pochodzenia – gaz ziemny, płynny czy biogaz dobrze wpisują się w politykę energetyczną UE (charakteryzuje je niska emisja i efektywność). W związku z tym rozwiązania wspierające OZE powinny obejmować także źródła niskoemisyjne. A tego cały czas brakuje: i na szczeblu europejskim i krajowym.

Warto także pamiętać, że skuteczny sposób na zrównoważony rozwój to hybrydy łączące konwencjonalne paliwa kopalne, takie jak gaz płynny z nowoczesnymi technologiami: kolektorami słonecznymi, panelami fotowoltaicznymi, czy ogniwami paliwowymi. W przypadku takiego połączenia neutralizowana jest podstawowa wada źródła odnawialnego, czyli zależność od warunków pogodowych – nie zawsze bowiem świeci słońce, czy wieje wiatr. Trudno więc zrozumieć, dlaczego rozwiązania hybrydowe nie znalazły wsparcia w projekcie ustawy o OZE.
REKLAMA:

Wsparcie dla modernizacji energetycznej kraju powinno także dotyczyć przydomowych elektrociepłowni zasilanych gazem ziemnym, a poza siecią – płynnym. Są to urządzenia posiadające bardzo wysoka sprawność sięgającą 90 proc., co oznacza że notują one straty energii jedynie na poziomie 10 proc. Można założyć, że w ciągu kilkunastu lat około 1 miliona gospodarstw domowych może być gotowych do zainstalowania takich mini-elektrociepłowni, co pozwoli na dodatkowe wygenerowanie 6 gigawatów mocy. To tyle, co dwie elektrownie jądrowe.

*Felieton Sylwestra Śmigla - Prezesa Zarządu GASPOL S.A., ukazał się 20 sierpnia 2012 w Dzienniku Gazecie Prawnej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Gaspol
#wiadomości #instalacje #gaspol

Więcej tematów: