Dachowe kominki wentylacyjne

Podziel się:
Naturalna wentylacja to najlepszy sposób na poprawę komfortu termicznego w każdym domu.

Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy PruszyńskiNowoczesne budynki z reguły dysponują świetną izolacją. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że konstruktorzy chcąc zadbać o szczelność pomieszczeń czasem zapominają o ich odpowiedniej wentylacji. Skutek: zaburzony zostaje tzw. komfort termiczny mieszkańców, co w skrócie oznacza, że temperatura otaczającego ich powietrza nie jest optymalna. Sam brak komfortu to jednak nie wszystko. Niewystarczająca wentylacja prowadzi do powstawania wilgoci w pomieszczeniach, a w takich warunkach świetnie rozwijają się wszelkiego rodzaju pleśnie, roztocza, grzyby i inne mikroorganizmy.

– Zachęcamy do przyjrzenia się warunkom wentylacyjnym we własnym domu. Najlepiej zasięgnąć w tej kwestii rady specjalisty, który podpowie, co należy zrobić, aby osiągnąć komfort termiczny w domu i chronić najbliższych przed zagrożeniami związanymi z wilgocią w pomieszczeniach – mówi Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński, największego w Polsce producenta pokryć dachowych i elewacyjnych.
REKLAMA:

Aby zadbać o odpowiednią wentylację budynku samo wietrzenie za pomocą otwierania okien nie wystarcza. Tym bardziej, że nie zawsze (np. z uwagi na warunki atmosferyczne) jest to możliwe. Dużo lepszym rozwiązaniem jest utworzenie stałej i naturalnej cyrkulacji powietrza.

– Jednym z najprostszych, ale i najbardziej skutecznych sposobów na to jest instalacja dachowych kominków wentylacyjnych – przekonuje Rafał Kuczyński. Są to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest odprowadzenie (z wykorzystaniem wentylacji grawitacyjnej) zużytego powietrza z pomieszczeń poza budynek. Należy jednak pamiętać, że same kominki to jedynie część całego systemu mającego służyć wentylacji. Jego elementy muszą do siebie idealnie pasować i spełniać możliwie najwyższe parametry.

Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy PruszyńskiPrzy wyborze kominka dachowego ważne jest, żeby znaleźć taki system (najlepiej jednego producenta), który składa się z kompletu akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową.

Prawidłowa wentylacja z użyciem kominków dachowych to system kompatybilnych elementów. Ich jakość jest niezwykle istotną kwestią. To od niej zależy skuteczność wentylacji całego budynku, co ma bezpośredni wpływ na jego trwałość i funkcjonalność – podsumowuje Rafał Kuczyński.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #do wentylowanie #instalacje #blachy_pruszynski #dach #kominek #Wentylacja i klimatyzacja #Dachy - tematy pozostałe

Więcej tematów: