Uszczelnianie pomieszczeń mokrych

Podziel się:
Który mieszkaniec bloków z wielkiej płyty nie doświadczył choć raz w życiu zalania przez sąsiada? To kłopot, który spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi, ale na szczęście mamy dobre wieści: można temu zaradzić! Podpowiadamy, jak rozwiązać mokry problem.

Fot. AtlasFot. Atlas
Jeśli widzimy, że któraś ze ścian w mieszkaniu staje się wilgotna, możemy być pewni, że coś się dzieje – wcześniej czy później na suficie sąsiada także pokażą się plamy wilgoci. Co jest przyczyną? Najprawdopodobniej błędy wykonawcze w łazience. Jeśli zatem mamy możliwość złożenia reklamacji – nie wahajmy się. Drobne usterki możemy naprawić we własnym zakresie.

Fot. AtlasFot. Atlas

Jak zażegnać kryzys?

Jeśli mamy pewność, że to tylko silikon został nieprawidłowo położony, najprostszym rozwiązaniem jest usunięcie go i ponowne uszczelnienie. Wówczas problem powinien ustać. Po wymianie silikonu warto wysuszyć ścianę od strony sąsiadującego z łazienką pomieszczenia. Najlepiej użyć nagrzewnicy, a następnie wywietrzyć pomieszczenie po jej wyłączeniu – zawilgocenie ze ściany musi mieć możliwość odparowania. Pod naprawionym brodzikiem także pozostanie wilgoć, więc na jakiś czas konieczne jest usunięcie jednej płytki, o ile oczywiście wykonawca przewidział tego typu dostęp do odpływu.
REKLAMA:

Fot. AtlasFot. Atlas

Jak zapobiegać?

Układając płytki w łazience, warto wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu ścian i podłogi. W tym celu można użyć specjalnych mas uszczelniających, tzw. płynnych folii, np. ATLAS WODER E lub ATLAS WODER W.Folie uszczelniające produkowane są w postaci gotowej masy, którą w bardzo prosty sposób nałożymy pędzlem lub pacą stalową, w dwóch warstwach. Taki typ uszczelnienia najlepiej sprawdzi się w przypadku ścian wykonanych z materiałów nasiąkliwych (np. z bloczków betonu komórkowego) lub pokrytych płytami gipsowo-kartonowymi. Szczególnie w strefach mokrych łazienki – wokół wanien, brodzików, umywalek oraz na całej podłodze i w pasie co najmniej 10 cm ponad nią – tego rodzaju zabezpieczenie niejednokrotnie uchroni nas przed potopem. Bardziej zapobiegliwi i „złote rączki” mogą zatopić w takiej folii specjalne pierścienie i taśmy uszczelniające wokół rur i wzdłuż krawędzi pomieszczeń. Dodatkowe zabezpieczenie będzie także stanowiła taśma uszczelniająca do krawędzi ścian i podkładów podłogowych oraz narożniki uszczelniające, dostępne w ofercie ATLASA.

Najlepiej zadziałać profilaktycznie, zanim poleje się woda. Kilka usprawnień skutecznie uchroni nas przed zawilgoceniem ścian w sąsiednich pomieszczeniach i – co najważniejsze – przed zalaniem sąsiada.

Uszczelnianie pomieszczeń mokrych
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ATLAS
#czytelnia #izolacje #wewnatrz_bud #lazienka #kuchnia #atlas #uszczelnianie #silikon #Hydroizolacje ścian, podłóg i sufitów

Więcej tematów: