Koniec sezonu, początek sprzątania

Podziel się:
Lato sprzyja spotkaniom na świeżym powietrzu. Nie tylko miejskie bulwary czy rynki przeżywają w tym czasie największe oblężenie, ale i nasze ogródki. Po sezonie wakacyjnych spotkań i intensywnego grillowania może okazać się, że przydomowe placyki czy ścieżki wymagają gruntownego wyczyszczenia.

Fot. Bruk-BetFot. Bruk-BetTuż przed nadejściem jesieni powinniśmy zadbać o doprowadzenie nawierzchni okalających dom do czystości. Nie warto z tym zwlekać aż do nadejścia chłodów – powstałe w lecie zabrudzenia mogą wniknąć w materiał, którym wyłożony jest podjazd czy placyk przy domu. Jeśli zajdzie konieczność zastosowania specjalistycznego środka czyszczącego nawierzchnie, istnieje także ryzyko niemożności użycia go z powodu zbyt niskiej temperatury lub opadów.

Kostka brukowa jak nowa

Jednym z najbardziej popularnych materiałów do zabudowy przydomowych nawierzchni są wyroby betonowe – kostki brukowe oraz płyty. Łatwo je utrzymać w czystości, wiele jednak zależy od jakości wybranych przez nas wyrobów. – Jeśli w ogrodzie zastosowaliśmy kostki brukowe dobrej jakości, możemy spodziewać się, że łatwo usuniemy z nich różnego rodzaju zanieczyszczenia. Nawierzchnie wykonane z kostek impregnowanych Hydrostopem nie są podatne na zabrudzenia jak kostki niezabezpieczone specjalistycznym środkiem. Impregnat uszczelnia powierzchnię kostki i ogranicza możliwość wchłaniania plam czy zacieków – mówi Adam Liro, ekspert z firmy Bruk-Bet, czołowego producenta materiałów betonowych w Polsce.
REKLAMA:

Zaimpregnowane nawierzchnie nie chłoną wilgoci i łatwo utrzymać je w czystości. Na zdjęciu kostka chroniona przez Hydrostop. Fot. Bruk-BetZaimpregnowane nawierzchnie nie chłoną wilgoci i łatwo utrzymać je w czystości. Na zdjęciu kostka chroniona przez Hydrostop. Fot. Bruk-BetOczywiście, najłatwiejszym sposobem na utrzymanie nawierzchni w czystości jest regularne usuwanie z niej zanieczyszczeń: kurzu, opadłych liści, zacieków czy piasku. Ta prosta czynność w połączeniu z codzienną eksploatacją nawierzchni chroni ją ponadto przed zarastaniem roślinnością i mchem. – Po letnim sezonie, gdy mamy do czynienia np. z tłustymi plamami po grillu albo rozlanymi płynami, najskuteczniejszym sposobem przywrócenia dobrego wyglądu kostki brukowej jest umycie jej myjką ciśnieniową. Zabieg ten usuwa z nawierzchni wszelkie zabrudzenia, zacieki czy mech. Pozwala również pozbyć się z przestrzeni znajdujących się pomiędzy kostkami trawę oraz inne rośliny. Kolor kostki po takim czyszczeniu jest żywy i odświeżony – radzi Adam Liro.

Gdy woda nie pomaga

Jeśli z uporczywymi plamami walczymy co roku, a jednak z każdym sezonem chodniki czy podjazd wyglądają coraz gorzej, powinniśmy poważnie przemyśleć możliwość zastosowania impregnatu.

Mycie nawierzchni myjką ciśnieniową. Fot. Bruk-BetMycie nawierzchni myjką ciśnieniową. Fot. Bruk-Bet- Impregnacja chroni nawierzchnię także przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz trwałymi zabrudzeniami, np. olejami czy farbami. Najnowsze impregnaty, np. teflonowe, potrafią chronić nawierzchnię nawet przez kilka lat. W przypadku bardzo silnej dewastacji kostki brukowej możemy pokryć ją impregnatem kolorowym. Metoda ta nie tylko pozwala zabezpieczyć powierzchnię, ale i w zdecydowany sposób ją zmienia – mówi ekspert firmy Bruk-Bet.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Libet
#czytelnia #do czyszczenie #ogrody #w ogrod #na zewnatrz_bud #kostka #libet #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: