Nagrodzony pasywny kościół

Podziel się:
Energooszczędna świątynia zdobywa laur „Nowego Przemysłu”

Fot. Termo OrganikaFot. Termo Organika

Architektoniczna perełka wyróżniona

Pierwszy w Europie kościół z wysoko energooszczędnymi standardami budownictwa pasywnego został wyróżniony nagrodą „Nowy Impuls”. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest firmom i inicjatywom mającym nadawać nową jakość polskiej gospodarce, a w szczególności sektorowi energetyczno-paliwowemu.

"Efektywność energetyczna w budownictwie" to hasło pod którym wyróżniona została parafia pod wezwaniem Jana Pawła II, na terenie której zbudowano pierwszy w Europie kościół uwzględniający najwyższe standardy budownictwa energooszczędnego. Nowotarski kościół powstał w krakowskim biurze projektowo-wdrożeniowym polskich architektów Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha.

Fot. Termo OrganikaFot. Termo Organika- To pierwszy pasywny obiekt sakralny na świecie. Najlepszym dowodem na to, że warto było podjąć trud tej inwestycji jest fakt, że koszty ogrzewania kościoła przez cały sezon grzewczy były niższe niż małego domu jednorodzinnego przez miesiąc. - powiedział odbierający nagrodę, inicjator budowy, ksiądz Jan Karlak - Do sukcesu budowy naszego kościoła przyczyniły się rozwiązania technologiczne zaproponowane przez krakowskich architektów oraz materiały budowlane gwarantujące uzyskanie najwyższych parametrów energooszczędności, np. do izolacji ścian wykorzystano srebrnoszary styropian Termo Organiki.

Budynek kościoła jest przeznaczony do użytkowania w sumie przez około 500 wiernych i posiada powierzchnię 1740 m2. Zużywający na cele grzewcze tylko 15 kWh/m2 w ciągu roku kościół, to nie tylko wizytówka regionu, parafii oraz budownictwa pasywnego, to przede wszystkim estetyczny i ekonomiczny budynek ograniczający zużycie energii nawet do 90%.

Mimo zastosowania nowoczesnych technologii kościół idealnie komponuje się z otoczeniem. To efekt połączenia miejscowych tradycji kulturowych oraz aktualnych tendencji w projektowaniu obiektów architektonicznych. Bryła obiektu została ukształtowana w taki sposób, by zminimalizować straty cieplne przez przegrody zewnętrzne oraz zapewnić maksymalne bierne zyski słoneczne w chłodnych porach roku, a zarazem chronić wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim. W celu osiągnięcia przez kościół standardu budynku pasywnego wykorzystano nowoczesne rozwiązania technologiczne i najwyższej jakości materiały budowlane.

Inni nagrodzeni: Polenergia Holding, KGHM Polska Miedź, Górnośląski Park Przemysłowy w Katowicach, Samorząd gminy Stoszowice, Spółka Energetyczna Jastrzębie, Medcom, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
REKLAMA:

Co to jest kościół pasywny?

Kościół tak samo jak każdy inny dom pasywny, to bardzo dobrze izolowany budynek z odpowiednim systemem wentylacyjnym. W starym budownictwie do ogrzania 1m2 zużywa się w skali roku 15-35 metrów sześciennych gazu.

W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m3 na rok. Przy stumetrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m3 gazu. Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne. Duża powierzchnia obiektu sakralnego to oszczędności sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Jak to wszystko możliwe?

Zarówno dom pasywny jak i kościół, muszą posiadać grubą i szczelną kilkudziesięciocentymetrową warstwę izolacji cieplnej – wyjaśnia Krzysztof Krzemień z Termo Organiki - Po drugie musi mieć system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystywać jego nasłonecznienie.

Budownictwo pasywne: oszczędność publicznych pieniędzy
Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku. Inwestorzy często dość ogólnikowo traktują kwestię przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Komfort, trwałość, dostępność, niskie koszty utrzymania, oraz niepowtarzalne walory estetyczne są elementami możliwymi do uzyskania przy nieznacznych dodatkowych nakładach finansowych, dzięki zastosowaniu technologii budownictwa pasywnego.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Termo Organika
#wiadomości #nagrody #termo_organika #wnetrza #docieplanie

Więcej tematów: