Słoneczna energia na basenie solankowym

Podziel się:
Czy słońce może podgrzać wodę w basenie? Możliwości są dwie: albo mowa o basenie w egipskim kurorcie, albo do systemu podgrzewania wody podłączony jest kolektor słoneczny. To drugie rozwiązanie zastosowano właśnie na nowym solankowym basenie rekreacyjnym w Inowrocławiu – pierwszej tego typu inwestycji w regionie.

Fot. Fot. BraasFot. Fot. BraasSolankowy basen rekreacyjny, którego budowa już trwa przy ul. Świętokrzyskiej 107, wyróżnia się ciekawymi i nowoczesnymi rozwiązaniami: częściowo rozsuwany dach, pełne przystosowanie dla osób niepełnosprawnych, nowoczesna instalacja solarna do podgrzewania wody oraz oczywiście liczne atrakcje wodne: wanna i ławka do hydromasażu, gejzer, wodna kaskada, zjeżdżalnia dla małych dzieci oraz sztuczna rzeka.

Całkowita powierzchnia lustra wody w basenie będzie mieć ok. 170 m2. Podgrzanie takiej ilości wody nie jest tanie, jednak koszty te zostaną zmniejszone dzięki inwestycji w instalację solarną. Osiem najnowocześniejszych wielkopowierzchniowych solarów marki Braas zostało podłączonych bezpośrednio do instalacji podgrzewającej wodę w basenach.

Fot. Fot. BraasFot. Fot. BraasKolektory słoneczne skierowane są na południową stronę, co zapewnia najlepsze warunki ich oświetlenia. Dodatkowo urządzenia zamontowano bezpośrednio w połaci dachu. Takie rozwiązanie ma kilka korzyści. Po pierwsze dach wygląda nowocześnie i estetycznie. Ponadto tego typu montaż sprawia, że oszczędza się na dachówkach, które inaczej musiałyby znajdować się pod solarami. Całość jest niezwykle odporna nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.
REKLAMA:

Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja może zapewnić nawet 60 procent rocznego zapotrzebowania na energię i tym samym o tyle obniżyć rachunki za energię. Osiem kolektorów słonecznych marki Braas zapewni inowrocławskiemu basenowi znaczące obniżenie kosztów utrzymania obiektu – mówi Łukasz Grzywacz, Manager Produktu Systemy Solarne marki Braas.

Fot. Fot. BraasFot. Fot. Braas

Dotacje solarne do końca 2013 roku

Budowa rekreacyjnego basenu solankowego jest współfinansowana w 70% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W tym kontekście warto przypomnieć, że wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację systemu solarnego dla gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dotychczas było to średnio 6 570 złotych. Akcja, organizowana przez Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokumenty można składać do końca 2013 roku*.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Braas
#czytelnia #eko #w ogrod #monier #solar #w zewnatrz_bud #Kolektory słoneczne

Więcej tematów: