Jakie okna dachowe

Podziel się:
Jakimi wytycznymi się kierować wybierając okno dachowe?

Małgorzata Lubczyńska, Ekspert z firmy Blachy PruszyńskiMałgorzata Lubczyńska, Ekspert z firmy Blachy PruszyńskiMałgorzata Lubczyńska - ekspert z firmy Blachy Pruszyński podpowiada.

Istnieje kilka obiektywnych parametrów, dzięki którym można zweryfikować czy mamy do czynienia z wyrobem dobrej jakości. Pierwszy ze wspomnianych parametrów to tzw. współczynnik przenikania ciepła. Informuje on, w jakim stopniu okno będzie chroniło dom przed ubytkami ciepła zimą i przenikaniem ciepła do wewnątrz latem. Współczynnik ten (dla całego okna opisywany skrótem UW) w dobrej jakości produktach powinien być mniejszy niż 1,5. Wartość współczynnika dla samej szyby (UG) nie powinna natomiast przekraczać 1,2.

Drugim głównym parametrem, to klasa przepuszczalności powietrza. Dla dobrych produktów wynosi ona 3, a bardzo dobrych – 4.

Okno dachowe AURA Istotna jest też wodoszczelność okna. Fot. Blachy PruszyńskiOkno dachowe AURA Istotna jest też wodoszczelność okna. Fot. Blachy Pruszyński Wyrażana jest ona ciśnieniem, z jakim woda (np. deszcz) napiera na okno. W przyzwoitej jakości wyrobach ciśnienie powinno wynosić 900 Paskali, a w dobrych – 1100 Paskali. Natomiast wzorcowe parametry to przedział od 1200 do 1250 Paskali.

Kolejne dwa ważne wskaźniki to wytrzymałość na obciążenie wiatrem (optymalny wybór to klasa 3 lub 4) i współczynnik oporu akustycznego (w jakim stopniu okno tłumi hałas). Powinien on wynosić co najmniej 30 – 32 decybele.

W przypadku produktów pochodzących od renomowanych producentów wszystkie te parametry publikowane są tak, aby były ogólnie dostępne – najczęściej na opakowaniu okna.

Trzeba zwrócić uwagę również na kilka jego specyficznych cech. Kształt okna (najlepiej, gdy odpowiada on specyfice więźby dachowej), wielkość ościeżnicy czy materiał, z jakiego jest wykonane (drewno – najbardziej popularne lub PCV – zalecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka).

Dysponując odpowiednią wiedzą jeszcze przed wybraniem się do sklepu zwiększamy szansę, że będziemy zadowoleni z podjętej decyzji.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#okna #okna dachowe #okno #okna i drzwi #blachy_pruszynski #dylematy #do dach #poradnik

Więcej tematów: