W ostatnich latach budownictwo zrównoważone rozwija się w Polsce i na świecie niezwykle dynamicznie. Założenia tej idei przestają być postrzegane jako ekstrawagancja, stają się natomiast standardem dyktowanym nie tylko odpowiedzialnością środowiskową, ale również dalekowzrocznym rachunkiem ekonomicznym

Sufity dla zielonych budynków
Zastosowanie materiałów zmiennofazowych, jako metoda kumulowania energii, pojawiało się już w latach 70. XX w. Wyraźny postęp w ich wdrażaniu w budownictwie obserwuje się jednak dopiero w ostatnich latach, ponieważ wiązało się to z koniecznością opracowania trwałych technologii wytwarzania elementów budowlanych z materiałami PCM. Firma Armstrong nawiązała w tym zakresie współpracę z firmą BASF. Efektem jest skuteczny i trwały sufit CoolZone, który tworzą metalowe panele Armstrong wypełnione wkładem z mikrokapsułami PCM o nazwie BASF Micronal. - Sufit CoolZone pomaga efektywnie zwiększyć pojemność (bezwładność) cieplną budynku, bez znaczącego zwiększania jego masy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w płytach sufitowych Armstrong materiałów zmiennofazowych, których duża pojemność cieplna jest wynikiem przemiany fazowej (topnienie – zestalanie), zachodzącej w zakresie zmian temperatury w pomieszczeniu – mówi Anna Baczkowska, architekt i kierownik technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong.REKLAMA:

Gdzie warto zastosować CoolZone?
System CoolZone dedykowany jest zarówno do nowych inwestycji, jak i do budynków poddawanych renowacji. - We wnętrzach nowoprojektowanych, wykorzystanie CoolZone może skutkować zmniejszeniem mocy urządzeń klimatyzacyjnych. Natomiast w modernizowanych, wpływ zastosowania sufitu CoolZone może być łatwo oszacowany w odniesieniu do kosztów energii związanych z poprzednim funkcjonowaniem wnętrz bez materiału zmiennofazowego. Niemniej jednak, w obu przypadkach użycie tego innowacyjnego sufitu prowadzi do obniżenia zużycia energii i poprawy komfortu termicznego – mówi Anna Baczkowska.
Inne rozwiązania
Innowacyjny sufit CoolZone wykorzystujący technologię materiałów zmiennofazowych jest uzupełnieniem szerokiej oferty sufitów firmy Armstrong dedykowanych dla budownictwa zrównoważonego. W zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej pomagają również sufity o wysokim współczynniku odbicia światła. Wysoka wartość tego współczynnika może przyczynić się w znaczący sposób do utrzymania właściwego poziomu oświetlenia wszystkich wnętrz światłem dziennym, a także pomóc zmniejszyć zużycie energii elektrycznej związanej z oświetleniem. Firma Armstrong przeprowadza w tym zakresie szeroko zakrojone badania zgodnie z normami EN ISO 7742-2 oraz 3 (według specyfikacji w normie EN 13964) oraz ASTM E1477.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Amstrong