Nowa linia do hartowania szkła w EFFECT GLASS

Podziel się:
Kilka miesięcy temu zakończono w kieleckim zakładzie firmy Effect Glass pierwszy etap inwestycji w nowoczesną linię do hartowania szkła. Połączenie linii do hartowania szkła bez zafalowań z technologią Waterjet to jedyne takie zestawienie w kraju. Przedsięwzięcie umożliwia radykalne zwiększenie wydajności i możliwości produkcyjnych fabryki.

Fot. Linia w zakładzie EFFECT GLASS do produkcji szkła hartowanego Fot. Linia w zakładzie EFFECT GLASS do produkcji szkła hartowanego

Hartowane szkło bez zafalowań

Hartowanie szkła w zakładzie produkcyjnym Effect Glass, odbywa się w technologii firmy LiSEC – światowego lidera w zakresie urządzeń wytwarzających szyby zespolone oraz szkło hartowane. Podczas procesu tafla szkła jest oparta pod odpowiednim kątem na poduszce powietrznej, a nie na rolkach, jak to ma miejsce w tradycyjnym piecu. Dzięki temu wyeliminowany zostaje problem falowania szkła, zniekształcającego obraz. Hartowanie szkła polega na podgrzaniu szkła do temperatury 620-680°C, które następnie zostaje gwałtownie schłodzone strumieniem sprężonego powietrza. Proces ten powoduje powstawanie wewnątrz tafli szkła naprężeń rozciągających, a na powierzchni tafli – równoważących je naprężeń ściskających, wpływających bezpośrednio na parametry wytrzymałościowe obrabianego surowca.

Możliwości techniczne zakładu dotyczą hartowania szkła o grubości już od 2 do 8 mm. Maksymalny wymiar szyby hartowanej to 1700 x 5000mm, a minimalny: 500 x 180 mm.
REKLAMA:

Fot. Linia w zakładzie EFFECT GLASS do produkcji szkła hartowanegoFot. Linia w zakładzie EFFECT GLASS do produkcji szkła hartowanego

Zastosowanie szkła hartowanego

Wyjątkowe właściwości szkła hartowanego powodują, że może być stosowane wszędzie tam, gdzie przepisy wymagają stosowania szyb bezpiecznych. Masowo wykorzystuje się je w przemyśle budowlanym, zarówno w budynkach użyteczności publicznej jak i budownictwie mieszkaniowym, w postaci szklanych elewacji, konstrukcji, ścianek działowych, drzwi szklanych, w postaci ekoracyjnych elementów wyposażenia wnętrz, wykonanych ze szkła, jak stoły, blaty, gabloty. Szkło hartowane służy także do wyrobu schodów, podłóg, zadaszeń czy kabin prysznicowych. Jest również wykorzystywane jako przegrody balkonowe oraz balustrady.

Technologia Waterjet

W zakładzie EFFECT GLASS do cięcia szkła wykorzystywana jest technologia Waterjet. Polega ona na cięciu szyby strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Taka obróbka ma wiele zalet: należy do szybkich, a jednocześnie najdokładniejszych technologii. Pozwala na wycinanie otworów o dowolnych kształtach, a krawędź szyby po cięciu najczęściej nie wymaga już żadnego dodatkowego wykończenia. Za pomocą technologii Waterjet można wykonywać obróbkę krawędzi szkła, w postaci szlifu trapezowego lub tzw. szlifu ‘c-kant’. Na uwagę zasługuje fakt, że metoda jest przyjazna środowisku, elastyczna, a także optymalizuje ilości wykorzystywanego materiału.

Możliwości produkcyjne i zastosowanie

Firma Effect Glass wykonuje obróbkę Waterjet na szkle o grubości od 2 do 19 mm. Maksymalny wymiar to 2700 x 5000 mm, natomiast minimalny wynosi 550 x 180 mm. Technologia ta znajduje zastosowanie przy wykonywaniu obróbki krawędzi szkła, wierceniu otworów, wykonywaniu wycięć, a w szczególności ma zastosowanie przy produkcji różnorodnych mebli ze szkła oraz szklanych elementów aranżacji wnętrz. Zestawienie pieca do hartowania szkła wraz z technologią Waterjet, a także możliwość hartowania szkła o grubości 2 mm, daje wyjątkowe możliwości wykorzystania w branży fotowoltaicznej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: EFFECT GLASS
#okna #wiadomości #szklo #okno #okna i drzwi #effect_glass

Więcej tematów: