Jakich urządzeń nie może zabraknąć w profesjonalnym warsztacie stolarskim?

Podziel się:

Stolarka to jeden z najstarszych fachów, pozwalających na tworzenie funkcjonalnych i pięknych przedmiotów z drewna. Obróbka tego materiału nie jest jednak łatwym zadaniem. Wymaga obszernej wiedzy dotyczącej drewna, jak i używania odpowiednich narzędzi. Jakich sprzętów nie może zabraknąć w żadnym warsztacie stolarskim? Podpowiadamy.

Jakie narzędzia warto mieć w warsztacie stolarskim? Sprawdź!

Najczęściej wykorzystywane maszyny w warsztatach stolarskich

Skompletowanie profesjonalnych narzędzi do warsztatu stolarskiego to klucz do wydajnej i precyzyjnej pracy. W warsztatach stolarskich pojawiają się liczne urządzenia, znacząco ułatwiające obróbkę tego materiału. Profesjonaliści korzystają m.in. z wyrzynarek, służących do precyzyjnego cięcia drewna, ale również metalu czy tworzyw sztucznych. Wyrzynarki umożliwiają wykonywanie prostych i zakrzywionych cięć. Wybierając taki sprzęt, zwróćmy uwagę na takie aspekty jak: moc silnikaregulacja prędkości czy system wymiany ostrza.

W stolarniach pomocne okazują się również pilarki formatowe, do kupienia na stronie: https://jptech-maszyny.pl/pilarki-formatowe-do-drewna. Za pomocą tych maszyn szybko i dokładnie przeprowadzimy cięcie drewna na różnych kątach. Inwestując w pilarkę formatową, przyjrzyjmy się takim kwestiom jak: moc silnikaregulacja kąta cięcia czy bezpieczeństwo użytkowania.

Narzędzia do drewna - jaki sprzęt przyda się stolarzom? Zobacz!

Narzędzia ręczne niezbędne w profesjonalnych warsztatach

Chcąc dokonać precyzyjnej obróbki drewna, warto zainwestować także w specjalne stojaki jak: https://jptech-maszyny.pl/stojaki-do-ciecia-drewna-kozly. Akcesoria te ułatwiają pracę w zakładziepodnoszą wydajność i gwarantują stabilność obrabianego materiału. Kolejnym cennym elementem wyposażenia profesjonalnego warsztatu są dłuta. Ich zastosowanie jest kluczowe w procesie rzeźbienia, wykonywania rowków lub innych dokładnych czynności stolarskich. Dłuta dostępne są w licznych rozmiarach i kształtach, co pozwoli na łatwe dostosowane narzędzia do konkretnej czynności. Wybierając dłuto, należy zwrócić uwagę na jakość stali, jak i ergonomię uchwytu.

W warsztacie nie może też zabraknąć młotka stolarskiego. Za pomocą tego niepozornego narzędzia wykonamy wiele prac. Młotek przydaje się do wbijania gwoździuderzeń w dłuta czy rozkuwania elementów. Młotki z wyprofilowanymi głowicami ograniczają ryzyko uszkodzenia materiału. W obróbce drewna przydają się także śrubokręty, strugi czy piły ręczne.

Co jeszcze przyda się w profesjonalnym warsztacie stolarskim?

W pracach pomocne są też grubościówki, czyli strugaczki do płaszczyzn. Poprzez ich użycie nadamy elementowi drewnianemu pożądaną przez nas grubość. Grubościówka to uniwersalne narzędzie, tnące w jednej, dwóch albo nawet czterech płaszczyznach. Urządzenia te wyróżniają się szeroką funkcjonalnościąsolidną konstrukcjąprecyzją i dokładnością. Dzięki nim obrabiany materiał nabiera perfekcyjnych proporcji. Tego typu narzędzia sprawdzają się również do docinania sztachet drewnianego ogrodzenia, boazerii, stolarki okiennej, czy też przy obróbce schodów i elementów dekoracyjnych.

Podstawowym sprzętem w pracy stolarza jest też wiertarko-wkrętarka. Sprzęt ten przydaje się do wkręcania śrub, montażu mebli, a także nawiercania otworów. W zależności od naszych potrzeb możemy dobrać model o różnej mocy, dający możliwość wiercenia z udarem lub bez. W zakładach stolarskich można spotkać także tzw. optymalizerki. Maszyny te gwarantują nam wydajne cięcie poprzeczne. Charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, jak i możliwością pracy z licznymi akcesoriami i gadżetami. Inne maszyny stolarskie to np.

  • strugi elektryczne,
  • szlifierki taśmowe,
  • frezarki,
  • okleiniarki,
  • piły ukośnice,
  • wielopiły,
  • traki,
  • obrzynarki,
  • rozrzynarki,
  • ostrzałki,
  • szczotkarki.

Narzędzia pomiarowe i kontrolne

W pracy stolarza olbrzymią rolę odgrywa precyzja i dokładność. Stąd tak ważne jest używane narzędzi pomiarowych i kontrolnych. Należą do nich m.in. poziomice, suwmiarki, mierniki kątów czy linijki. W pracy stolarza przydają się też cyfrowe mierniki grubości lub długości. Warto zainwestować również w prowadnice do cięcia czy wysokiej jakości szablony, które usprawniają pracę z drewnem i pozwalają na otrzymanie pożądanych efektów.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #narzędzia #maszyny #do drewno #narzedzie_reczne #promowany #promowany_maszyny #materiał partnera

Więcej tematów: