Łazienka - to warto wiedzieć

Podziel się:
Jak postąpić, gdy zapcha nam się rura i czym najlepiej czyścić baterię? Jak się okazuje, wiele z obiegowych opinii na temat prawidłowego użytkowania armatury jest błędnych. Przekonaj się, czy na pewno wiesz wszystko o swojej łazience.

Fot. DeanteFot. DeanteBaterie umywalkowe, panele prysznicowe, kabiny i brodziki – zadaniem nawet tych najbardziej wyszukanych i designerskich jest przede wszystkim służyć przez długie lata. To, czy przetrwają próbę czasu, w znacznym stopniu zależy od ich właściwego użytkowania i konserwacji. Niestety, z reguły nasza wiedza na ten temat jest zazwyczaj niewystarczająca, a co gorsza – często zdarza się nam popełniać podstawowe błędy. Pora więc rozprawić się z kilkoma mitami.

Wiele popularnych płynów nie nadaje się do czyszczenia armatury.

FAKT – Niektóre środki czystości mają zbyt silne działanie i mogą trwale uszkodzić zewnętrzną powłokę baterii czy natrysku. Dlatego przed ich użyciem dokładnie sprawdźmy skład chemiczny oraz wypróbujmy ich działanie na niewidocznym elemencie armatury.
- Chromowane powierzchnie są bardzo wrażliwe na zarysowania, więc wszystkie mleczka i proszki zawierające substancje ścierne są zakazane. Uważajmy też, aby w składzie środków czyszczących nie było kwasów, alkoholu, wybielaczy i związków chloru, ponieważ mogą zmatowić lub odbarwić czyszczone powierzchnie. Najbezpieczniej jest pielęgnować armaturę rozcieńczonym płynem do mycia naczyń, wodą z mydłem lub roztworem octu. Środek nakładajmy najpierw na ściereczkę, a dopiero później na powierzchnię armatury, pamiętając o dokładnym spłukaniu całej powierzchni po czyszczeniu.

Jeśli po zakończonej kąpieli z deszczowni kapie woda, jest to oznaka awarii.

MIT – Duże rozmiary deszczowni uprzyjemniają prysznic, ale też powodują, że głowica wolniej opróżnia się z wody. Odgłosy spadających kropel możemy słyszeć nawet przez godzinę. Efekt kapania to naturalne zjawisko związane z budową deszczowni i siłami grawitacji, które niepotrzebnie wzbudza nasz niepokój. Aby przyśpieszyć zakończenie tego procesu, możemy delikatnie potrząsnąć głowicą po zakończonej kąpieli. Na rynku dostępne są już specjalnie skonstruowane deszczownie, które mają szybszy czas reakcji opływu wody.

Gdy zapcha się rura - najlepiej użyć chemicznych środków do jej udrożnienia.

MIT – Wbrew obiegowym opiniom, środki chemiczne warto stosować jedynie profilaktycznie oraz przy niewielkich zatorach w rurach. Ze względu na ich miejscowe działanie, w przypadku całkowitego zapchania będą nieskuteczne, a nieprawidłowe stosowanie może doprowadzić do uszkodzeń kanalizacji. W przypadku poważnej niedrożności lepiej działać mechanicznie: z pomocą przepychaczki lub przeznaczonej do tego sprężyny. Równie istotne jest także profilaktyczne czyszczenie syfonu, z którego powinno się regularnie usuwać wszystkie nieczystości.
REKLAMA:

Po kilku latach musimy liczyć się z wymianą węża natryskowego.

MIT – Choć uszkodzenie lub nieszczelność węża natryskowego to jeden z najczęstszych problemów, jakie pojawiają się w łazienkach, istnieją na rynku produkty z nawet 10-letnią gwarancją. Aby wąż służył przez lata, przede wszystkim zwróćmy uwagę na solidność wykonania. Węże z niskiej jakości materiałów pokrywają się kamieniem, pękają lub zaczynają przeciekać wskutek częstego użytkowania i kontaktu z wodą. Aby tego uniknąć, można zdecydować się na podwójnie plecione stalowe węże o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie. Tego typu produkty cechują się dużą żywotnością i wspomnianą 10-letnią gwarancją producenta. Z kolei utrzymanie czystości w okolicach natrysku ułatwiają węże wykonane z PCV. Nie mają one żłobień i wgłębień, więc wystarczy je jedynie przetrzeć wilgotną ścierką.

System anti-calc to najskuteczniejsza metoda, aby ustrzec się kamienia.

FAKT – Ochrona delikatnych elementów natrysku przed działaniem kamienia jest niezwykle istotna, zwłaszcza że jest to najczęstsza przyczyna awarii. Anti-calc to system zaprojektowany w celu ułatwienia czyszczenia głowic i dysz natryskowych i zapobiegania osadzaniu się kamienia. Niewielkie, silikonowe gumeczki, z których łatwo usunąć osad, montowane są we wszystkich punktach natryskowych, czyli otworkach, przez które wydostaje się woda. W przypadku głowic umożliwiających regulację strumienia, system posiada także cienkie plastikowe bolce, które wysuwając się, usuwają nagromadzony brud oraz krople wody.

Czyszcząc baterię, nie powinniśmy jej rozkręcać.

MIT – Bardzo często podczas pielęgnacji armatury, skupiamy się jedynie na jej zewnętrznych częściach. Tymczasem, aby skutecznie przedłużyć żywotność baterii, powinniśmy dbać także o niewidoczne gołym okiem elementy. Bardzo ważne jest, aby usuwać zabrudzenia z aeratora, który znajduje się na końcu wylewki. Przynajmniej raz w miesiącu należy go wykręcić i opłukać sitko pod bieżącą wodą. Niektóre modele baterii mają w zestawie specjalny klucz ułatwiający jego czyszczenie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Deante
#czytelnia #w lazienka #armatura #wnetrza #w wewnatrz_bud #obud #Łazienka - wystrój

Więcej tematów: